Každá desátá Češka si opíjením zadělává na zdravotní problémy, varují lékaři

  11:32aktualizováno  11:32
Alkohol je v Česku oblíbenou a společensky tolerovanou drogou. Zřejmě i proto ho každá desátá žena v Česku konzumuje v takové míře, že ohrožuje svoje zdraví. V léčebnách se objevují stále mladší ženy. Kromě boje se svými démony přitom musí řešit i předsudky společnosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

„Dramaticky se snížil věkový průměr našich pacientů. Přibylo také podstatné procento žen závislých na alkoholu a jiných návykových látkách,“ uvedl primář Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov.

Ačkoli muži v léčebnách stále dominují, procento žen závislých na alkoholu roste. Alkoholičky se přitom častěji setkávají se stigmatizací a předsudky.

70 let boje s alkoholismem

První protialkoholní oddělení Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy bylo otevřeno před sedmdesáti lety. Na podzim 1971 vznikla pobočka pro léčbu žen závislých na alkoholu v Lojovicích. Od té doby jí prošlo 5 120 pacientek.

„Proto se ženy, u nichž je závislost na alkoholu vnímána negativněji než u mužů, často obávají vystoupit z anonymity a vyhledat odbornou pomoc. Přitom závislost na alkoholu se u nich rozvíjí po kratší době a menších dávkách alkoholu než u mužů,“ popsal psychoterapeut ženského lůžkového oddělení Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Heller.

U žen se v minulých dekádách změnil způsob konzumace alkoholu. Zatímco v sedmdesátých letech, kdy vzniklo samostatné oddělení léčby ženské závislosti, většina z pacientek pila alkohol na potlačení duševních problémů a většinou jej konzumovala sama doma. Postupem času se mezi alkoholičky zařadily i matky na mateřské nebo zelené vdovy, tedy ženy žijící v satelitních městech. 

Nejčastěji alkoholu a jiným závislostem propadají ženy pracující v psychicky náročných profesích, například zdravotní sestry, lékařky nebo soudkyně. Podle Hellera zhruba čtvrtina pacientek bojujících se závislostí pracuje v lékařském prostředí.

Alkohol je k ženám nemilosrdný

Ženské tělo má větší zastoupení tuku a má také menší játra. Kromě toho obsahuje menší procento vody v těle a má méně enzymů v žaludku na rozklad alkoholu. Proto se žena snáz opije a také jí trvá delší dobu, než alkohol odbourá.

Ženy tak ohrožuje i konzumace menšího množství alkoholu – pokud žena vypije denně víc než dva decilitry vína nebo půllitr dvanáctistupňového piva, může si způsobit zdravotní následky. Kromě zvýšení krevního tlaku roste také riziko vzniku rakoviny prsu, zlomenin kostí nebo rozvoje duševního onemocnění. Ženy jsou také více ohroženy jaterním onemocněním.

Zdravotní problémy způsobené nadměrným pitím alkoholu přitom hrozí v Česku každé desáté ženě. Nejvíce rizikové je pro ně takzvané nárazové pití, které je navíc častou příčinou nakažení sexuálně přenosnou chorobou nebo nechtěného těhotenství.

Ženy přitom častěji kombinují alkohol s jinými látkami. Pouze polovina pacientek v léčebně se tam dostala jen kvůli problémům s pitím. Čtvrtina propadla pití a nelegálním drogám, zhruba patnáct procent míchá alkohol s návykovými léky a desetina pacientek zneužívá alkohol v kombinaci s THC.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Vitásková angažovala kontroverzní šéfku samozvaného doněckého konzulátu

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v pořadu ROZSTŘEL

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za týden převezme státní vyznamenání od Miloše Zemana....

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se...

Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali...

Do povinné četby se dostává Harry Potter, ze seznamů mizí antické legendy

holčička, čtenářka

Zhruba třetina lidí u nás nikdy nečetla knihy, které jsou v doporučeném seznamu povinné literatury. Některé čtenáře...Najdete na iDNES.cz