Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zbytečné hrátky s referendem

  0:01aktualizováno  0:01
Začínám mít pocit, že musím alespoň krátce - reagovat na vlnu kritiky, která se na mou hlavu snesla od některých žurnalistů a politiků za můj postoj k výsledkům referenda o přistoupení České republiky k Evropské unii, a zopakovat některá výchozí fakta.

Na rozdíl od těch politiků, kteří své předreferendové a poreferendové exhibice pojali jako osobní politickou kampaň, jsem "pouze" dlouhodobě a konzistentně opakoval svůj známý názor, že pro nás členství v Evropské unii nemá alternativu, ale že jde o manželství z rozumu, nikoli z lásky.

Ve svém prohlášení jsem proto naprosto nedvojsmyslně vyzval občany, aby se referenda zúčastnili a aby se podle svého vlastního uvážení svobodně rozhodli. Upozornil jsem přitom i na to, že jde o nejdůležitější polistopadové rozhodování, které svým významem daleko přesahuje standardní volby.

Vědomě jsem se ale odmítl zapojit do vytváření atmosféry, že se seriózní debata o přínosech a nákladech našeho přistoupení k Evropské unii nesmí vést, že je to téměř něco neslušného a politicky nekorektního.

Naopak jsem se pokoušel tomuto proudu postavit. Kritizoval jsem stamiliony vyhozené ze státního rozpočtu za pochybnou kampaň a vědomě jsem riskoval, že se stanu terčem mediálních útoků - což se také stalo.

Občanům České republiky jsem jako hlava státu a jako člověk zasvěcený do problematiky svými opakovanými vystoupeními poctivě říkal, že nehlasujeme o vstupu do rajské zahrady, ale do společenství, v němž jednotlivé země zcela legitimně prosazují své zájmy, a že proto nesmí převládnout očekávání, že vstupem do EU za nás někdo bude řešit naše vlastní problémy.

Opakovaně jsem připomínal, že podle mého názoru nemáme jinou možnost než členství v tomto společenství přijmout, i s vědomím, že to bude vyvolávat řadu problémů.

Že musíme očekávat všednodenní tvrdou realitu, v níž se budeme o své zájmy muset prát. Že euforické provolávání hesel a tance na náměstích jsou klamáním občanů a že povedou k tvrdému vystřízlivění. To se může změnit v hlubokou deziluzi, či dokonce v oprávněný občanský pocit, že byla veřejnost oklamána.

Toho jsem se účastnit nechtěl a nemohl. Tomu odpovídá i moje střízlivé přijetí výsledků referenda, o nichž jsem ale ani na okamžik nepochyboval.

Pokud někdo soudí, že bylo mou povinností sdělovat, jak budu hlasovat, případně jak jsem hlasoval, je to jenom dokladem stále ještě přetrvávajícího opovržení některých z nás nad základním aspektem demokratického volebního práva. Volby jsou tajné a v mnoha demokratických zemích by byla už pouhá taková otázka pokládána za neslušnou.

Ctím tajnou volbu, velmi si vážím možnosti, kterou mi demokratický volební rituál dává, a budu jej vždy hájit nejen jako svobodný občan své země, ale i jako její nejvyšší ústavní činitel.

Pokud je s tím někdo nespokojen, měl by si uvědomit, že pracuje na rychlé devalvaci tohoto nejvyššího projevu občanské samostatnosti, že buduje voličskou apatii a že připravuje stále nižší a nižší účast veřejnosti v jakýchkoli příštích volbách.

A ještě něco. Poreferendové křečovité "oslavy" (mimochodem, bez oslavujících občanů) nesměřovaly nikam jinam než ke snaze některých představitelů politických stran "ukrást" si výsledky referenda pro své vlastní, často pouze osobní, politické cíle. Tomu jsem asistovat odmítl a budu tak činit i nadále. Byli to občané, kdo rozhodl.

Těm, kteří se hlasování zúčastnili, patří dík bez ohledu na to, jaký postoj zaujali. To jsem také jasně řekl Českému rozhlasu, který mi jako jediné veřejnoprávní médium dal příležitost vyjádřit se k výsledkům v přímém vysílání.

Vše ostatní jsou pouze politické hrátky jak politiků z profese, tak těch, kteří svou politickou praxi kryjí zaměstnáním v některých sdělovacích prostředcích. Musím je však ujistit, že se do těchto her jako hlava státu zatáhnout nenechám.

Autor:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...Najdete na iDNES.cz