Mohl selhat systém, řekl k vraždě ve Žďáru Sobotka. Ministrům dal úkoly

  • 221
Vraždou ve Žďáru nad Sázavou, kde na střední škole psychicky nemocná žena pobodala a zabila šestnáctiletého chlapce, se mimořádně zabývala vláda. „Nemůžeme si říci, že tady není žádné systémové selhání,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka.

Tři ministři - spravedlnosti Helena Válková, zdravotnictví Svatopluk Němeček a školství Marcel Chládek - musí ostatním ministrům do konce listopadu předložit zprávu, jak mohlo k vraždě ve Žďáru vůbec dojít.

Válková má prověřit postup soudů a státního zastupitelství, Němeček postup psychiatrie v Opavě. Chládek má vládu ve spolupráci se školskou inspekcí informovat o zajištění bezpečnosti ve školách. Vláda se informacemi od tří jejích členů bude zabývat na přelomu listopadu a prosince.

Ze své funkce už odstoupil šéf psychiatrické léčebny, která umožnila, aby se z ústavní léčby dostala ven psychicky nemocná žena ze severu Moravy trpící paranoidní schizofrenií (více čtěte zde). Podle ministra Němečka šlo o řetězec individuálních selhání a rezignace ředitele léčebny by neměla být jediná.

Žena, která zabila studenta, jenž ve Žďáru bránil napadené dívky, byla letos propuštěna z ústavní péče, přestože již v roce 2012 podobně zaútočila v Havířově.

Premiér Sobotka je pro to, aby byl zavražděný chlapec in memoriam vyznamenán. S tím počítá prezident Miloš Zeman (více o tom najdete zde). „Byl to záslužný čin a měl by být oceněn,“ řekl premiér. Podpořil to i ministr Němeček. „Je to to nejmenší, co lze udělat, i když rodině to mrtvého šestnáctiletého chlapce už nevrátí.“

Zeman pojede do Žďáru. Ubodaného chlapce možná vyznamená:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue