Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdraví muže uštknutého zmijí se nelepší

  11:29aktualizováno  11:29
- Stav muže uštknutého zmijí se podle lékařů mostecké nemocnice nelepší, dochází u něho k selhávání oběhu a dýchání. "Dýchá jen pomocí ventilátoru, jeho krevní oběh je nestabilní," řekl lékař anesteziologicko-resustitačního oddělení Igor Greguš. Nemocnice už má hadí sérum, které ještě v pátek odpoledne chybělo v celé republice. Do té doby byl v zemi tento lék pouze s prošlou dobou upotřebení.

Právě prošlé sérum mostečtí lékaři v nouzi použili pro pacienta, který v nemocnici bojuje o život už od čtvrtka. "Zhruba dva týdny prošlé sérum proti hadímu jedu u muže sice zabralo, ale ve čtvrtek odpoledne byl do nemocnice dopraven již v kritickém stavu," upřesnil Greguš.

Čerstvý lék však stále není podle sobotního zpravodajství Radiožurnálu (18:30) v pražské Všeobecné fakultní nemocnici na klinice anesteziologie a resuscitace, kde funguje toxikologické centrum pro celou republiku.

V celé zemi chybí sérum proti hadímu uštknutí (12. května)
Nikde v republice není možné sehnat hadí sérum, jež by nemělo prošlou dobu upotřebení. Zjistili to mostečtí lékaři poté, co k nim přivezli muže, kterého uštkla zmije. Nakonec mu museli podat lék, který byl již dva týdny prošlý. Zdravotní stav muže, který byl do nemocnice přivezen ve čtvrtek odpoledne, je velmi vážný.

"Problém je, že v celé republice není v současnosti sérum proti uštknutí," uvedl pro ČTK primář zdejšího anesteziologicko-resuscitačního oddělení Jiří Pešek.

Nedostatek séra údajně není jen český problém. "Nemají jej v celé Evropě. Minulý týden jsem se na to ptal svých zahraničních kolegů.

Vyráběla se v Německu a ve Francii, ale jejich produkce byla zastavena," řekl včera konzultant krajského anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Praze a odborník na uštknutí jedovatými zvířaty František Kornalík.

Zdravého člověka uštknutí neohrozí, říkají lékaři
Sérum proti hadímu uštknutí nemohou používat lékaři v žádné nemocnici a není k dostání ani v lékárnách.

Vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví v rámci kompetencí daných platnými právními předpisy   žádné léčivé přípravky ani nenakupuje, ani nedováží, příp. nedistribuuje, je na distributorech léčiv ve spolupráci s výrobci, aby, na základě požadavků zdravotnických zařízení, umožnili dostupnost určitého přípravku v České republice (není to však jejich povinnost).
(z vyjádření ministerstva zdravotnictví)Také ministerstvo zdravotnictví připouští, že v zemi nyní není sérum proti hadímu uštknutí k dispozici. Žádný takový lék není v České republice v současné době ani registrován, ministerstvo proto pravidelně uděluje výjimku, podle které se používá výrobek francouzské farmaceutické firmy. Poslední výjimka byla udělena v polovině června minulého roku. Lékům z této dodávky vypršela doba použitelnosti třicátého dubna letošního roku. "To v praxi znamená, že nemůže být uváděn do oběhu," tvrdí mluvčí ministerstva Otakar Černý.

Jiří Pešek, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení mostecké nemocnice, v rozhovoru pro ČTK uvedl, že ministerstvo na tento nedostatek před časem upozorňovali. Mluvčí ministerstva Černý však odmítl, že by úředníci něco zanedbali.

"Reagovali jsme ihned po tom, co jsme se dozvěděli, že tento lék chybí. Chvíli to samozřejmě trvá.

Podle ministerských odborníků není zvykem dělat u takových druhů léků rezervy." Novou výjimku udělil odbor farmacie ministerstva až jedenáctého května. Z vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyplývá, že sérum je možno distribuovat ihned po jejím udělení.
Ministerstvo se obrátilo na distributory s žádostí, aby sérum bylo do lékáren a nemocnic dodáváno co nejrychleji.

Odborníci však vesměs varují před panikou a zbytečným strachem z hadů. "Pokud vím, tak v Čechách had člověka uštkne tak dvakrát, třikrát do měsíce. Většinou o nic nejde, protože tito hadi v sobě mají málo jedu a ten zdravého člověka neohrozí. V posledních letech nikdo na uštknutí hadem nezemřel, jen asi před půl rokem uštkl v Kroměříži nějakého muže pouštní had a muž pak byl ve velmi vážném stavu," tvrdí František Kornalík, konzultant krajského anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Praze a odborník na uštknutí jedovatými zvířaty. Kornalík navíc soudí, že podání pár dnů prošlého séra pacienta ohrozit nemůže. S tím polemizuje veterinář a chovatel hadů Jaromír Král z Prahy.

"Používání starého séra je samozřejmě nebezpečné. Klesá jeho účinnost a po aplikaci může dojít k alergickému šoku. Prošlé sérum se rozhodně používat nemá, má se vyhodit do koše," tvrdí Král.

Dospělým zdravým lidem nehrozí nebezpečí také podle veterináře ústecké zoologické zahrady, který se jako specialista na exotická zvířata s jedovatými hady často setkává. "Horší je to u malých dětí, starých lidí či alergiků. V případě uštknutí se jim ale sérum většinou nedává, léčí se hlavně pomocí protišokových léků na šok, který uštknutí doprovází," uvedl.

Upozornil také, že zmije nemusí ohrozit při různých procházkách v přírodě jen člověka, ale i zvířata, například pobíhajícího psa. "V případě uštknutí ho pak léčíme stejně jako člověka," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz