Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zbrojovka Brno zaměstnala Mohoritu

  15:19aktualizováno  15:19
- Vasil Mohorita, bývalý šéf Socialistického svazu mládeže (SSM), od prvního dubna nastupuje do funkce ředitele odboru vnějších vztahů společnosti Zbrojovka Brno. Na tento post nebylo vypsáno výběrové řízení. Generální ředitel podniku Pavel Jiroušek, na rozdíl od většiny zaměstnanců, nevidí ve jmenování Mohority do této funkce nic neobvyklého.

"Mnozí zamě

Ohlasy na jmenování Vasila Mohority do vedení brněnské zbrojovky

"Pochybuji, že si takto firma získá sympatie brněnské veřejnosti," šéf brněnských lidovců Václav Benda.
"Je to soukromý sektor, proto nelze vedení podniku nic doporučovat," šéf brněnských sociálních demokratů Vilém Buriánek.
"Možná se počítá s tím, že Mohorita dokáže využít své dřívější kontakty se zeměmi bývalého východních bloku, a přispěje ke zvýšení prosperity firmy," předseda odborářů Zbrojovky Brno Bohumír Popelář
"Kdyby měli alespoň trochu studu, nedráždili by národ," předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný
stnanci jsou tím zděšeni, protože se jedná o jednu z nejdůležitějších pozic ve firmě," uvedl Český rozhlas.

"Věřím tomu, že má řadu životních zkušeností, které jsou i předpodkladem pro výkon této funkce. Nespatřuji v tom žádnou senzaci. Prostě je to člověk jako každý jiný," řekl Jiroušek pro Český rozhlas s tím, že ve funkci využije Mohorita své obchodních kontakty, které získal při podnikání.

Někdejší šéf SSM má ruské předky, v sedmdesátých letech studoval na vysoké škole v bývalém Sovětském svazu a v devadesátých letech vlastnil firmu CIS Group, a.s., která pracovala pro Asociaci podnikatelů České republiky a Ruské federace - ČECHROS.

Mohorita na dotaz ČTK nevyloučil, že má kontakty v zemích na východ od Česka. "Mám je však i na západě nebo jihu," zdůraznil. Ve své nové funkci chce pracovat, jak řekl, především na tom, aby Zbrojovka znovu získala dřívější světový věhlas.

Mohorita bude mít podle Jirouška na starost propagaci podniku a komunikaci s novináři, ale také se bude například starat o ochranné známky. Během výkonu funkce se bude věnovat pouze práci pro Zbrojovku a omezí veškeré své podnikatelské aktivity.

Mohorita byl do roku 1989 šéfem Socialistického svazu mládeže (SSM), po listopadových událostech v roce 1989 se stal tajemníkem komunistické strany a později předsedal Straně demokratického socialismu. V současné době není členem žádné politické strany.

Mohorita není jediným členem vedení Zbrojovky, který má vazby na komunistický režim. Do ledna byl generálním ředitelem podniku a předsedou představenstva Antonín Krumnikl, někdejší komunistický ministr paliv a energetiky. Ten na funkce rezignoval bez udání důvodů. Jeho nástupcem se stal bývalý finanční ředitel Pavel Jiroušek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Najdete na iDNES.cz