Ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek s pistolí Walter P-38, kterou měli i bratři Mašínové

Ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek s pistolí Walter P-38, kterou měli i bratři Mašínové | foto: Yan Renelt, MF DNES

Zbraně Mašínů a úder Černého lva. Výstava přibližuje třetí odboj

  • 240
Pistole a oblečení bratří Mašínů či snímky sekretariátu KSČ poničeného odbojovou skupinou Černý lev. I to ukazuje výstava Přísahali republice, umístěná v Armádním muzeu v Praze na Žižkově. Připomíná hrdinství tisíců lidí, kteří se se zbraní v ruce postavili komunistické totalitě.

Zkuste odpovědět na tuto otázku: víte, proč odbojová skupina bratří Mašínů úspěšně unikala komunistické tajné policii tak dlouho, až se ve finále prostřílela do tehdejšího západního Berlína?

Odpověď: mimo jiné i proto, že Ctirad Mašín absolvoval v roce 1948 vybraný partyzánský kurz s právem cvičit další adepty partyzánským trikům. Jinými slovy - jak zasáhnout protivníka neočekávaně na citlivém místě nebo jak přežít pronásledování.

Osvědčení Ctirada Mašína můžete ode dneška vidět - spolu s dalšími unikátními předměty - na výjimečné výstavě Vojenského historického ústavu o třetím odboji Přísahali republice. K vidění jsou i typy pistolí, se kterými bojovali Mašínovi, jejich rukávové nášivky z let jejich služby v US Army či osobní kovové známky s vyznačením krevní skupiny.

"Nechce se mi téměř věřit, že Mašínové tyto velmi osobní památky půjčili do Prahy," diví se historik Petr Blažek. Připomíná tak kritické postoje bratrů k polistopadovému vývoji Česka. Odmítají ho navštívit, protože jim nebyl vrácen ukradený majetek a také proto, že v justici podle nich působí mnoho bývalých komunistických soudců.

O tom, jak těžkou cestou prošla skupina Mašínů, vypovídá i vystavená prostřelená náprsní taška Milana Paumera, která ztlumila vystřelenou kulku natolik, že Paumera "jen" vážně zranila.

Třetí odboj však nebyli jen Mašínové. Se zbraní v ruce se totalitě postavily desítky dalších skupin, o nichž historici stále sbírají roztříštěná či zapomenutá fakta. I o těch nyní vycházejí najevo nové informace.

Komunisté proti komunistům

Například nová kniha Příběhy třetího odboje popisuje jednu z největších odbojových skupin napojenou na britskou rozvědku. Ta byla spíše rozsáhlou zpravodajskou sítí se šesti vysílačkami. Působila od Prahy až po Bratislavu, pracovaly pro ni desítky lidí, ale dodnes nemá jméno. Historici ji zatím označují kódem komunistické tajné policie - Majerová a spol. To podle brněnské švadleny, v jejímž bytě odbojáři a agenti často přebývali. 

Síť se zaměřila na získávaní citlivých informací, převádění pronásledovaných lidí na Západ či pomoc agentům západních rozvědek. Rozsáhlá organizace byla v roce 1950 rozprášena. Působili v ní i komunisté (byli popraveni) z bezpečnostních složek, díky nimž si tajná policie s Majerovou a spol. nevěděla dlouho rady.

Podobně málo se ví i o činnosti další odbojové organizace Černý lev, po níž zůstávaly sekretariáty komunistické strany vyhozené do povětří - ať již v Sedlčanech či v Milevsku.

Proč je vlastně třetí odboj pro Čechy tak citlivým i odmítaným tématem? Jeden z autorů expozice Přísahali republice, Eduard Stehlík, se domnívá, že mnoho lidí se k odboji mohlo přidat, ale zvolili si jinou cestu. A dnes je pro ně tichou výčitkou, že se nezachovali stejně statečně jako odbojáři.

Objevnou expozici otevřel ministr obrany Alexandr Vondra. Doufá, že přispěje k přijetí zákona o třetím odboji.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video