Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zbytečná aféra

  21:29aktualizováno  21:29
Na celé aféře kolem vystoupení Václava Klause v Evropském parlamentu je nesmyslná jedna věc: že je to vůbec aféra. Klaus zastává již dlouho názor, že míra unifikace, k níž Evropská unie směřuje, je pro naše národní zájmy i pro liberální model společnosti nebezpečná. Říká, že většinové hlasování o zásadních věcech nebude v Evropském parlamentu vyjadřovat zájmy jednotlivých národů a sníží suverenitu národních parlamentů. Zároveň jedním dechem podporuje vstup do EU.

To dělá doma tiše, kvůli svým budoucím voličům. O to hlasitěji bude na volebních mítincích bojovat za národní zájmy a s jistou dávkou populismu strašit tím, že se staneme provincií superunie. Určitě tím sklidí potlesk v mnoha českých městech.
To, co Klaus řekl v Evropském parlamentu, nejsou zločinecké názory, které by poškozovaly zájmy České republiky.

Předseda sněmovny a ODS má pouze jasně odlišit názory své a své strany od názorů větší části politické reprezentace. Pravdu má v tomto Miloš Zeman, který jej vyzval, aby příště mluvil sám za sebe. Naopak není na místě malovat Klause jako někoho, kdo (více než kdokoli jiný z českých politiků) poškozuje náš krásný obraz ve světě. Evropské demokracie jsou zvyklé na různost názorů, a to včetně výstřelků.

Naší cestě do unie nepomůže, když bude prezentována jako něco, o čem se nediskutuje, jako něco, co je oficiální a svatou záležitostí, kde je zastávání stejného názoru povinností vůči vlasti. Politici názorově blízcí prezidentovi tímto přístupem vytvářejí dojem, že chtějí Klausovi zacpat ústa. Výsledkem jejich politiky je opak: Klaus je o to více slyšet.

O unii se naopak musí diskutovat, má-li to být i naše unie, a ne "jejich" unie. A jestli je něco holý nesmysl, pak je to zaměňování maastrichtské smlouvy o EU s neposkvrněným početím. Z toho čiší fanatismus. Byla to volba jedné z možných cest evropské integrace. Václav Klaus přitom přeceňuje unifikaci v unii v tom smyslu, že by měla poškozovat naše národní zájmy.

Projekt EU předpokládá i uplatňování národních zájmů. Prostě i Klaus si zahrává s jistou dávkou ideologického fanatismu, když tvrdí, že současná podoba integračního procesu je antiliberální a zlá. To nic nemění na tom, že budoucí Evropa je opravdu věcí diskuse. V rámci politického realismu, s nímž mají všichni ideologicky myslící lidé chronické potíže.

Měli bychom se proto vyvarovat každého fanatismu. Poslední aféra kolem Klausova vystoupení v Bruselu byla přehlídkou fanatismu na obou stranách sporu. A to není dobrý začátek volební sezony.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Přehrada Nové Heřminovy je schválená deset let, ale ještě se nekoplo

Duben 2008. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ukazuje obyvatelce Nových...

Před deseti lety vláda schválila přehradu Nové Heřminovy, ale dodnes její stavba ani nezačala. Chybí dohoda s obcí. Ta...

KOMENTÁŘ: Vysoká politická hra KSČM. Jak je důležité míti Filipa

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Žádné marxleninské brožurky, teď chceme vládnout, vzkázal sjezd KSČM. Zpět do politických salonů má komunisty dovést...

Začátek týdne proprší, teploty budou až k víkendu stále klesat

(Ilustrační snímek)

Po víkendových vedrech nastane v pondělí mírné ochlazení a odpoledne déšť na většině území. Teploty se budou držet...

Najdete na iDNES.cz