Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záznamy odhalují práci agenta Putina

  10:49aktualizováno  10:49
Dokumenty východoněmecké tajné policie Stasi odhalují minulost nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. Stasi požádala například v roce 1987 své soudruhy z KGB o laskavost, zda by nemohl Sovětský svaz získat pro spolupráci muže bydlícího vedle drážďanské rezidenční vily německé komunistické strany a požádat jej, aby sledoval tamní návštěvníky. "Soudruh V. V. Putin to vyřídí," napsal rukou na tuto žádost v roce 1987 ruský úředník a měl na mysli tehdejšího agenta KGB Vladimira Putina, píše agentura Reuters.

Prezident Vladimir Putin

- se narodil 7. října 1952 v Leningradě, dnešním Petrohradě. Po vystudování práv na Leningradské univerzitě v roce 1975 vstoupil do služeb zahraniční rozvědky KGB.
- po návratu ze zahraničí byl Putin asistentem prorektora Leningradské státní univerzity. Na počátku 90. let byl nejprve šéfem výboru pro zahraniční styky petrohradské radnice a později zástupcem primátora.
- v roce 1996 se Putin přesunul do Moskvy a nastoupil do funkce zástupce vedoucího vnitřní správy úřadu prezidenta. V březnu 1997 byl jmenován zástupcem vedoucího úřadu prezidenta a vedoucím Hlavního kontrolního úřadu prezidenta.
- v březnu Jelcin jmenoval Putina tajemníkem Bezpečnostní rady, vlivného poradního orgánu prezidenta. Stal se i ředitelem Federální bezpečnostní služby (FSB), nástupkyně známé KGB.
- v srpnu 1999 jej tehdejší ruský prezident Boris Jelcin jmenoval premiérem a zároveň ho označil za svého nástupce
- v lednu 2000 se Putin stává prezidentem Ruska
- k jeho zálibám patří sport, zejména zápas. Je ženatý a má dvě děti.
Dopis Stasi drážďanské odbočce KGB je jedním ze stovek stran dosud nepublikovaných dokumentů, které poskytly německé úřady agentuře Reuters na její žádost o materiály týkající se Putinova působení jako agenta KGB v Německu v letech 1984 až 1990.

V té době byl ruský prezident v hodnosti majora mladším členem asi deseti- až patnáctičlenného týmu KGB v saské metropoli Drážďanech.

V tomto konkrétním případě neměla akce žádné pokračování, protože další poznámka uvádí: "Vrátit, nevyřízeno".

Není jasné, zda Putin neměl úspěch, nebo zda jeho šéfové žádost později prostě zamítli. Další poznámka pouze říká, že dokument je třeba zničit, což se ale nestalo.

Nynější ruský prezident žádal šéfa Stasi o telefon
Jedním z výjimečných případů, kdy Putin osobně psal místnímu šéfovi Stasi, generálu Horstu Böhmovi, je žádost, aby jistý informátor KGB ve východním Německu, pracující ve státním velkoobchodním podniku, dostal přednostně telefon.

Telefonní linka tohoto muže byla omylem přerušena v březnu 1989. "Vzhledem k tomu, že náš informátor byl dříve příslušníkem policie, která nás podporuje, požádalo poštovní úřad o zapojení telefonu velitelství lidové policie. Nicméně jsou v této záležitosti stále nějaké problémy," píše Putin a žádá, aby byl problém urychleně vyřešen.

Putin se specializoval na získávání agentů, tvrdí eperti
Podle odborníků na činnost zpravodajských služeb bylo právě získávání agentů hlavním úkolem Putina v tehdejší drážďanské odbočce KGB.

Horst Jehmlich, Böhmův asistent, uvádí, že Putinova činnost byla součástí boje mezi Východem a Západem. "Jeho aktivity směřovaly proti Západu, shromažďoval ekonomické, politické a vojenské informace. Když potřeboval kontakt do sféry obchodu, výroby nebo politiky, přišel za námi," říká Jehmlich.

Jen výjimečně vystoupil Putin z anonymity. Například v únoru 1988, když dostal od šéfa Stasi Ericha Mielkeho bronzovou medaili Národní lidové armády. Podle výnosu bylo vyznamenání projevem uznání a ocenění Putinovy služby v boji za mír, na obranu socialistické vlasti a proletářského internacionalismu v letech
bratrské spolupráce mezi tajnou službou NDR a sovětskou bezpečností proti společnému nepříteli.

Většina ze 37 dalších sovětských agentů, kteří byli tehdy s Putinem vyznamenáni, však dostala vyšší - stříbrné nebo zlaté - medaile, dodává Reuters.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Na brazilském ostrově platí zákaz rodit. Porušili ho až po dvanácti letech

Brazilský ostrov Fernando de Noronha (4. prosince 2008)

Na ostrově Fernando de Noronha se po dvanácti letech narodilo dítě. Ostrůvek u Brazílie porody zakázal a všechny tamní...

Vystavíme Írán dosud nevídanému tlaku, řekl ministr zahraničí USA

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo

Dohoda s Íránem podle nového amerického ministra zahraničí představuje pro svět riziko, protože má vážné nedostatky. A...

Zkáza škorpióna. Potopení jaderné ponorky USA dodnes zůstává záhadou

Ponorka USS Scorpion na archivním snímku

Zkáza USS Scorpion se zapsala do dějin jako třetí nejtragičtější katastrofa ponorky v poválečné éře. Americký stroj...

Najdete na iDNES.cz