Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uplácela jsem, ale lhářka a zrádkyně odmítám být, říká Salačová

  11:02aktualizováno  11:56
Spolupracující obviněná Ivana Salačová se hájila v závěrečné řeči u soudu v kauze Rath. Vysvětlila, že provize dávala hlavně z toho důvodu, aby své firmě zajistila zakázky. Nechtěla nikomu ublížit. Odmítla také slova obhájců o tom, že je zrádkyně a lhářka.

V pondělí u soudu pokračovala výpověď obviněné podnikatelky Ivany Salačové, která policistům popsala, jak fungovalo zadávání zakázek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Všechno, co jsem činila, jsem dělala kvůli tomu, abych společnosti FISA zajistila práci. V žádném případě kvůli tomu, abych někoho poškodila. Brala jsem to tak, že nutnou provizi dávám těm, kteří zajistí stavební zakázky. Dnes postupem času můžu říct, že jsem nejednala správně a že toho lituji,“ zahájila podnikatelka Ivana Salačová svou závěrečnou řeč. Týká se jí obvinění z manipulace s tendry na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivicích.

Závěrečné řeči v kauze Rath

Vysvětlovala i rozdíly mezi výpovědí z vazby a tím, co říkala už jako spolupracující obviněná. I napoprvé prý vypovídala pravdivě, ale neřekla vše. 

„Poté, co jsem si prostudovala spis, pročetla si odposlechy, dohodla se s právníkem a po velké diskuzi s rodinou jsem se rozhodla, že budu vypovídat úplně a pravdivě a že požádám o status spolupracující obviněné osoby,“ řekla Salačová.

„Toto rozhodnutí nebylo jednoduché, ale opravdu si nemyslím, že jsem zrádkyně, jak mě jeden z obhájců nazval,“ dodala Salačová v reakci na závěrečnou řeč obhájce manželů Kottových Tomáš Sokola.

Salačová reagovala i na slova obhájkyně Václava Kovandy Kristýny Oberfalcerové. Ta uvedla, že Salačová lže, jako když tiskne. 

„Myslím, že jsem byla součástí systému, dávala jsem provize a získala zakázky. Bylo mi řečeno, že zakázku týkající se gymnázia nemůžu vyhrát, a proto jsem se spojila s firmou Pohl. To nic nemění na tom, že jsme se dohodli s firmou Pohl, že si provize i zisky podělíme na půl,“ uvedla.

„Je pravda, že jsem chtěla, aby se inženýr Kovanda stal naším zaměstnancem, což odmítl. Nemyslím si však, že by naše další vztahy nebyly kvůli tomu korektní. Ohrazuji se proti tomu, že to byl důvod, že jsem ho křivě obvinila,“ dodala.

Na závěr uvedla, že její výpovědi byly pravdivé a úplné. „Nevypovídala jsem pouze o věcech, které se netýkaly tohoto případu a nebo to byly mé osobní věci,“ vysvětlovala Salačová.

Obžalovaný: Uplácení je v příkrém rozporu s mým přesvědčením

Obžalovaný jednatel společnosti Hospimed Jindřich Řehák odmítl, že by někoho uplácel.

„Uplácení je v příkrém rozporu s mým občanským přesvědčením. Schází zásadní motivy, koho a za co uplácet. A proč? Aby směla firma vyhrát s nejnižší nabídkovou cenou? Aby směla vyhrát firma, která nabízí špičkové technologie a služby,“ tvrdil soudu.

Kauza Rath

Případ bývalého hejtmana Středočeského kraje Ratha, Petra Kotta, jeho manželky Kateřiny a dalších osmi obžalovaných je před soudem už víc než jeden a půl roku. Státní zástupce všech jedenáct viní z korupce při zadávání veřejných zakázek.

Nynější líčení se však netýká Davida Ratha a Lucie Novanské, které soudce v průběhu procesu vyloučil, aby urychlil řízení. Jejich případy budou projednány samostatně.

„Je tu zásadní ekonomický nepoměr mezi úplatkem a ziskem. Platí, že jedna a jedna jsou dvě. Nedám úplatek dvanáct milionů, abych získal čtyři miliony. Žalobce spekuluje,“ zlobil se Řehák.

Ten také upozornil, že obžaloba obsahuje „věcné neshody“. Konkrétně se podle něj jedná o paušalizaci, plané argumenty, vyložené lži a připomněl také důkazní nouzi.

Jako příklad planého argumentu uvedl tvrzení státního zástupce, že zadavatelé  úmyslně zvyšovali objem zakázky tím, že do zakázky na zdravotnické zařízení zahrnovali i mobiliář.

„Je to pravda, ale. V Kutné Hoře tvořil mobiliář 482 tisíc korun, kdybychom ho odečetli, jsme na ceně 12 milionů 200 tisíc. Mohla tato cena ovlivnit počet účastníků? Je tedy zřejmé, že mobiliář nemohl ovlivnit typ zakázky ani počet účastníků. Mobiliář je minimální a nezbytný, aby bylo kam umístit techniku nebo aby si měl personál kam sednout při její obsluze,“ řekl Řehák.

Na závěr mimo tvrzení, že se cítí nevinen připomněl, že stále firmu vede. „Neposlal jsem společnost do konkurzu, nepřevlékl jsem kabát. Letos oslavíme dvacet let Hospimedu,“ uvedl Řehák.

Vejde se do krabice čtrnáct milionů?

Ředitel Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský také prohlásil, že je nevinný. „Celé toto trestní řízení je pro mě jako bezúhonného člověka velkým ponaučením,“ řekl.

Uvedl také, že Kateřině Kottové žádných 14 milionů nedával. „„Peníze zajištěné u mě doma byly rodinné úspory, což moje manželka potvrdila. Ve vyšetřovacím pokusu měla policie problém dát do krabice sedm milionů, tak jak by se tam mohlo vejít čtrnáct? Policie, když mě celý den sledovala, věděla, že v krabici je víno, a kdyby to bylo jinak, měla přece zasáhnout,“ tvrdil Drážďanský.

Obchodní ředitel Konstruktivy Branko Tomáš Mladý také tvrdí, že se ničeho. co mu je kladeno za vinu, nedopustil. „Moje činnost jako obchodního ředitele nikdy nepřekročila zákonný rámec. Rozpočet, který jsem měl zpracovat, jsem ani nezpracoval, ani nepomohl zpracovat, ani jsem ho neverifikoval. Jsem otec, pro kterého je velmi stresující celé soudní jednání.“ řekl Mladý.

Nevinným se podle svých slov cítí i Václav Kovanda ze společnosti Pohl. Ten na adresu Ivany Salačové uvedl, že některé její výpovědi nejsou pravdivé. „Ze záznamového zařízení, které bylo zapnuté ještě chvíli po výslechu, je vidět, že paní Salačová se ptá s úsměvem vyšetřovatele, jestli to bylo dobré. Nepokládám to za spontánní, připadalo mi to jako když se herec ptá režiséra, jestli to dobře zahrál,“ uvedl mimo jiné. Napadl i obžalobu,  které podle něj dochází dech vždy, když má něco konkrétně vysvětlit.

Závěrečnou řeč přednesl i Martin Jireš ze společnosti Puro Klima. „Je velký omyl, že všechny společnosti na trhu mají chuť a vůli účastnit se všech zakázek a že jednotliví uchazeči se budou předhánět v co nejvýhodnějších nabídkách,“ uvedl mimo jiné.  Na závěr navrhl, aby byl zcela zproštěn obžaloby.

Poslední z obžalovaných Jan Hájek z firmy B Braun Medical odmítl, že by Kottovi předal úplatek. „Z čeho se tak usuzuje? Že jsem šel k panu Kottovi s černou taškou na notebook a odešel s černou taškou na notebook?“ uvedl.

Peníze na úplatek prý neměl a ve společnosti B Braun Medical neměl ani podpisové právo. Mohl disponovat maximálně se sumami do výše 50 tisíc korun, třeba v případě zálohy na pracovní cesty. „Všechno jsem řádně vyúčtoval,“ řekl.

Hájek obhajoval také takzvané „kompletování“ zakázek na vybavení nemocnic, které kritizoval žalobce. „Dodávka zdravotnické technologie není dodávka brambor, které stačí uložit,“ uvedl. I on trvá na své nevině. „V celém spisu jsem do dneška nenašel důkazy, které by svědčily proti mně,“ řekl Hájek.

Soud vyhlásí rozsudek v části Rathovy kauzy 7. dubna. Žalobce navrhl tresty od dvou do devíti let vězení a dvě podmínky. Ratha projedná zvlášť.

Uplácela jsem, ale lhářka a zrádkyně odmítám být, říká Salačová


Tresty navržené žalobcem v kauze Rath
Petr Kottspolupracovník Davida Ratha8 až 9 letpropadnutí majetku a zákaz činnosti na 9 až 10 let
Kateřina Kottováředitelka nemocnice Kladno8 až 9 letpropadnutí majetku a zákaz činnosti na 9 až 10 let
Martin Jireššéf představenstva firmy Puro Klima5 až 6 letpropadnutí majetku včetně zajištěných dvou milionů, zákaz činnosti na 2 až 3 roky
Pavel Drážďanskýředitel Konstruktivy Branko5 letpropadnutí částky 2 570 tisíc a zákaz činnosti na 3 až 4 roky
Tomáš Mladýobchodní ředitel Konstruktivy Branko 5 letzákaz činnosti na 3 až 4 roky
Jindřich Řehákjednatel firmy Hospimed5 letpeněžní trest milion korun a zákaz činnosti na 2 - 3 roky
Jan Hájek projektový manažer B Braun Medical2 rokynáhrada škody 600 až 800 tisíc a zákaz činnosti na 2 až 3 roky
Václav Kovandačlen představenstva  firmy Pohlpodmínka zákaz činnosti na 2 až 3 roky
Ivana Salačovájednatelka firmy Fisapodmínkapeněžní trest milion korun a zákaz činnosti na 3 až 4 roky
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Řidič se otáčel a nedával pozor, při nehodě se zranili tři lidé

Nehodu v nejdecké Nádražní ulici způsobil řidič hondy, který se otáčel na...

Nepozornost při otáčení na s ilnici se vymstila řidiči na Karlovarsku. Způsobil dopravní nehodu, při které se zranili...

Při pádu lávky v Troji se zranili dva spolupracovníci radnice Prahy 6

Dělníci začali s demontáží lávky v pražské Troji (7.12.2017)

Čtyři lidé zranění při pádu trojské lávky jsou stále v nemocnici. Podle nových zjištění se v případě dvou zraněných...

Při požáru Rychnovsku zemřel muž, hořet nejspíš začalo od myčky nádobí

Shořelá myčka nádobí v zemědělské usedlosti v Pěčína na Rychnovsku (10.12.2017).

Při požáru v zemědělské usedlosti v Pěčíně na Rychnovsku zemřel v neděli večer muž, který se podle všeho nadýchal...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz