Secesní dům v sousedství katedrály na Petrově v Brně, ve kterém žil Hugo Haas,

Secesní dům v sousedství katedrály na Petrově v Brně, ve kterém žil Hugo Haas, prochází rekonstrukcí. Po jejím skončení bude v budově luxusní bydlení. | foto: Real-Treuhand Reality

Zchátralý dům, ve kterém vyrůstal Hugo Haas, se změní v luxusní stavbu

  • 4
Secesní dům v sousedství brněnské katedrály na Petrově, který dlouhá léta chátral, se nyní opět mění v luxusní stavbu. Rozsáhlá rekonstrukce mu vrací původní vzhled, kterým se bytový dům pyšnil v době, kdy zde bydleli bratři Hugo a Pavel Haasovi.

Při cestě z Šilingrova náměstí na Petrov ho není možné minout. Většina Brňanů si ho pamatuje jako "ten velký zelený dům v Biskupské ulici". Teď však secesní stavba změnila barvu. Dům se totiž dočkal rekonstrukce a při ní se zjistilo, že jeho fasáda byla původně smetanově šedá.

Secesní dům v blízkosti brněnské katedrály na Petrově, ve kterém vyrůstal i
Secesní dům v blízkosti brněnské katedrály na Petrově, ve kterém vyrůstal i
Secesní dům v blízkosti brněnské katedrály na Petrově, ve kterém vyrůstal i

Po dohodě s památkáři proto majitelé domu tuto barvu omítce vrátili. "Těžko říct, od kdy byl dům zelený, omítka zřejmě pochází z dob komunismu, ale z černobílých fotek to těžko poznáme," zhodnotil Tomáš Jícha z firmy Real-Treuhand Reality, která dům v roce 2010 koupila a rozhodla se ho zachránit.

Památkově chráněná stavba, která stojí na nejstarším osídleném místě v Brně, byla v naprosto havarijním stavu. Poslední nájemníci v něm bydleli někdy na počátku devadesátých let a po jejich odchodu dům už jen chátral.

Restituentce, která ho chtěla opravit, se totiž na rozsáhlou investici nedařilo sehnat peníze ani investora. Nakonec dům prodala a do rekonstrukce se pustila soukromá firma.

Část balkonů a původní krov už nezachránili

Tu čekal boj s propadnutými stropy a porušenou statikou, krovy napadené dřevomorkou, vyvrácené dveře a prohnilé podlahy. Na stěnách některých pokojů byly zase namalované pestré kulisy, které zde zbyly po filmařích. V posledních letech se zde totiž natáčely nejen Četnické humoresky, ale i několik dalších filmů.

Interiér domu v brněnské Biskupské ulici, ve kterém bydlel i Hugo Haas, byl
Interiér domu v brněnské Biskupské ulici, ve kterém bydlel i Hugo Haas, byl

A řadu věcí se už zachránit nepodařilo. "Například s původním krovem už jsme nemohli nic dělat. A zachovat nebylo možné třeba ani část litinových balkonů," popsala architektka Vlasta Loutocká, která na rekonstrukci dohlížela.

Přesto v domě zůstala řada původních prvků. "Například štuková výzdoba ve vstupní chodbě je původní a procházeli kolem ní i bratři Haasové, když zde bydleli," připomenul slavné obyvatele domu mluvčí brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Musil.

Terasa nabídne výhled na jednu z dominant Brna

Kromě stop historie však na nové obyvatele opravených bytů čeká moderní bydlení. Nová je i velká terasa na střeše stavby, která nabízí nezvyklý výhled na katedrálu na Petrově. "Byty se prodávají za ceny od tří a půl milionu korun," upřesnil ředitel developerské firmy Jícha.

Zájemce o bydlení v centru města však čeká jedna potíž. K domu totiž nepatří žádné garáže ani parkovací místa. Auta tak budou muset zaparkovat v okolních ulicích, kde se místa hledají jen stěží.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video