Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pandemie vyrábí digitální závisláky. I kvůli práci z domova a online škole

  17:21
Pandemie nemoci covid-19 přikovala lidi po celém světě k obrazovkám. Dospělí z domova pracují, děti strávily a tráví velkou část školního roku on-line výukou. A jelikož pohyb venku je omezený, věnují lidé moderním technologiím i svůj volný čas. „Současná situace zvyšuje míru rizika vzniku závislosti na moderních technologiích,“ uvedl expert Jiří Koreš.

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Jedním z rizik, které pandemie přináší, je možnost vzniku závislosti. „Ještě sice neznáme data z celé republiky za kompletní rok ‚s covidem‘, ale alespoň u nás v poradně evidujeme třicetiprocentní nárůst klientů kvůli pobytu v online prostředí oproti minulému roku,“ popsal Jiří Koreš z poradny pro nelátkové závislosti Prevent. Dodal, že obdobná je situace i v jiných evropských zemích.

Epidemiologická situace a s ní spojená opatření totiž zásadně ovlivnily chování lidí. Ti tráví více času doma, ať už se svou rodinou nebo zcela sami. „Moderní technologie představují dostupný únik i jistý druh kontaktu se sociálním okolím,“ vysvětlil Koreš příčinu pozorovaného zhoršení.

Podobný názor má ostatně celá řada odborníků. Třeba z prognózy, kterou vypracovala Nadace Sirius a agentura Median, vyplývá, že nárůst závislosti na technice včetně mobilních telefonů předpovídá devadesát procent z více než sta expertů ze sociální sféry.

Druhá vlna epidemie nemoci covid-19 v Česku

„Odborníci očekávají zvýšení rizika závislosti související s technikou (nezdravě dlouhá doba trávená na mobilních technologiích, sociálních sítích a tak dále) a zvýšení počtu situací, kdy dochází k ohrožení dítěte v online prostředí, například sexuálně motivovanými útoky,“ uvádí prognóza s tím, že nejvyšší riziko je u rodin samoživitelů a samoživitelek, kde rodič nemá na dítě dostatek času.

„Celkově se dá asi odhadovat, že se zvýší počty lidí, kteří budou potřebovat odbornou pomoc kvůli jakémukoliv závislostnímu chování, včetně ‚digitálních‘ závislostí. Ale netroufám si předem říct, nakolik bude problém závažný,“ souhlasí Barbora Orlíková z Národního ústavu duševního zdraví a upozorňuje, že problémy s moderními technologiemi přibývají už několik let.

Technologie mění myšlení lidí

Závislost přitom není jediný způsob, kterým se může zvýšené užívání digitálních technologií projevit. Odborníci pozorují, že větší množství času stráveného u počítače či chytrého telefonu znamená vyšší riziko psychických potíží.

„Hlavně u mladé generace, to znamená u dětí, které jsou na základní či střední škole, se markantně zvyšuje procento lidí trpících úzkostí a depresí. A to dle určitých studií dokonce v přímé úměře s počtem minut strávených před obrazovkou,“ popsal neurolog Martin Jan Stránský, který se dlouhodobě zabývá vlivem moderních technologií na člověka.

Nespavost, fobie, sebevražedné myšlenky. Druhá vlna dopadá i na děti

Pandemie by tak podle něj mohla zhoršit situaci, na kterou odborníci upozorňovali již dříve. „Současná mladá generace byla již před začátkem covidu méně vybavená k tomu, aby uměla řeč, uměla přemýšlet, řešit problémy, najít si přátele... Koronavirová krize tento trend ještě posílí,“ míní.

Problém se podle Stránského týká všech věkových skupin, nejnáchylnější jsou ale děti. „V jejich věku ještě mozek vytváří základní procesy rozhodování a přemýšlení. Jsou na to výzkumy, kde jsme se podívali na mozky dětí, které tráví hodně času s moderními technologiemi, a dětí, které do obrazovek běžně nekoukají. Vidíme, jak u těch prvních doslova odpadávají trasy v mozku. Jako byste měla dálnici a do ní najednou začne růst plevel,“ popsal.

V praxi tak podle něj časté a dlouhodobé využívání moderních technologií vede třeba k nižší empatii, větší nejistotě v sociálních interakcích, ale třeba i k horším výsledkům testů zaměřených na inteligenci. „Hlavně když jsou děti malé, vyrostou s přesvědčením, že svět je digitální. A to je tragédie,“ vysvětluje Stránský.

Dokument Dopamin upozorňuje na zhoubnost sociálních sítí:

24. února 2020

Technologiím se nelze vyhnout

On sám si proto myslí, že on-line výuka, kterou navštěvovala či stále navštěvuje řada dětí již od začátku podzimu, je spíše ku škodě. A propaguje variantu, kdy by alespoň u malých dětí předal učitel instrukce rodičům, a ti by se pak s dítětem učili.

Naopak Koreš míní, že není žádoucí ani reálné se moderním technologiím vyhýbat. „Cesta je spíše v udržování hranic, které si sám nastavím, například limit času stráveného s telefonem nebo hraním počítačových her. Je dobré představit si současný stav jako příležitost, nebýt naštvaný a nepopírat ho,“ míní. 

Kolik času trávit u obrazovky

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala loni seznam doporučení týkající se malých dětí a moderních technologií.

Dítě mladší jednoho roku by podle WHO nemělo trávit s digitálními technologiemi žádný čas. Dítě do pěti let pak maximálně hodinu denně. A to včetně času stráveného sledováním televize.

Dospělí by pak měli podle některých expertů trávit u počítače maximálně dvě hodiny denně. Jak však odborníci připouští, to mnohdy není z profesních důvodů možné.

A souhlasí i Orlíková z Národního ústavu duševního zdraví. „Využívání technologií mění myšlení lidí, na toto téma vyšla řada knih a výzkumů. Já bych byla ale v soudech opatrnější,“ řekla.

Určitě podle ní není vhodné, aby zejména mladší děti trávily na internetu a na sociálních sítích větší množství času. „Na druhou stranu je technologiemi nyní svět natolik zaplněný, že je potřeba s nimi umět zacházet, využívat je a také mít nějakou informační a digitální gramotnost, naučit se s informacemi správně pracovat. Není možné ze světa vystoupit a tvářit se, že technologie představují jen zlo,“ dodala.

Řešením proto je snažit se trávit svůj volný čas mimo dosah digitálních technologií. A dávat pozor, zda člověk nevykazuje znaky počínající závislosti.

„Znakem může být například neschopnost zastavit hru v momentě, který jsem si nastavil, trávení více času ve hře, častější kontrola e-mailů, nebo sociálních sítí, hádky kvůli jejich využívání, zameškání povinností či prostě pokračování v těchto činnostech, i když vím, že mi přinášejí negativní důsledky,“ popsal symptomy Koreš. Ne každý podle něj tuto situaci zvládne sám, doporučuje tak případně kontaktovat odborníka.

Omezujete mimo práci čas, který trávíte u počítače nebo s mobilem?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 2. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ženíšek může být novým ministrem pro vědu, kývlo i širší vedení TOP 09

9. května 2024,  aktualizováno  18:30

Marek Ženíšek má podle TOP 09 být novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Schválo to širší...

Česká republika by měla mít v Moskvě svého velvyslance, řekl Fiala

9. května 2024  13:03,  aktualizováno  17:54

Česká republika by měla mít podle premiéra Petra Fialy (ODS) v Rusku velvyslance. Obsazení postu...

Poškodí to českou demokracii nejvíc od 1989, odmítla Schillerová volbu poštou

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  17:45

Přímý přenos Poslanci pokračují ve schvalování návrhu koalice na zavedení korespondenční volby pro české občany...

Řidič odmítl zvážení náklaďáku, sto tisíc na pokutu vytáhl z batohu

9. května 2024  17:27

Že ani stotisícová pokuta za odmítnutí zvážení nákladního vozu nemusí být pro některé dostatečně...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...