Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zbili policisté Roma? ptá se soud

  13:25aktualizováno  13:25
Zcela jinou dimenzi nabrala kauza pěti karlovarských policistů, kteří jsou viněni, že zbili Roma Karla Billého. Krajský soud v Plzni se v odvolacím řízení začal zabývat důvěryhodností oběti. Nový svědek naznačil, že si útok mohl jen vymyslet.

Podle žaloby ho policisté před dvěma lety odvezli do lesů a zmlátili.

Předseda senátu Pravoslav Polák zrekapituloval rozsudky, které Billého v minulosti poslaly za mříže.

Poprvé to bylo v roce 1983, Rom strávil ve vězení celkem dvacet let. Byl trestán za loupeže, krádeže a kuplířství. Naposledy letos v Sokolově dostal za krádež šestnáct měsíců.

"V roce 1993 uprchl spolu se šesti spoluvězni z věznice v Ostrově na Karlovarsku. V noci přepilovali mříže a sešplhali z okna cely po svázaných prostěradlech," připomněl další případ předseda senátu Pravoslav Polák.

Soud má k dispozici i novou zprávu od kriminalistů. Před několika týdny za nimi přišel detektiv z plzeňského supermarketu Tesco. Vypověděl, že Karla Billého dvakrát přistihl při krádeži, což zaznamenaly i bezpečnostní kamery.

Billý mu však řekl, že už něco nahrál na policisty a jestli ho nenechá, může to na něj také nahrát. Podle tohoto svědectví není vyloučeno, že si Karel Billý napadení karlovarskými policisty vymyslel.

"Obecně lze říci, že je nevěrohodnou osobou. Důvodem jeho nenávisti k policii je kriminálnická kariéra. Je obtížné říci, nakolik vše zveličil," řekl před soudem psycholog Miloslav Miňha.

Soudce nakonec odročil jednání na neurčito. Chce nechat doplnit znalecký posudek a znovu vyslechnout lékaře, který Roma po incidentu ošetřoval. Karel Billý do soudní síně opět nepřišel a nikdo neví, kde se skrývá.

Chebský soud vyměřil v červnu trojici policistů za zneužití pravomoci veřejného činitele 10 měsíců podmíněně s odkladem na dva roky. Na dva roky jim zakázal působení u policie. Zbylé dva policisty zprostil obžaloby.

Případ skončil u krajského soudu, protože se státní zástupce i potrestaní policisté proti chebskému rozsudku odvolali.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Najdete na iDNES.cz