Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdounky se vrací k časům bez elektřiny

  16:01aktualizováno  16:01
Zdounky - Jaké to je, žít bez elektřiny, si už od začátku září několikrát vyzkoušeli obyvatelé Zdounek a okolí na Kroměřížsku. Po celý den tady nesvítí světla, sporáky jsou studené, chladničky nechladí, kotle netopí a pošta má zavřeno. Přitom se stejnou situací se bude muset víc než dva tisíce lidí vyrovnat do konce října ještě několikrát.

Energetici vypínají elektřinu ve Zdounkách kvůli stavbě nové trafostanice.

"Postupně se staví a zprovozňuje zcela nové vysokonapěťové zařízení. Jinak se to bohužel nedá dělat a potrvá to ještě několik týdnů," sdělil mluvčí Jihomoravské energetiky Aleš Řiháček.

Transformátor je pro oblast Zdounek potřebný. "V minulosti jsme mívali velké potíže s kolísáním nápětí v zásuvkách. Lidem nefungovaly televize," vysvětluje nutnost stavby trafostanice straosta obce František Věrný. "Děláme to pro budoucí generace, které by už neměly mít s elektřinou problémy."

Ve škole nakonec zvonilo
Každý z obyvatel Zdounek se s vypnoutou elektřinou vypořádal po svém. Někteří se připravili a odjeli k příbuzným, jiní lamentovali a nadávali energetikům, starostovi a na všechno. "Vždycky se najdou takoví, kteří si to prostě nenechají vysvětlit. Přitom to věděli dlouho předem," říká starosta Věrný.

Například místní základní škola se s nezvyklou situací vyrovnala celkem bez potíží. Školník opravil záložní zdroj, takže zvonění fungovalo jako vždycky. "Pro děti jsme připravili i náhradní program. Ale i učit se dalo, protože svítilo slunko, a tak nám zhasnutá světla nevadila," popisuje situaci ve škole zástupce ředitele Miroslav Slavičínský.

Majitel místní plynové čerpací stanice si zase sehnal naftový generátor, takže lidé si mohli plyn do svých aut bez problémů načerpat. Poštovní doručovatelky obyvatele Zdounek dopředu upozorňovaly, že pošta bude mít zavřeno. "Bez elektřiny nemůžeme na přepážkách nic dělat. V tyto dny jsme jen roznášeli psaní a balíky," vysvětluje pracovnice pošty ve Zdounkách.

Nanuk mrazil potraviny dopředu
Většina zaměstnanců firmy Nanuk, vyrábějící mražené potraviny, měla volno. "V pondělí 1. října se to spoustě lidí i líbilo. Měli dlouhý víkend, navíc už v pátek byl státní svátek a povedlo se i počasí," říká pracovník technického úseku Zdeněk Coufal.

V podniku se na den bez proudu museli důkladně připravit. "Den předem jely kompresory naplno, takže v mrazících boxech bylo až osmadvacet stupňů pod nulou. Lednice jsou pak uzavřeny a nikdo do nich nesmí, aby tam vydržela požadovaná teplota. Potravinám se pak nic nestane," tvrdí Coufal.

Firma je celý den zavřená. "Bohužel se nedá nic dělat. Nejede totiž ani kotelna, a tak je v celém areálu chladno," říká Coufal.

Škody nikdo nenahradí
Energetici případné škody či ušlý zisk nezaplatí. "Podle vyhlášky Energetického regulačního úřadu jde v tomto případě o technické opatření, o kterém lidé vědí vždy dlouho dopředu," podotkl mluvčí energetiků Aleš Řiháček.

Vedení firmy Spálovský, která vyrábí elektrické rozvodné skříně, se rozhodlo situaci vyřešit po svém. Půjčili si velký naftový generátor, aby výroba nestála. "Nemůžeme si dovolit několik dní v měsíci nepracovat, protože by to významně ohrozilo naše zakázky. Generátor napájí celou počítačovou síť a všechny stroje ve firmě," popisuje situaci ve firmě pracovník technické přípravy Miloslav Tesař.

Nevidím na klíček, říkala žena
Někteří obyvatelé však útočili na starostu Františka Věrného i s neuvěřitelnými požadavky. "Volala mi jedna paní, aby jim přišel posvítit na klíčovou dírku, že se nemůže trefit do zámku," směje se starosta.

"A protože energetici vypínají někdy jen část vesnice, tak jsem zas jinému pánovi musel odpovídat na otázku, proč soused svítí o on ne. Nejvíce se situace dotkla starších lidí, mnozí z nich se báli. Ty jsem musel hlavně uklidnit," vzpomíná starosta Zdounek.

Zvláštní situaci zažila pokladní na vlakovém nádraží. "Měli jsme neuvěřitelně malou tržbu za jízdné. Jen dvě stovky," popisuje pondělí na železnici pracovnice v pokladně. "Proč to tak bylo, ale neumím vysvětlit," dodává.

Snad už jen třikrát bez proudu
Nejvíce si starosta užil v pondělí. Energetici plánovali odstávku až do sedmi hodin večer. "Jenže v sedm se nic nestalo. Když jsem zjišťoval, co se děje, tak se ukázaly nějaké problémy při stavbě trafostanice. Měly trvat zhruba půl hodinky. Jenomže z ní se vyklubala hodina a půl a já nestačil zvedat telefony a vysvětlovat. To bylo opravdu nepříjemné," říká starosta.

Energetici plánují, že vypnou elektřinu ještě nejméně třikrát - 8. a 10. října nepůjde elektřina v některých částech Zdounek a okolí, celá vesnice bude opět bez proudu 18. října.

"Máme od energetiků slíbeno, že další odstávky už nebudou. Ale u těchto věcí člověk nikdy neví," doufá starosta František Věrný.

Nová trafostanice u Zdounek, kvůli jejíž stavbě musí energetici na celý den vypnout elektřinu ve Zdounkách a okolí. (4.10.2001)

Nová trafostanice u Zdounek, kvůli jejíž stavbě musí energetici na celý den vypnout elektřinu ve Zdounkách a okolí. (4.10.2001)

Pošta ve Zdounkách musela být už několikrát zavřena, protože energetici vypínají na celý den elektřinu kvůli stavbě nové trafostanice. (4.10.2001)

Pošta ve Zdounkách musela být už několikrát zavřena, protože energetici vypínají na celý den elektřinu kvůli stavbě nové trafostanice. (4.10.2001)

Firma Nanuk ve Zdounkách se musela na dny bez elektřiny důkladně připravit, aby se jí nezkazily mražené potraviny, které vyrábí. (4.10.2001)

Na dveřích Obecního úřadu ve Zdounkách je cedule, která upozorňuje obyvatele, že v určité dny nepůjde celý den elektřina kvůli stavbě nové trafostanice. (4.10.2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz