Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zavřeme školy, hrozí radnice

  8:35aktualizováno  8:35
Praha - Nesmyslné plánování z dob komunistické éry škodí i po letech. Panelová sídliště obsadili lidé jediné generace, což přináší problémy - kvůli nízkému počtu dětí se ruší jesle i školy. Rodičům se trend posledních let, kdy úřady postupně zavírají jedno školské zařízení za druhým, nelíbí a protestují. Sepisují petice, píšou starostům. Radnice ovšem tvrdí, že vytápět poloprázdné třídy je zbytečný luxus.

Dopis s protestem proti rušení a slučování mateřských škol v obvodě zaslali například včera starostovi Prahy 11 rodiče dětí ze školky v Láskově ulici.

„Zastupitelé nás postavili před hotovou věc. V tichosti schválili sloučení šesti školek na tři,“ stěžovala si Martina Králová, která vodí své dítě do této mateřské školy. Ta má být zrušena na konci školního roku. Přitom rodiče tvrdí, že sloučené třídy budou mít šestadvacet dětí, tedy o šest více, než povoluje norma.

Starosta Prahy 11 Petr Jirava dopis ještě neobdržel, ale jeho zástupkyně připustila, že školní třídy mohou být skutečně přeplněné. „Jsou to ale jen odhady. Teprve při zápisu se uvidí, kolik dětí skutečně nastoupí do třídy,“ řekla místostarostka Radka Soukupová.

Tvrdí, že ve skutečnosti však stejně dochází do každé třídy jen dvanáct až sedmnáct dětí. „To závisí na tom, kolik jich je nemocných. Pokud by se přeci jen do učebny nevešly, nabídneme rodičům jinou mateřskou školku na Jižním Městě,“ řekla Soukupová.

Případ rušené školky v Láskově ulici však není ojedinělý. Sloučí se rovněž mateřské školy v Markušově a Dubnově ulici, školky v Hrabákově a Hrudičkově ulici splynou od července.

Velká sídliště obydlená lidmi jedné generace - a s tím související problémy - kritizuje i sociolog a předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Alois Andrle.
„Rušení školek a to, že rodiče musí vodit děti daleko od svého bydliště, se samozřejmě nemůže nikomu líbit,“ uvedl.

Podle něj je velká chyba, že na sídlištích bydlí především mladí nemajetní lidé a důchodci. „Bohatí se odstěhovali do zázemí měst a na vesnice,“ dodal Andrle.

Kritiku odborníků potvrzuje i situace v Praze 13. Věkový průměr zdejších obyvatel je rekordně nízký.   „Nyní dosahuje devětadvaceti let,“ uvedl mluvčí radnice Prahy 13 Petr Krajánek.

„Před pár lety, kdy sídliště vznikalo, hrozilo, že se budou děti učit na směny, budovy teprve vznikaly, narychlo jsme dodělávali různé přístavby a nástavby. Teď rušíme jesle. Školky a základní školy budou určitě následovat,“ domnívá se Krajánek.

Vloni tady přišlo k zápisu do prvních tříd přes devět set dětí, letos o dvě stě méně.
Prázdné budovy po opuštěných školkách nabízejí radnice znovu školám. Po mateřské škole se v nich často usadí základní, střední nebo dokonce vysoká škola.

Tak tomu bylo například i v Hrabákově ulici. „Narazili jsme tam ale na hygienické normy. Ve třídách byly příliš nízké stropy, takže se nakonec vysokoškoláci přestěhovali do jiné školky.

Ke komerčnímu využití zpravidla školská zařízení neslouží.  „Volné třídy nabízíme jiným školám nebo kroužkům,“ potvrdil Pavel Drtina, vedoucí odboru školství v Praze 6, kde letos k rušení školek nemuseli přistoupit a budov se nezbavují.

„Předpokládáme, že demografický vývoj se nezastaví a silné ročníky ze sedmdesátých let budou mít brzy děti,“ očekává Drtina.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

V Praze proběhl Pochod dobré vůle, lidé uctili oběti holokaustu

V Praze probíhá Pochod dobré vůle

V centru Prahy probíhá 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu. Součástí je Pochod dobré vůle. Účastníci vyrazili...

Svět slaví Den země, letos patří boji proti plastovým odpadům

Na pláž nemusíte nosit kartáček

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Najdete na iDNES.cz