Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zbytky Stalinova pomníku asi zaplní žraloci

  11:15aktualizováno  11:15
Praha se výrazně přiblížila vzniku prvního oceanária ve střední Evropě. Město je připraveno spolupracovat s firmou, která chce vybudovat obrovské mořské akvárium ve zdevastovaných podzemních prostorách bývalého Stalinova pomníku na Letné.

Městská rada schválila memorandum, v němž definuje podmínky, za kterých by zahraniční investor mohl svůj záměr uskutečnit.

Akvárium za 20 milionů amerických dolarů, což je částka vyšší než půl miliardy korun, přitom nemá stát Prahu ani korunu. "Investor se ale nesmí chovat, jak se mu zachce. Musí zachovat panorama Letné," tvrdí radní Pavel Klega.

Radnice nemá peníze na opravu
Město má zájem využít prostory pod bývalým pomníkem už řadu let, ale nemá peníze, aby lokalitu upravilo. Je totiž v silně havarijním stavu. Podle studie projekční kanceláře John Allen Associates se odhad na opravy interiéru blíží částce přes 3 800 korun za metr čtvereční.

Celkové náklady k sanaci bývalého Stalinova pomníku by tak představovaly částku přes 70 milionů korun, z čehož jen náklady na zabezpečení podzemní konstrukce přesáhnou 50 milionů.

Peníze jsou třeba na to, aby bylo okolí pomníku bezpečné, a pokud by nebyl vybrán investor, bude muset tyto částky s nejvyšší pravděpodobností zaplatit hlavní město. Stavba oceanária tak Praze přináší dvě výhody.

Radost budou mít místní i turisté
"Oceanárium výrazně zatraktivní turistickou nabídku města. Připadá nám jako nejvhodnější řešení. Jeho výstavba neponičí životní prostředí, tedy ani historický park na pláni," říká radní Klega, který má na starosti správu a pronájem městského majetku.

Oceanárium v Praze by mělo být obrovské průchozí akvárium, v jehož největší nádrži by mělo být přes dva miliony litrů synteticky vytvořené mořské vody. Pro jeho bezchybný provoz je potřeba měsíčně obnovit pouze pět procent vody. I tak to dělá sto deset tisíc litrů.

V areálu má být podle jednatelky společnosti Underwater World Oceanarium Oliny Studničkové v hlavní nádrži vyhlídkový tunel z průhledného plexiskla a návštěvníci budou moci obdivovat přes 250 druhů mořských ryb společně se žraloky a rejnoky.

Nad Prahou budou korýši a sasanky
Společnost už provozuje podobné komplexy v Melbourne či v Šanghaji, zatím poslední vznikl v Jižní Koreji. I zde se museli architekti držet instrukcí, že stavba nesmí narušit zástavbu pláže a k dvěma nevelkým budovám tak patří i plocha deseti tisíc metrů čtverečních v podzemí.

V pražském oceanáriu budou menší nádrže a otevřené ukázkové nádrže pro hvězdice, mořské sasanky, korýše a kraby. Součástí areálu budou učebny pro školy, výstavní prostory a restaurace.

Pro stavbu se zpracovává finální verze projektu. Pro jeho realizaci však bude třeba změnit územní plán. Nejpozději do konce tohoto roku má společnost předložit studii, podle níž se bude podvodní svět stavět.

Oceanárium na Letné. Na místě bývalého Stalinova pomníku má vzniknout oceanárium s 250 druhy mořských ryb. Návštěvníci budou podmořským světem procházet v průhledném tunelu. (22. července 2004)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz