Zda připlatí na lék, rozhodne nemocný

  • 36
Pacienti dostali šanci vybrat si, zda si od lékaře odnesou recept na lék, který plně hradí pojišťovna, nebo se rozhodnou si za podobný připlatit. Lékaři jsou totiž od 1. února povinni dát nemocnému z těchto variant na výběr. Nařizuje jim to nedávno přijatá novela zákona.

Podle vyhlášky musí lékař pacienta informovat ještě před tím, než mu nasadí lék, nejenom o jeho potřebě a účincích, ale také o tom, zda je plně nebo částečně hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Rozhodnutí pacienta pak lékař vyznačí i do receptu.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se tím rozhodně doba ošetření neprodlouží. "Lékaři už stejně využívali informační systém o léčivých přípravcích při jejich preskripci pacientům," dodala pro iDNES vedoucí oddělení pro styk s veřejností ministerstva zdravotnictví Ilona Slámová.

Lékař ale nemocnému neřekne, kolik si eventuálně připlatí. "Přesnou výši doplatku není možné určit, protože distributor i lékárna mohou, ale také nemusejí využít plnou marži, která je dohromady 32 procent na cenu výrobce," vysvětlila Slámová.

Doplatky neporostou tak, jak se čekalo
Už dříve ale ČTK informovala, že doplatky na léky nebudou od února v řadě případů tak vysoké, jak se očekávalo. Některé firmy totiž oznámily, že cenu sníží, aby se do úhrad od pojišťovny vešly.

Agentura zjistila, že je v lékárnách bez doplatku k mání například Piracetam AL na lepší mozkovou činnost či Tralgit proti bolestem.

Naproti tomu na léky na Alzheimerovu chorobu se bude doplácet, stejně jako na některé psychiatrické léky, ty však lze většinou nahradit přípravkem, na který se nedoplácí.

Cena léku pro pacienta vychází z maximální ceny léku, kterou stanoví pro výrobce ministerstvo financí. Ministerstvo zdravotnictví pak určí, kolik na který lék přispěje zdravotní pojišťovna. Pokud se obě částky kryjí, má pacient lék bez doplatku, je-li úhrada pojišťovny nižší, pacient doplácí.

Doplatek se mění i podle toho, za kolik dostala lék lékárna, která může mít na skladě léky z různých dodávek, a tedy i s různou cenou.

"Lékárníci pak vypadají jako zloději, protože se ceny stále mění, ale tak tomu není. Jsme v regulaci až na konci řady a cena na nás vyjde," podotkl mluvčí České lékárnické komory Jan Horáček.

Loni se v České republice spotřebovalo léků za 50 miliard korun, tři čtvrtiny byly léky na recepty a žádanky v nemocnicích, čtvrtina byla z volného prodeje a poplatků pacientů v rámci spoluúčasti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video