Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zbilidům hrozí bankrot, firma opravila kanalizaci, ne však podle projektu

  8:02aktualizováno  8:02
Zbilidy na Jihlavsku opravily kanalizaci jinak, než bylo uvedeno v projektu. Nyní jim hrozí bankrot kvůli porušení úředního postupu. Obec stavbu dokončila loni za pomoci krajského úřadu, který přispěl částkou 2,5 milionu korun. Nyní se hejtmanství rozhoduje, zda nebude chtít peníze zpět.
Firma Vodak Humpolec opravila ve Zbilidech kanalizaci jinak, než stálo v projektu, a málem obec přivedla k bankrotu. Ilustrační foto

Firma Vodak Humpolec opravila ve Zbilidech kanalizaci jinak, než stálo v projektu, a málem obec přivedla k bankrotu. Ilustrační foto

Zaplacení investice krajskému úřadu by pro obec znamenalo bankrot. Ročně do obecní kasy přiteče jen zhruba 1,6 milionu korun.

Podle dokumentace stavby, kterou zaplatila dotace, mělo být kanalizační potrubí v délce 922 metrů odkryto po celém obvodu stávajících betonových trubek a hrdlové spoje a kanalizační šachty měly být přetěsněny a obetonovány. Firma Vodak Humpolec však zvolila jiný postup.

Kanalizační síť vyspravila bez výkopů vsunutím plastového potrubí do stávající betonové stoky.

"Provedli jsme výhodnější práce v tom duchu, aby kanalizace byla kvalitnější než to, co bylo původně v projektu navrženo," sdělila ředitelka Vodaku Humpolec Květuše Kučírková.

Oproti původnímu projektu bylo také několik míst kanálů rekonstrukcí nedotčeno.

"Bohužel jsme museli vynechat dva úseky, protože bychom jinak rozbili lidem zahrádku nebo třeba parkoviště u penzionu. Jinak jsme udělali v podstatě skoro stejně metrů, změna se ale nenahlásila na kraj a ten to bral jako porušení podmínek udělení dotace," vysvětlil starosta Zbilid Roman Hejduk.

Starosta: Udělali jsme chybu

"To jsme zanedbali, bylo to naše pochybení," uznal starosta. Firma se podle ředitelky Kučírkové rozhodla postupovat jiným způsobem po seznámení se se stavem stok přímo v terénu.

"Nové řešení bylo navrženo až v průběhu prací, kdy se ukázalo, že bude vhodnější použít jinou metodu rekonstrukce, než byla původně v projektu navržena," vysvětlila Kučírková.

Hlavní účel rekonstrukce, tedy snížit průsak podzemních vod do kanalizace, však podle starosty zvolený postup splnil.

Projektová dokumentace však není pro legraci. "Naší kontrolou bylo odhaleno několik pochybení. Upozorňovali jsme v průběhu stavby, že některé věci nejsou v souladu s plánem," zmínil krajský radní pro oblast vodního hospodářství Josef Matějek.

I on ovšem chápe obtížnou situaci malé obce, a radní proto doporučili krajskému zastupitelstvu schválit částečné prominutí týkající se dotace. "Ale i tak bude muset obec zřejmě alespoň část peněz vrátit," řekl Matějek s tím, že by se jednalo o necelého půl milionu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Najdete na iDNES.cz