Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdi školy jsou karcinogenní, žáci skončí už v půlce června

  8:00aktualizováno  8:00
Původně šlo jen o klasické zateplení pelhřimovské Základní školy Osvobození. Jenže pak se objevil velký problém. Ve zdejších panelech byl totiž nalezen vysoce karcinogenní azbest. Žáci tam proto zřejmě skončí výuku už v půli června.
Likvidace azbestové zátěže, ilustrační foto

Likvidace azbestové zátěže, ilustrační foto | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Při pracích na zateplování budovy a výměně oken základní školy se zjistilo, že panely ve škole obsahují nebezpečný azbest. V minulosti hojně využívaný minerál je však v naší zemi už zakázán. Kromě nehořlavosti a žáruvzdorným vlastnostem je totiž také vysoce karcinogenní.

Výměna oken a zateplování ve škole probíhá už od konce srpna. "Budova se v současné době zatepluje a veškeré práce měly být hotovy do konce srpna příštího roku. V říjnu se ale zjistilo, že ve zdejších boletických panelech je azbest, což veškeré úkony a plány značně zkomplikovalo. Proto jsme neváhali a okamžitě jsme se spojili s firmou, která se odstraňování azbestu věnuje," vyjádřil se starosta města Leopold Bambula.

Panely jsou staré přes dvacet let. V době, kdy se ještě do budov dávaly, se vyráběly několika technologiemi. Škola si v tomto ohledu vytáhla takříkajíc Černého Petra a v budově proto byly umístěny panely, jejichž součástí byl právě nebezpečný azbest.

Azbest zlikviduje speciální firma

V budově, v níž se učí 324 žáků, tak proběhnou rozsáhlé stavební práce. Kromě firmy, která zajišťuje zateplení budovy a výměnu oken, povolalo město ještě speciální firmu, která provede odstranění azbestu.

"Jakmile jsme se o nálezu dozvěděli, ihned jsme se informovali o nebezpečnosti azbestu a jeho působení na žáky i kantory. Bylo nám ale sděleno, že pokud s panely nějak nemanipulujeme, nevylamujeme nebo nevyřezáváme je, azbest nám neublíží. Přesto je lepší jej odstranit," přiblížila ředitelka školy Vladimíra Madronová.

Při odstraňování nebezpečné karcinogenní látky musí pracovníci specializované firmy postupovat velmi obezřetně.

"Místo musí být hermeticky uzavřeno a pracuje se ve zvláštním režimu. Proto je také na tuto práci najatá speciální firma, která má s podobnými úkony patřičné zkušenosti," vysvětlila ředitelka.

Práce na zateplování i odstraňování karcinogenní látky znamená pro školáky i jejich pedagogy především hru na "škatulata, hejbejte se", tedy stěhování se z místa na místo. Podle toho, kde se právě pracuje.

"Pro nás to znamená pouze organizační záležitosti. Když dochází kvůli pracím k uzavření jednoho pavilonu, musí se děti přemístit jinam a naopak. Zateplení prvního pavilonu proběhlo v rámci vyučování. Teď jsou na řadě další, což už bude složitější. Učíme se ve stísněných podmínkách. Využíváme i učebny, které jinak slouží pouze pro odborné předměty," vysvětlila Madronová.

Škola skončí pelhřimovským dříve

I přes nepříjemnou změnu chtějí pelhřimovští radní, aby se vše stihlo do původního termínu, tedy do konce srpna příštího roku. Proto zřejmě zdejší školáci skončí svou výuku dříve.

"Co půjde, udělá se přes školní rok. Potom máme vyjednány nějaké další prostory ve městě, kde se budeme učit. A nakonec zřejmě školáci dostanou vysvědčení o půl měsíce dříve," upozornila ředitelka.

"Požádali jsme ministerstvo školství, abychom mohli ukončit výuku již 15. června. Jinak by se všechny práce přes prázdniny nestihly," doplnil starosta.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz