Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zažaluji vás, slyší stále více lékařů

  9:17aktualizováno  9:17
Před pětadvaceti lety zničili v plzeňské nemocnici lékaři omylem ženě ledvinu. Po dlouhých soudních přích a odvoláních se domohla odškodného přes 200 tisíc korun. A dnes? Odškodnění za přehmaty zdravotníků jdou do milionů.
Operace. Ilustrační foto.

Operace. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S nadsázkou se dá říct, že výše škody za zdravotní komplikace může být ukazatelem vyspělosti společnosti. Když například důchodci před devíti lety v královéhradecké nemocnici odoperovali jinou ledvinu, získal do tří let náhradou 864 tisíc korun.

Mé varle je v lihu

Příběh pacienta, který se léta soudil s lékaři

"Vídeňská univerzita srovnala výši odškodného pacientům v jednotlivých zemích. Jednoduše řečeno – čím dále na Západ, tím je náhrada škody vyšší. Za případy, kterým soudy na Východě přiznávají desetitisíce, jsou například ve Velké Británii miliony," říká právník Ondřej Dostál. Podle něj se tím řídí i zdravotní turistika: plno je tam, kde by bylo případné odstupné co nejvyšší.

Tisíce za zub moudrosti

V Česku případy zdravotních komplikací řeší soudy častěji než jinde. Není to však tím, že by tu lékaři špatně pracovali. "Oproti jiným zemím se velmi málo věcí vyřeší mimosoudně, nějakou formou smírčího řízení, dohodou," říká právník Jakub Uher.

Nejčastěji se soudy zabývají případy z gynekologie a porodnictví. Přibývá však i těch absurdních. "Z ­ poslední doby si vzpomínám na případ, kdy žalující pacient v průběhu řízení informoval soud, že na peněžním požadavku netrvá, ale požaduje, aby byl jmenován do vojenské hodnosti kapitána a aby mu byly poskytnuty dvě letní a dvě zimní uniformy. Na oplátku sliboval, že je bude nosit pouze ve státní svátky," dokládá právník Uher.

Na ostravskou fakultní nemocnicí si stěžovala žena, které byl při operaci zubů vytržen i zub moudrosti. "Chtěla náhradu, protože jsme ji na to předem neupozornili," říká ředitel Svatopluk Němeček.

Podle vedoucí právního oddělení nemocnice v Motole je zarážející, že pacienti se i přes žaloby ke svým lékařům vracejí. "Nezřídka se stává, že pacient nemocnici žaluje a v průběhu soudního řízení se u nás léčí nebo nechává léčit své děti," říká právnička Vladimíra Dvořáková.

20 procent úspěšných

Podle statistik břeclavské nemocnice je jen pouhá pětina stížností úspěšných. "Ten trend se drží, přestože meziročně nám stoupl počet stížností o třetinu," říká Radomíra Schweitzerová, mluvčí nemocnice Břeclav.

Podle právníka Uhra nemá zhruba pětina stížností vůbec věcný základ. "Setkáváme se s požadavky, které vycházejí z odmítání reality a možností medicíny," potvrzuje mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Šárka Urbánková. Stává se však, že lékař ponechá v pacientově těle roušku či drén nebo odoperuje jiný orgán.

"V případě úspěšných žalob hradí škody pojišťovna," říká právnička Čermáková. Některé nemocnice proto přikročily k navýšení pojistky. "Letos zatím vedeme pět velkých případů," podotýká ředitel ostravské nemocnice Němeček.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Najdete na iDNES.cz