Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruským ministrem komunikace se stalo zázračné dítě z Tatarstánu

  15:18aktualizováno  15:18
Zázračné dítě. První politik internetové generace. Teprve devětadvacetiletý Nikolaj Nikiforov se v Rusku stal ministrem spojů a masové komunikace a celá země je zvědavá, zda z rodného Tatarstánu přinese závan modernity i do moskevských politických kruhů.

Novým ruským ministrem spojů a masové komunikace se stal teprve devětadvacetiletý Nikolaj Nikiforov. | foto: Profimedia.cz

Nikiforova závratná kariéra začala v tatarské metropoli Kazani, kde se v devatenácti letech stal náměstkem ředitele internetové firmy. Lichotivou přezdívku "wunderkind" si obdivovatel technologického vizionáře Steva Jobse a prý i kamarád exšpionky Anny Chapmanové vysloužil v křesle ministra informatizace Tatarstánu.

Ve 23 letech už byl poradcem místního premiéra a loni v dubnu povýšil na vicepremiéra místní vlády. "Je to první člověk vzešlý z internetu, který se stal federálním ministrem," tvrdí některé komentáře. Podle listu Kommersant není Nikiforov pouhý vykonavatel příkazů, ale skutečný "selfmademan" hýřící nápady a osobní iniciativou.

Moderní Tatarstán

"Kdyby se povedlo uskutečnit jen polovinu z toho, co se povedlo v Tatarstánu, udělali bychom obrovský skok," soudí Denis Sverdlov, ředitel firmy Skartel, která pod značkou Yota patří k předním poskytovatelům internetu v zemi.

Region v Povolží prý právě díky Nikiforově činorodosti s velkým náskokem vede před ostatními ruskými končinami v dostupnosti elektronických služeb státních úřadů či na poli informačních technologií. Svědčí o tom i průnik místních podniků do Skolkova, ruské obdoby kalifornského Silicon Valley, jako líhně vyspělých technologií.

Pouhý princip osobní oddanosti?

Ne všichni jsou nadšeni. Liberální list Vedomosti tvrdí, že v nové vládě chybějí lidé obeznámení s politickým bojem či vůbec autority, které by dokázaly pohnout reformami a zemí k "hospodářskému zázraku", jak se podařilo v poválečném Německu, později v Chile, v Brazílii nebo v Číně v éře Teng Siao-pchinga.

"Všechny čínské vlády, včetně současné, se vyznačují tím, že se tam nikdo nedostane náhodně. Aby se Číňan stal ministrem, musí vystoupat po celém byrokratickém žebříčku od začátku do konce a na každém stupni dokazovat své schopnosti, přičemž výběr je pokaždé kolektivní. V Číně není možný třicetiletý ministr vyzdvižený kýmsi nahoru podle principu osobní oddanosti," poznamenal deník Vedomosti.

Pro ruské firmy bojující o přidělení frekvencí pro mobilní spojení 4G může být povzbudivé, že v Tatarstánu si ministr vysloužil pověst odpůrce monopolů. K jejich rozbití vyhledával a lákal nové hráče na trhu.

Elektronická vláda

Ale v novém křesle si mladý ministr bude muset poradit s problémy jiného řádu. Některé klíčové úkoly, jako je vytvoření "elektronické vlády" či digitalizace televizního a rozhlasového vysílání, jsou pod osobním dohledem prezidenta Vladimira Putina a premiéra Dmitrije Medveděva.

K portrétu ideálního mladého modernizátora patří i komunikace s veřejností přes Facebook a Twitter či obliba v přemítání o Jobsově stopě v lidských dějinách. Mladí ministři, třicátníci, se v ruských vládách vyskytovali naposledy v éře velkých přeměn v 90. letech minulého století, zatímco Putin proslul lpěním na loajálních spolupracovnících.

Ruský prezident Vladimir Putin novou ruskou vládu jmenoval v pondělí. Povede ji jeho předchůdce v Kremlu, premiér Dmitrij Medveděv. Ačkoli se v kabinetu objevilo mnoho nových tváří, pozorovatelé soudí, že klíčové pozice má prostřednictvím svých lidí v rukou nadále expremiér Putin.

Vláda má sedm vicepremiérů jako dříve, ale jen jediný je teď první, a to Igor Šuvalov, přestože nedávno čelil skandálu okolo svého zbohatnutí.

Novinkou je i zřízení nového ministerstva pro rozvoj Dálného východu, funkce ministra pro styky s "otevřenou vládou" (tedy veřejností a experty) či rozdělení ministerstva zdravotnictví a sociálního rozvoje. V nové vládě je 18 čerstvých tváří, včetně nového ministra hospodářského rozvoje Andreje Belousova, považovaného však také za oddaného Putinovi.

Ruská země Tatarstán leží na Volze na samé hranici Evropy.

Ruská země Tatarstán leží na Volze na samé hranici Evropy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz