Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Altner si vyzvedl rozsudek. ČSSD má tři dny na zaplacení, říká právník

  11:24aktualizováno  13:03
Do čtvrtka by ČSSD měla zaplatit 337 milionů korun bývalému advokátu Zdeňku Altnerovi. Jeho právník Václav Veselý pro iDNES.cz potvrdil, že si rozsudek v pondělí vyzvedl. Tím se rozhodnutí stalo pravomocným. Nabytí právní moci potvrdil v úterý po poledni sám Obvodní soud pro Prahu 1.

Advokát Zdeněk Altner | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Ano, v pondělí nám byl rozsudek doručen,“ uvedl Veselý. Od úterý tak běží ČSSD třídenní lhůta na zaplacení dlužné částky. „Do čtvrtka by měla protistrana zaplatit, ale ještě musíme dodat platební místo. Jsme ve spojení, my je samozřejmě včas dodáme,“ uvedl Veselý.

ČSSD má zaplatit přes 300 milionů advokátovi, který jí vyhrál Lidový dům

Čekání na převzetí rozsudku nemělo podle Veselého žádný konkrétní důvod. „Nikam jsme nepospíchali, rozsudek jsme si vyzvedli v zákonné lhůtě,“ dodal. Doručení oběma stranám potvrdila odpoledne mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. „Teď to asi dvě minuty mám před očima, že nám přišla doručenka. Rozsudek právní zástupce pana Altnera vyzvedl 11. dubna ve 23:13, takže dnešním dnem začíná běžet třídenní pariční lhůta,“ řekla Novotná.

Ještě dopoledne přitom doručenka podle Jiřího Chvojky, mediálního zástupce advokátní kanceláře Bělina a Partners, která zastupuje ČSSD, u spisu nebyla. Nemohl proto potvrdit, že by rozhodnutí skutečně nabylo právní moci. „Ani v informační kanceláři, ani ve spisu není uvedeno, že by si to protistrana převzala. Zatím je pouze uvedeno, že to bylo dodáno, nikoliv vyzvednuto. Tam je elektronická dodejka, která se ihned objeví,“ uvedl dopoledne Chvojka.

Částku vyhrajeme zpět, věří právník ČSSD

ČSSD v pondělí brala fakt, že rozhodnutí ještě není pravomocné, jako pozitivní, protože dává možnost, aby Nejvyšší soud v rámci dovolacího řízení odložil právní moc či vykonatelnost napadeného rozhodnutí, jak sociální demokraté požadují. Nejvyšší soud obvykle dostane dovolání asi měsíc po jeho podání a Veselý odmítl, že ho hrozba odkladu vykonatelnosti rozsudku přiměla uspíšit jeho vyzvednutí z datové schránky.

„I kdybychom rozsudek nevyzvedli, je tam po deseti dnech fikce doručení, takže to na to nemá vliv. Třicet a deset dní, vidíte, že tam ten rozdíl je velký,“ řekl Veselý. Chvojka nicméně věří tomu, že procedura by mohla být rychlá. „Rozsudek byl doručen do pěti šesti dnů, věříme, že stejně tak rychle může být doručeno na Nejvyšší soud. Pak závisí na Nejvyšším soudu. Podnikneme všechny kroky, aby se ČSSD k prostředkům, které věříme, že vyhrajeme zpět, mohla dostat,“ řekl Chvojka.

Novotná ČTK potvrdila, že obvodní soud už má doručeno i dovolání. „Mělo by se vyřídit bez zbytečného odkladu, zvlášť když je to tak stará věc,“ uvedla. Záležet ale podle ní bude i na tom, zda byl zaplacen soudní poplatek, který je splatný při podání návrhu. Dovolání bude navíc ještě před postoupením Nejvyššímu soudu zasláno k vyjádření druhé straně, která na něj obvykle má deset až 15 dnů. „To je naše povinnost a bez toho by nám to Nejvyšší soud vrátil,“ řekla Novotná.

ČSSD v dovolání rozporuje především oprávněnost a zákonnost smluvní pokuty, která za 5 734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů. Penále přitom vychází z výrazně nižší částky 18,5 milionu.

Část peněz pro exekutory

Vládní strana si kvůli zaplacení vzala úvěr, ale před zasláním peněz se její vedení chce dohodnout s exekutory na tom, komu má vlastně platit. V Lidovém domě už se podle strany přihlásilo sedmnáct Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun.

Právníci ČSSD proto odmítají, že by se další jednání měla týkat už jen platebního místa. „Takhle jednoduché to není právě kvůli těm exekucím, respektive požadavkům věřitelů pana doktora Altnera. Určitě to bude ještě o jednání,“ řekl Chvojka. Po právní moci chce strana jednat s Veselým i exekutory. „Těch scénářů je mnoho, ČSSD se rozhodne pro nějaký postup, který právní kancelář navrhuje,“ uvedl.

Podle Exekutorské komory Altner zřejmě nedostane celou částku, kterou na ČSSD vysoudil, protože část peněz bude muset poslat rovnou exekutorům. „Obecně platí, že má-li povinný (Altner) proti třetí osobě (ČSSD) peněžité pohledávky - i v případě, že pohledávka povinného se stane splatnou teprve v budoucnu -, může exekuční orgán tuto pohledávku přikázat ve prospěch věřitele,“ uvedl David Sahula z tiskového odboru Exekutorské komory pro úterní deník Právo.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s advokátem Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že v případě úspěchu ve sporu mu bude vyplacena smluvní odměna deset procent z hodnoty budovy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz