Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zbavte se poloviny vrtulníků a ušetříte miliony, radí experti policii

  20:19aktualizováno  20:19
Odborná komise ministra vnitra, která řešila, jak dospět k úspornějšímu a efektivnějšímu fungování policie, navrhla významně srazit výdaje policejní letecké služby. Úspora by mohla být až 50 milionů korun za rok.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Komise policii doporučila například snížit počet vrtulníků ze současných 13 na polovinu, maximálně však na sedm. Navrhla také, aby policie dál neprovozovala leteckou záchrannou službu v Praze a přenechala její zajištění ministerstvu zdravotnictví.

O závěrech expertů informoval mluvčí ministerstva Pavel Novák. Šéf resortu Jan Kubice však podle něho rušit provozování letecké záchranné služby nechce, stejně jako "zásadně redukovat" počet policejních vrtulníků.

"Nicméně požádal pověřeného ředitele letecké služby o analýzu využitelnosti těchto strojů," doplnil Novák. Upozornil, že téma letecké služby je v kontextu dalších uvažovaných systémových změn v rámci policie "okrajové" a rozhodně není na pořadu dne.

Podle materiálu, který v reakci na návrhy odborné komise zveřejnila odborová Unie bezpečnostních složek (UBS), vyjde provozování 13 vrtulníků každoročně na více než 100 milionů korun.

Podle návrhu komise by měli o nasazování vrtulníků v budoucnu rozhodovat policejní prezident a jeho náměstci, podle dalšího doporučení by se měly "silně redukovat vnucované stovky letových hodin na dokumentování přestupků, fotografování silnic z výšky i výcvik policistů".

Komise také navrhla snížení počtu policejních i civilních tabulkových míst letecké služby zhruba o třetinu - ze současných 157 na 100. Podle dokumentu, který zveřejnila UBS, je v současnosti obsazeno 132 míst. Na polovinu by se měly podle doporučení snížit provozní náklady a náklady na přesčasy pozemního i letového personálu. Komise vyčíslila předpokládanou roční úsporu na 50 milionů korun.

Zbavit se vrtulníků znamená ohrozit bezpečnost, míní odbory

UBS se k návrhům vyjádřila kriticky. "Celkové snížení počtu strojů je nejen ohrožení výkonu služby, ale i nepřímé ohrožení bezpečnosti a majetku občanů České republiky," uvedla odborová organizace k navrhovanému snížení počtu policejních vrtulníků.

Role letecké služby je podle UBS "nezastupitelná a nezbytná", její nasazování při mimořádných událostech, přírodních katastrofách, zásazích policie nebo při pátrání po pohřešovaných lidech "potřebné a neoddiskutovatelné". Na rozdíl od Kubiceho však "v principu" souhlasí se zrušením provozování letecké záchranné služby v Praze policií. Podle odborářů to není v "prvořadých úkolech" policie a nespadá to do její kompetence.

Ministerstvo v minulých dnech k závěrům komise sdělilo, že návrhy počítají s rušením nebo zcivilňováním některých manažerských pozic. Opatření se nemá dotknout žádného policisty v přímém výkonu služby. Hlavním cílem je odstranit funkce, které mají na starosti to samé, změny se mají týkat především podpůrných a servisních činností. Komise podle Nováka navrhla zrušit přes 1000 míst, asi 70 procent z nich má být v sedmé tarifní třídě, na úrovni policejního prezidia a krajských ředitelství.

S materiálem se již seznámilo vedení ministerstva a policie. Doporučení čeká závěrečné vyhodnocení. Mají vzniknout odborné pracovní týmy, které budou mít za úkol předložit harmonogram konkrétních kroků a opatření. První změny by podle ministerstva měly přijít již začátkem příštího roku.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Pospíšil míří do čela TOP 09. Kalousek říká, že nebude nástupci škodit

Miroslav Kalousek, končící předseda TOP 09, a europoslanec Jiří Pospíšil, který...

Miroslav Kalousek končí v čele TOP 09. Strana, kterou založil spolu s Karlem Schwarzenbergem, si po propadu ve volbách...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...Najdete na iDNES.cz