Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdraví dětí ohrožují škodlivé látky

  0:06aktualizováno  0:06
Evropské děti ohrožuje prostředí, ve kterém žijí. Třetina dětí v Anglii a Irsku trpí astmatem, o mnoho lépe na tom nejsou ani děti ve Francii, Německu či Rakousku, kde má astmatické příznaky jedenáct až třináct procent dětí ve věku 13 až 14 let. Zdraví dětí je podle aktuální studie Světové zdravotnické organizace a Evropské ekologické agentury kvůli špatnému životnímu prostředí ohroženo více než kdykoli předtím.

„Děti jsou vystaveny rizikovému působení více než patnácti tisíc chemikálií a mnoha fyzických činitelů, jako jsou znečištěný vzduch, silniční doprava, kontaminovaná voda a potrava, nezdravé bydlení, škodlivé látky v hračkách, radiace a tabákový kouř,“ řekl Domingo Jiménez-Beltrán, výkonný ředitel Evropské ekologické agentury.

Růžena Kubínová, která ve Státním zdravotním ústavu vede tým expertů zkoumajících vliv životního prostředí na lidské zdraví, však varuje před zjednodušením. „Kvalita životního prostředí ovlivňuje zdraví jen z menší části, daleko více ho ovlivňuje životní styl. Víme například, že některé děti už v deseti letech kouří a berou drogy,“ říká Kubínová.

Kubínová tvrdí, že víc než životní prostředí ovlivňuje zdraví dítěte to, jestli chodí na tělocvik nebo zda jí ovoce a zeleninu. „Není pravda, že všechny choroby jsou ze životního prostředí a nemůžeme s nimi nic dělat,“ tvrdí Kubínová.

Také doktor Petr Pohůnek, specialista na astma, uvádí, že vliv vnějšího prostředí na vznik této choroby není tak významný, jak se dříve předpokládalo.

„Pro vývoj astmatu a alergií má větší význam dědičná dispozice a kontakt s alergeny, které se více objevují v domácím prostředí. To jsou hlavně roztoči z domácího prachu nebo alergeny z domácích zvířat,“ tvrdí Pohůnek. Zároveň připouští, že pro vznik astmatu existuje i jiné velké riziko - automobilová doprava.

„Státní zdravotní ústav prokázal vyšší riziko výskytu alergických onemocnění a astmatu u dětí, které žijí v dopravně exponovaných lokalitách,“ říká Pohůnek.

Podle studie Světové zdravotnické organizace je o padesát procent pravděpodobnější, že dítě onemocní astmatem, pokud bydlí u rušné ulice. Pokud žijí děti v hlučném prostředí, tedy především ve velkých městech, mohou trpět poruchami pozornosti a soustředění, mohou mít potíže s učením, a hluk dokonce může narušit vývoj řeči.

Děti jsou navíc vystaveny vlivu tisíců chemických látek, o jejichž účincích víme málo nebo nic. „Myslím, že princip předběžné opatrnosti byl jednoznačně zanedbán. Většina chemických látek, ať ve formě různých plastů nebo v kosmetice, není dostatečně odzkoušena,“ říká Bedřich Moldan, předseda vědecké rady Evropské ekologické agentury.

Nejvíce jsou ohroženy nejmenší děti. Studie uvádí, že podle odhadů připadají na děti do pěti let dvě pětiny všech případů onemocnění způsobených narušeným prostředím. Škodliviny mohou ohrozit lidský zárodek v matčině těle, mohou narušit správný vývoj mozku nebo funkci hormonů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz