Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdounky se vrací k časům bez elektřiny

  16:01aktualizováno  16:01
Zdounky - Jaké to je, žít bez elektřiny, si už od začátku září několikrát vyzkoušeli obyvatelé Zdounek a okolí na Kroměřížsku. Po celý den tady nesvítí světla, sporáky jsou studené, chladničky nechladí, kotle netopí a pošta má zavřeno. Přitom se stejnou situací se bude muset víc než dva tisíce lidí vyrovnat do konce října ještě několikrát.

Energetici vypínají elektřinu ve Zdounkách kvůli stavbě nové trafostanice.

"Postupně se staví a zprovozňuje zcela nové vysokonapěťové zařízení. Jinak se to bohužel nedá dělat a potrvá to ještě několik týdnů," sdělil mluvčí Jihomoravské energetiky Aleš Řiháček.

Transformátor je pro oblast Zdounek potřebný. "V minulosti jsme mívali velké potíže s kolísáním nápětí v zásuvkách. Lidem nefungovaly televize," vysvětluje nutnost stavby trafostanice straosta obce František Věrný. "Děláme to pro budoucí generace, které by už neměly mít s elektřinou problémy."

Ve škole nakonec zvonilo
Každý z obyvatel Zdounek se s vypnoutou elektřinou vypořádal po svém. Někteří se připravili a odjeli k příbuzným, jiní lamentovali a nadávali energetikům, starostovi a na všechno. "Vždycky se najdou takoví, kteří si to prostě nenechají vysvětlit. Přitom to věděli dlouho předem," říká starosta Věrný.

Například místní základní škola se s nezvyklou situací vyrovnala celkem bez potíží. Školník opravil záložní zdroj, takže zvonění fungovalo jako vždycky. "Pro děti jsme připravili i náhradní program. Ale i učit se dalo, protože svítilo slunko, a tak nám zhasnutá světla nevadila," popisuje situaci ve škole zástupce ředitele Miroslav Slavičínský.

Majitel místní plynové čerpací stanice si zase sehnal naftový generátor, takže lidé si mohli plyn do svých aut bez problémů načerpat. Poštovní doručovatelky obyvatele Zdounek dopředu upozorňovaly, že pošta bude mít zavřeno. "Bez elektřiny nemůžeme na přepážkách nic dělat. V tyto dny jsme jen roznášeli psaní a balíky," vysvětluje pracovnice pošty ve Zdounkách.

Nanuk mrazil potraviny dopředu
Většina zaměstnanců firmy Nanuk, vyrábějící mražené potraviny, měla volno. "V pondělí 1. října se to spoustě lidí i líbilo. Měli dlouhý víkend, navíc už v pátek byl státní svátek a povedlo se i počasí," říká pracovník technického úseku Zdeněk Coufal.

V podniku se na den bez proudu museli důkladně připravit. "Den předem jely kompresory naplno, takže v mrazících boxech bylo až osmadvacet stupňů pod nulou. Lednice jsou pak uzavřeny a nikdo do nich nesmí, aby tam vydržela požadovaná teplota. Potravinám se pak nic nestane," tvrdí Coufal.

Firma je celý den zavřená. "Bohužel se nedá nic dělat. Nejede totiž ani kotelna, a tak je v celém areálu chladno," říká Coufal.

Škody nikdo nenahradí
Energetici případné škody či ušlý zisk nezaplatí. "Podle vyhlášky Energetického regulačního úřadu jde v tomto případě o technické opatření, o kterém lidé vědí vždy dlouho dopředu," podotkl mluvčí energetiků Aleš Řiháček.

Vedení firmy Spálovský, která vyrábí elektrické rozvodné skříně, se rozhodlo situaci vyřešit po svém. Půjčili si velký naftový generátor, aby výroba nestála. "Nemůžeme si dovolit několik dní v měsíci nepracovat, protože by to významně ohrozilo naše zakázky. Generátor napájí celou počítačovou síť a všechny stroje ve firmě," popisuje situaci ve firmě pracovník technické přípravy Miloslav Tesař.

Nevidím na klíček, říkala žena
Někteří obyvatelé však útočili na starostu Františka Věrného i s neuvěřitelnými požadavky. "Volala mi jedna paní, aby jim přišel posvítit na klíčovou dírku, že se nemůže trefit do zámku," směje se starosta.

"A protože energetici vypínají někdy jen část vesnice, tak jsem zas jinému pánovi musel odpovídat na otázku, proč soused svítí o on ne. Nejvíce se situace dotkla starších lidí, mnozí z nich se báli. Ty jsem musel hlavně uklidnit," vzpomíná starosta Zdounek.

Zvláštní situaci zažila pokladní na vlakovém nádraží. "Měli jsme neuvěřitelně malou tržbu za jízdné. Jen dvě stovky," popisuje pondělí na železnici pracovnice v pokladně. "Proč to tak bylo, ale neumím vysvětlit," dodává.

Snad už jen třikrát bez proudu
Nejvíce si starosta užil v pondělí. Energetici plánovali odstávku až do sedmi hodin večer. "Jenže v sedm se nic nestalo. Když jsem zjišťoval, co se děje, tak se ukázaly nějaké problémy při stavbě trafostanice. Měly trvat zhruba půl hodinky. Jenomže z ní se vyklubala hodina a půl a já nestačil zvedat telefony a vysvětlovat. To bylo opravdu nepříjemné," říká starosta.

Energetici plánují, že vypnou elektřinu ještě nejméně třikrát - 8. a 10. října nepůjde elektřina v některých částech Zdounek a okolí, celá vesnice bude opět bez proudu 18. října.

"Máme od energetiků slíbeno, že další odstávky už nebudou. Ale u těchto věcí člověk nikdy neví," doufá starosta František Věrný.

Nová trafostanice u Zdounek, kvůli jejíž stavbě musí energetici na celý den vypnout elektřinu ve Zdounkách a okolí. (4.10.2001)

Nová trafostanice u Zdounek, kvůli jejíž stavbě musí energetici na celý den vypnout elektřinu ve Zdounkách a okolí. (4.10.2001)

Pošta ve Zdounkách musela být už několikrát zavřena, protože energetici vypínají na celý den elektřinu kvůli stavbě nové trafostanice. (4.10.2001)

Pošta ve Zdounkách musela být už několikrát zavřena, protože energetici vypínají na celý den elektřinu kvůli stavbě nové trafostanice. (4.10.2001)

Firma Nanuk ve Zdounkách se musela na dny bez elektřiny důkladně připravit, aby se jí nezkazily mražené potraviny, které vyrábí. (4.10.2001)

Na dveřích Obecního úřadu ve Zdounkách je cedule, která upozorňuje obyvatele, že v určité dny nepůjde celý den elektřina kvůli stavbě nové trafostanice. (4.10.2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz