Záznam: záložnu poškodil úplatek

  0:01aktualizováno  0:01
Praha - Úřad, jenž dohlíží na práci správců záložen, je podezřelý, že bere úplatky. Vyplývá to z nahrávky rozhovoru bývalého nuceného správce Rodinné záložny. Bývalý nucený správce Rodinné záložny Jiří Hromada, který měl usilovat o to, aby třicet tisíc klientů zkrachovalé kampeličky získalo zpět co nejvíc peněz, prozradil nekalé praktiky při správě majetku záložny. Už před časem vyšlo najevo, že Hromada nevymáhal desítky milionů korun, které by družstevníci mohli dodatečně získat z nedávného prodeje akcií firmy Doprastav, které kampeličce patřily.


Už před časem vyšlo najevo, že Hromada nevymáhal desítky milionů korun, které by družstevníci mohli dodatečně získat z nedávného prodeje akcií firmy Doprastav, které kampeličce patřily.

MF DNES získala nahrávku rozhovoru, v němž Hromada přiznává, že neprůhledný obchod s Doprastavem byl od počátku zmanipulován. Hromada navíc v nahrávce otevřeně popisuje i korupci na Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami. Úředníci, kteří mají práci nucenýchú správců kontrolovat, nicméně podle Hromady berou peníze od firem, které se na nucených správách podílejí.

To, že nahrávka rozhovoru je skutečně autentická, potvrdil Jan Vrátný ze společnosti Fidea Consulting, který se schůzky s Hromadou účastnil. Fidea měla s dceřinou firmou záložny konzultantskou smlouvu, kterou kampelička odmítala zaplatit.

"Kde jste k tomu přišli? Ano, nahrál jsem si to já," přiznal Vrátný. Podle něj si chtěl ze schůzky pořídit záznam, protože nucený správce pravidelně nedodržoval obchodní ujednání, na nichž se předtím dohodli. "Chtěl jsem mít v ruce důkaz, co vlastně pan Hromada řekl. Z toho, co mi tam ve skutečnosti vykládal, jsem byl v šoku, všechny jeho návrhy jsem rezolutně odmítl," řekl.

Někdejší nucený správce Hromada se o celé věci odmítl bavit. "Mluvte s mluvčím úřadu. Po tom, co jste provedl (text o Doprastavu) máte ještě tu drzost, že mi voláte? Zapomeňte moje jméno a číslo, protože kdybych vás potkal, tak bych si na něco vzpomněl," řekl a zavěsil.

Pasáže z nahrávky nechtěl komentovat ani šéf úřadu Ivo Vrzal. "Nevím, jestli je ten rozhovor autentický, pokud si ho ověřím, rád se k tomu vyjádřím. Obsah výroků, které jste mi poslal, pochopitelně zcela odmítám," řekl.

Podobně na Hromadova tvrzení reagovali i ostatní. "K jeho sdělení můžeme pouze konstatovat, že neříkal pravdu," uvedl Jiří Hartmann, šéf právní kanceláře, která podle správce "sanovala" Úřad pro dohled. Kancelář spolupracovala se záložnou, proč by měla uplácet úřad, z nahrávky nevyplývá.

Vedle úplatků pro úřad Hromada v rozhovoru naznačuje i zákulisí prodeje akcií firmy Doprastav, které byly jedním z nejcennějších aktiv kampeličky.

Třetinový podíl Doprastavu prodala záložna na přelomu roku za 115 milionů korun firmě ACE. Hromadův popis prodeje je však jiný: ve skutečnosti podle něho za obchodem stála slovenská firma Penta Group. Hromada na nahrávce popisuje, jak si Penta zajistila akcie, a dokonce říká, že Penta do Česka ve skutečnosti poslala o několik milionů korun víc, než kolik byla oficiální kupní cena. Šéf Penty Marek Dospiva tato slova popřel: "Penta Group neměla zájem o koupi akcií Doprastavu a do ČR neposílala na koupi těchto akcií žádnou finanční částku."

V kauze prodeje Doprastavu padlo první trestní oznámení pro poškozování věřitele. Podle oznámení bývalý ani současný nucený správce nevymáhá cenový rozdíl, který při obchodu vznikl a na nějž má kampelička smluvní nárok. ACE se totiž zavázala, že pokud prodá akcie za víc, uhradí půlku vzniklého rozdílu zpět kampeličce.

ACE dle slovenské burzy akcie prodala dál za 1500 korun za kus, od záložny je však předtím koupila jen za 415. Rozdíl, který by nucený správce mohl vymáhat, převyšuje 180 milionů korun.

Nový nucený správce Vladimír Cigánek nechtěl říct, zda tak učiní: "To je obchodní tajemství, dopředu to přece nebudu sdělovat," řekl.

Nasypte tam zrní, řekl správce

Nucený správce Rodinné záložny Jiří Hromada v rozhovoru s Janem Vrátným z firmy Fidea Consulting naznačuje uplácení při správě majetku kampeličky.
Oba muži se sešli letos 19. března v restauraci v pražském Karlíně krátce po poledni. Ze záznamu není zřejmé, zda zachycuje celé jednání nebo jen část, obsah rozhovoru však Jan Vrátný po přečtení přepisu potvrdil. Na nahrávce je zachycen i další průběh schůzky, ten už se však nevztahuje k záložně. "H" v přepisu znamená správce Hromada, "V" je Vrátný.

Malinko z odměny

Nahrávka začíná debatou o reportáži TV Nova, jejíž redaktoři se o kampeličku v té době zajímali. Nucený správce vysvětluje, že záležitosti kolem záložny vyšetřuje ekonomická kontrarozvědka a že z toho má ředitel Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Ivo Vrzal obavy.

Hromada: Bylo by dobrý do toho okruhu zřejmě nasypat trošku zrní. I panu Kordovi a Hamplovi, aby přestali vysírat a otravovat, nevím jak a nevím co. (Hampl a Korda pracují v úřadu pro dohled - pozn. red.)

Vrátný: To znamená, že z tý, že bysme jim tam měli, z naší odměny bychom tam měli nějaký drobný dát...

H: Hamplovi a Kordovi...

V: Nemáte tak ponětí, kolik by to tak mělo být...

H: Nevim.

V: Odhad?

H: To se zeptejte, to by bylo lepší s Hartmannem. (Právní kancelář Hartmann, která se záložnou spolupracuje - pozn. red.). Teď, když to vidím, on se úplně třese strachy.

V: Kdo?

H: Kdo asi?

V: Vrzal?

H: Hmmm, hmm...

Hromada na chvíli odbíhá ke konfliktu, který se - zřejmě v souvislosti se záložnou - stal patrně na úřadu pro dohled. Pak se hovor znovu vrací k penězům pro úřad. Hromada zmiňuje právní kancelář Hartmann. Kancelář odmítá, že by kdy dávala úřadu úplatky.

V: Takže Hartmanni se s nima nějak domluvili? Nějakým způsobem?

H: Ano.

V: Nějakým způsobem je teda sanujou?

H: Ano, něco malinko. Malinko.

V: A nevíte kolik?

H: Nevím. Já ani to nechci vědět, protože já vím, co se bude dít, a já toto nesmím vědět.

Ředitel ví o všem

Hovor se následně stáčí k prodeji části majetku kampeličky - třetinový balík akcií firmy Doprastav. Vzhledem k tomu, že rozmluva zabíhá do řady detailů, doplňuje MF DNES další pasáže o vysvětlující komentář. Citace, které se v textu objevují, jsou přepisem původního záznamu a jsou uvedeny v odpovídajících souvislostech.

Co se při prodeji akcií Doprastavu stalo? O obchodní podíl se ucházela také firma JT Securities. Ta těsně před podpisem smlouvy nabídla o něco vyšší cenu než pozdější vítěz - pražská firma ACE. Nucený správce však nabídku JT nevzal v potaz a Doprastav spěšně prodal ACE. Obchod následně kontroloval Úřad pro dohled nad záložnami, ale pochybení nezjistil.

Ze záznamu rozhovoru Hromady a Vrátného vyplývá, že na úřadu vznikl kvůli obchodu konflikt. "Ale to je jedno, teď už je po boji, teď už se jenom spočtou mrtví. Hampl dostal svým způsobem rozum, protože se začaly objevovat věci, nebyly dvakrát příjemný, Korda je blbej," prohlásil na adresu úředníků Hromada. Jinými slovy - úřad už transakci zpochybňovat nebude.

Během rozhovoru Hromada několikrát zdůrazňuje, že ředitel úřadu Ivo Vrzal věděl o transakci s Doprastavem nejvíc. "Ředitel má přehled o všeckým," říká doslova.
Rozmluva se poté stáčí k tomu, jakou roli při neprůhledném prodeji Doprastavu sehrála slovenská firma Penta Group. Penta dnes účast v obchodu popírá, z Hromadových slov však vyplývá pravý opak - celý obchod organizovala právě ona. Vrátný se snaží zjistit podrobnosti:

Vrátný: Mám dvě věci spíš soukromý. Nevím, jestli mi na ně odpovíte. Když jsem mluvil s ředitelem, ředitel mi řekl, že tady není nikdo jiný, kdo by to mohl vyhrát, a to je jedině Penta. Co ho k tomu vedlo. Víte to, rozumíte tomu?

Hromada: (chvíli mlčí)... Rozumím. Počkám ještě chviličku.

V: Ve mně to prostě hlodá...

H: Penta to chtěla, protože JT a Doprastav je připravily o tři sta milionů slovenských korun...

V: To něco vím, no...

H: ...a oni řekli, vzali si nějaký čas na rozmyšlenou, nadechli se a zjistili, kde je Achillova pata Doprastavu, a udeřili. Úplně jednoznačně a zvěrsky, nikdy jsem v životě neměl o tom představu, protože jejich metody jsou strašné.

Obchod za 130?

Hromada o Pentě v rozhovoru mluví jako "zrůdné firmě, která vycucne a odhodí": "Splnila jen polovinu toho, co slíbila, ale já nejsem takovej, abych někde škemral, já na ně s..., on přijde čas. Vzhledem k tomu, že celou Pentu kočíruje nikoliv Slovák, ale Čech, tak svět je malej," dodává. O tom, co konkrétně mu slovenská firma měla splnit, nepadlo při rozhovoru ani slovo.

V následujících pasážích nicméně uvádí, že slovenská firma ve skutečnosti poslala do Česka víc peněz, než kolik nakonec dorazilo do kampeličky.
Akcie Doprastavu prodala záložna za 115 milionů korun, Vrátný však Hromadu upozorňuje, že slyšel, že přišlo ještě o 15 milionů víc. Chce tudíž vědět, co je to za peníze.
"Já vim jinou částku, ale neznám detaily, co bylo kde," odpovídá Hromada.

Vrátný: Mě osobně to nezajímá, nějaké peníze mimo, které tam někde proběhly, to mě nezajímá, opravdu ne, a ani s nima nechci mít nic společnýho, ale nelíbí se mi, že tady kolují takové zvěsti, takže...

Hromada: Možná, že kolují, možná se mluví ve slovenských korunách, ale v českých korunách oni poukazovali do Česka 126. Můžu se podívat, já to přesně nevím, ale můžu vám to ukázat...

V: V českých korunách...

H: ...v českých korunách. Buďto 124, nebo, a byla tam značná částka pro ACE. Je možné, že se to někde jinde jinak prezentovalo nebo dělalo, ale celé Pentě vládne Čech, tak z toho důvodu se některý věci udělaly."

Vrátný končí jednání s tím, že se firma Fidea Hromadovi ozve. Správce ještě upozorňuje, že by nebylo dobré dál si stěžovat na to, jak nucený správce v celé věci postupuje (Fidea proti obchodu s Doprastavem několikrát protestovala vedení úřadu.)

Hromada: Když přijde stížnost, tak to oficiálně dostane kontrolní úsek, takzvaný kolečko, jestli víte, co to je. No a je z toho děsná...

Vrátný: Kolečko je Korda, Směja... (Korda a Směja jsou zaměstnaci úřadu - pozn. red.)

H: ...a pak to prolétává kdejakým hňupem.

V: Kolik jich je?

H: Já nevím, kolik je jich. Oni mi to ukazovali, ale mně je to vcelku jedno. Kdo si zavede toto, je úplnej vůl. Tak se tam pak nemůže divit, že si neuhlídá svou smečku, ale to je jejich problém. Takže z toho důvodu von (Vrzal - pozn. red.) má nějaké obavy ze stížností, protože těch stížností došlo dost, takže je to už tak rozmazaný...

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Únikem informací o odvetě v Afghánistánu se chce zabývat výbor i armáda

Starostka Prahy 2 a členka ODS Jana Černochová na programové konferenci v Praze...

Poslanecký výbor pro obranu se chce zabývat únikem tajných informací o odvetném útoku českých vojáků v Afghánistánu....

Hilšer kritizuje ponížené jednání Vondráčka v Moskvě. Má obavy z Ruska

Nový senátor Marek Hilšer, který ohlásil vstup do klubu Starostové a nezávislí.

Nový senátor Marek Hilšer při svém prvním vystoupení v horní komoře parlamentu kritizoval šéfa Sněmovny Radka Vondráčka...

Poche skončí jako tajemník na ministerstvu zahraničí k prvnímu listopadu

Europoslanec Miroslav Poche na ministerstvu zahraničí

Miroslav Poche skončí ve funkci politického tajemníka na ministerstvu zahraničí. Nově jmenovaný ministr Tomáš Petříček...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ ZAKAZKOVÉ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 32 000 KčNajdete na iDNES.cz