Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdounečtí odmítli pomáhat uprchlíkům

  13:28aktualizováno  13:28
Zdounky - Ve Zdounkách na Kroměřížsku tábor pro uprchlíky nebude. Na mimořádném pracovním zasedání zastupitelé jednoznačně odmítli záměr vybudovat uprchlický tábor ve zdouneckém zámku. Proti je i většina obyvatel dvoutisícové obce. Starosta obce František Věrný potvrdil, že odmítavá reakce obyvatel byla jednoznačná.

"Lidé mají strach třeba ze zavlečení nemocí a zvýšení krádeží v obci a okolí. Na jednání zastupitelů se dostavil i podnikatel ze Zlína, který s nápadem přišel a měl dobrozdání od ministerstva vnitra," řekl Věrný.

Zastupitelé nápad zavrhli hlavně proto, že jim nikdo nedokázal zaručit, že v táboře budou jen Slované. "Všichni se báli, aby se sem nedostali Afghánci. Tento postoj je podmíněn současnou situací ve světě," je přesvědčen starosta Zdounek.

On sám přitom byl myšlence vybudovat v obci tábor pro uprchlíky z celého světa nakloněn. "Lidé by si měli pomáhat. Ale potom, co mi chodily výhružné dopisy, že mi zabijí celou rodinu, už nechci otázku tábora nikdy otevírat. Ani kdyby přišla nová nabídka. Nesto jí to za to," prohlásil Věrný.

Tábor mohl být v zámku
Zdounecký Zámek je opuštěný. Sídlil v něm sociální ústav, ten se však přestěhoval a zámek byl v rámci restitucí vrácen rodu Strachviců.

"Na rodinu Strachviců i na nás se obrátil podnikatel ze Zlína, jehož jméno bych nerad prozrazoval. Nabídl, že by s podporou ministerstva vnitra zřídil ve zdouneckém zámku tábor pro uprchlíky," řekl starosta.

Jednání už byla na dobré cestě. Protože v zámku byl domov důchodců, stačily by jen minimální úpravy.

"Získali bychom také asi pětadvacet nových pracovních míst," argumentoval dřve starosta. Po posledních událostech v USA a Afghánistánu se však situace změnila. Ve Zdounkách zesílily obavy.

Lákadlem jsou nová pracovní místa
"Lidé by si měli pomáhat," soudí František Věrný. O zřízení tábora jednali zastupitelé s místními lidmi, i s lékaři, pro které by zřízení tábora také znamenalo značné změny, ale i s místním farářem.

Pětadvacet nových pracovních míst je pro Zdounky lákadlem, ale ani tady není všechno jednoznačné. Zaměstnání v táboře by mohli získat například zdravotníci, kuchařky a hlídací služba.

"To však předpokládá také nějakou kvalifikaci. Ministerstvo bude zřejmě požadovat alespoň znalost angličtiny. Takoví lidé ze Zdounek jsou však již zaměstnaní," popsal nelehké rozhodování Zdouneckých jejich starosta.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz