Hlavně mladí Američané protestují proti sociální nerovnosti  (11. října 2011)

Hlavně mladí Američané protestují proti sociální nerovnosti (11. října 2011) | foto: AP

Zdaňte boháče, volali demonstranti z Wall Street před sídly miliardářů

  • 291
Stovky nespokojených Američanů vyšly do čtvrti newyorských miliardářů a protestovaly před jejich domy. Demonstrantům vadí převaha bohatých nad chudými a to, že obyčejné lidi není slyšet. Říkají si 99 procent a jejich protest řídí slogan Okupujte Wall Street.

Luxusní vila mediálního magnáta Ruperta Murdocha, honosné sídlo bankéře Jamieho Dimona či přepychová hacienda obchodníka s ropou a nejbohatšího Newyorčana Davida Kocha se v úterý staly cílem asi pěti set rozhořčených Američanů.

Okupujte Wall Street

Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo v polovině září v New Yorku, kde demonstranti zabrali soukromý pozemek Zuccoti park. Lidé chtějí, aby bohatí byli solidárnější s chudými. Vadí jim, že hlas obyčejných lidí není slyšet.

Demonstranti, kteří už skoro měsíc protestují v ulicích New Yorku a nově třeba i v Bostonu, Los Angeles či Chicaga, před domy finančníků a bohatých obchodníků v rámci "Miliardářského pochodu" vykřikovali hesla jako "Zdaňte boháče!" a "Kde je slíbená pomoc?".

"Nic proti těm lidem nemám, ale myslím, že by měli platit férové daně," řekl agentuře AP jeden z protestujících Michael Pollack, který pracuje jako administrativní úředník v právní kanceláři. "Je čas na nový zákon," dodal jeden ze zástupců tzv. 99 procent. Tak si říkají Američané, podle kterých 99 procent obyčejných lidí žije v kontrastu s jedním procentem nejbohatších.

Americké protesty se inspirovaly podobnými nepokoji, které v uplynulých měsících zachvátily takřka každý kontinent. Navázaly na demonstrace mladých Španělů, kteří v červnu protestovali kvůli úsporným opatřením (více zde).

Karikatura tři bývalých prezidentů Ronald Reagan (zleva), Bill Clinton a George W. Bush (11. října 2011)

Američané chtějí, aby bohatí platili vyšší daně (11. října 2011)

Hlavně mladí Američané protestují proti sociální nerovnosti (11. října 2011)

Určitá podobnost se nabízí i ve spojení s nepokoji v Tunisku či Egyptě, které v zimě vyvolaly demonstrace v dalších arabských zemích, tzv. arabské jaro. Kupříkladu třiadvacetiletý egyptský inženýr Mustafa Ibrahím, který navštívil New York a zúčastnil se pochodu, uvedl, že "je to skoro stejné jako v Egyptě."

"Problém je, že bohatí se stávají ještě bohatšími a chudí jsou stále chudší," konstatoval Ibrahím. "Miliardářský pochod" se ale od nepokojů v ulicích Káhiry přece jen lišil. Vzhledem k tomu, že ho nepovolily úřady, stovky lidí kráčely spořádaně ve dvojicích po chodnících.

Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo v polovině září v New Yorku, kde demonstranti zabrali soukromý pozemek Zuccoti park. Lidé chtějí, aby bohatí byli solidárnější s chudými. Vadí jim, že hlas obyčejných lidí není slyšet.

Demonstrace proti sociální nerovnosti se rozšířily i do dalších amerických velkoměst. Policie v Bostonu v úterý zadržela asi sto demonstrantů z místní odbočky původně newyorského hnutí Okupujte Wall Street.

Demonstranti zabrali další část parku kromě té, na níž se shromažďovali už deset dnů, a odmítali ji opustit i po policejních výzvách, uvedl deník Boston Herald.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue