Přístupová stránka elektronické zdravotní knížky Zdravel.

Přístupová stránka elektronické zdravotní knížky Zdravel. | foto: Institut pro podporu elektronizace zdravotnictví

Nástupce zdravotní knížky IZIP je spuštěn. Sdruží pacienty všech pojišťoven

  • 27
Do ostrého provozu byl spuštěn nástupce elektronické zdravotní knížky IZIP. Pod novým jménem Zdravel se pokusí zjednodušit elektronizaci tuzemského zdravotnictví a propojit pacienty všech pojišťoven s lékaři, lékárnami i zdravotnickou záchrannou službou. Do systému se připojilo už sedm tisíc lidí a přes dvacet tisíc lékařů.

„Elektronizace je spíš strašák. V našem pojetí by měla snižovat administrativu, ulehčovat lékařům i pacientům. Shromažďování informací ve Zdravelu by mělo směřovat k prevenci nemocí,“ uvedl Jan Petřík, ředitel Institutu pro podporu elektronizace zdravotnictví, který elektronickou zdravotní knížku vyvíjí. 

Zdravel propojí pacienta s praktickým lékařem, nemocnicí, specializovanými lékaři a lékárnami. Všechny instituce budou mít se svolením pacienta přístup k jeho zdravotním údajům. O všech přístupech ke zdravotní dokumentaci pak budou kvůli bezpečnosti vedeny záznamy. „Pacient musí být vládce nad svými daty,“ míní výkonný ředitel Zdravelu Michal Potůček.

Elektronická zdravotní knížka navíc usnadní práci záchranné službě, která se dostane k souhrnu nejdůležitější zdravotních informací, jako je krevní skupina nebo alergie na léky. 

„Chceme, aby byl pacient partner, který zůstává zdravý. Zdravel má možnost dostat se rychle k reálným datům o blížících se preventivních prohlídkách, prošlém očkování nebo kontraindikaci léků,“ uvedl lékař René Vlasák, který se specializuje na oblast primární prevence (předcházení zdravotním problémům a zlepšování zdravotního stavu – pozn. red.).

Sdílení údajů za 69 korun ročně

Původní projekt elektronických zdravotních knížek IZIP skončil v roce 2012. Zapojilo se do něj 2,5 milionu klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří dali informovaný souhlas se zpracováním svých zdravotních údajů. Klienty převzal Zdravel a nyní je obesílá s nabídkou nové aktivace účtu. „Procento těch, kteří nesouhlasí, je promile oproti těm, kteří souhlasí. O odhlášení požádaly jednotky lidí,“ uvedl Petřík. Společnost chce migraci účtů zvládnout do konce letošního roku. Zdravel se navíc otevřel všem klientům bez ohledu na jejich zdravotní pojišťovnu.

Od října se do systému přihlásilo více než sedm tisíc nových klientů. Každý z nich pak stránky navštívil v průměru čtyřikrát. „Chceme získávat až patnáct tisíc unikátních klientů měsíčně,“ dodal Potůček.

Elektronické zdravotní knížky však nejsou zadarmo. Základní balíček umožňující sdílení dokumentace stojí 69 korun na jeden rok. Pokročilejší verze s širokou nabídkou služeb pak vyjde ročně až na 599 korun. „Do budoucna chceme, aby byl systém placený ze zdravotního pojištění daného člověka. Jsou to korunové částky,“ míní ředitel Petřík.

Zdravel využívá polovina z aktivních lékařů

Se Zdravelem už spolupracuje přes 21 tisíc lékařů, což je zhruba polovina z aktivních, kteří spadají pod Českou lékařskou komoru (ČLK). Další chce Institut pro podporu elektronizace zdravotnictví motivovat pomocí finančních příspěvků. Spoléhá i na zájem lidí, kteří budou systém využívat a postupně rozšiřovat. Do zdravotnické dokumentace budou moci nahlédnout i nezaregistrovaní lékaři, pokud jim pacienti udělí jednorázový přístup. Vše je dobrovolné. 

„Česká lékařská komora se Zdravelem nezabývala. Platí ale obecné stanovisko ke všem elektronickým systémům. Je potřeba, aby byly nepovinné a aby to lékařům přinášelo nějakou výhodu ve smyslu ušetřeného času, kvalitnějších informací a možná také ušetřených financí,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí komory Michal Sojka.

„Vím, že Zdravel existuje, ale zatím nevím, že by nás kvůli tomu někdo oslovoval,“ dodal místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

„Děláme velmi složitou věc, se kterou nakonec musí lékař nebo pacient pracovat na dva nebo na tři kliky. Zdravel funguje tak, aby lékaře nerušil a mohl pracovat se svým stávajícím systémem,“ dodal ředitel institutu Petřík. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video