Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce navrhl Sittovi pět let vězení za tunelování tiskárny Neograph

  12:08aktualizováno  16:15
V kauze tiskárny Neograph zazněly v pátek závěrečné řeči. Za zneužití informace a postavení v obchodním styku navrhl státní zástupce pro Vladimíra Sittu mladšího trest při spodní hranici sazby, která je pět let. Pro jeho otce a právníka Martina Kohouta potom podmínky. Obhájci žádají zproštění, podle nich se tvrzení obžaloby nepodařilo prokázat.
Obžalovaní a jejich obhájci v kauze Nograph

Obžalovaní a jejich obhájci v kauze Nograph | foto: 5plus2.cz

„Nedošlo k žádným zásadním změnám oproti přípravnému řízení, trvám na předložené obžalobě,“ zahájil státní zástupce svou závěrečnou řeč. Podle něj Vladimír Sitta mladší založil v roce 2009 s Martinem Kohoutem společnost Avium Partners. Ta měla předmět činnosti shodný, jako Neograph, kde tehdy Vladimír Sitta starší působil jako generální ředitel.

S touto firmou měl pak Vladimír Sitta starší uzavřít smlouvu, na jejímž základě Avion Partners fakturovala za zprostředkování obchodů, a to i v případech, kdy si Neograph zakázky získal sám.

Podle dalšího bodu obžaloby otec Sitta založil v roce 2010 coby generální ředitel Neographu nekalou konkurenční firmu s podobným předmětem podnikání - Nanograph. Prostřednictvím této firmy pak podle obžaloby sérií machinací způsobil mateřské společnosti škodu.

Podle státního zástupce byl hlavním pachatelem a tím, kdo měl z trestné činnosti největší provizi, Vladimír Sitta mladší. Proto mu navrhl nepodmíněný trest. Ostatním navrhl podmínky a všichni mají společnosti Neograph uhradit způsobenou škodu.

„Obžaloba vůbec nereagovala na to, co se dělo u hlavního líčení,“ uvedl obhájce Vladimíra Sitty mladšího Petr Kočí. Svědci i listinné důkazy podle něj prokázaly, že Neograph nebyl nijak poškozen. Obžaloba se podle něj opírá výhradně o výpověď Jana Janků. Ten je sám obžalován spolu s Ivo Rittgem a dalšími v kauze pražských jízdenek. Právě Vladimír Sitta mladší přitom na případ policii upozornil. 

Kočí uvedl, že to navíc byl Janků, který přišel s nápadem takzvané „daňové optimalizace“. Při ní část zaměstnanců přešla na takzvané „íčkaře“ a Vladimír Sitta souhlasil s 65procentním snížením platu s tím, že za získání zakázek bude vyplácen přes firmu Avium Partners. Neograph tím podle Kočího skutečně ušetřil. 

Kočí vysvětloval, proč jeho klient neměl důvěru k policii a státnímu zastupitelství. Argumentoval také odposlechy, které u soudu zazněly. Ty jsou z roku 2012 a jak už dříve upozornil server Aktuálně.cz, Rittig v přehraných záznamech mluví o potřebě zbavit se konkurence ze strany Sittů a o úplatcích policii i někdejšímu náměstkovi pražského vrchního státního zástupce Liboru Grygárkovi.

„Kolik jsi dával tomu Grygárkovi? Já mu dával bůra. A tys mu dával nějaký prachy?“ ptá se Rittig na přepisu nahrávky, který má ČTK k dispozici. „Jasně, já jsem mu dával, já jsem mu dával dvojku,“ odpovídá lobbistův právník. Podle přepisů záznamů Rittig hovořil i o dalších potenciálních příjemcích peněz. „Reálně já budu muset vyšpulit jakoby do toho na stůl jakoby určitě jakoby minimálně desítku budu muset dát, tu budu muset dát Langrovi,“ poznamenal o „prachách na ministerstvech“. Ivan Langer byl v letech 2006 až 2009 ministrem vnitra za ODS. 

Advokát Vladimíra Sitty staršího Filip Matouš pak připomněl, že díky státní zástupkyni Dagmar Máchové, která sepsala v kauze obžalobu, přišel jeho klient o padesátiprocentní podíl ve firmě Neograph. Postup státního zastupitelství kritizoval Nejvyšší soud, který našel řadu pochybení. 

Matouš uvedl, že do nynějška neví, jaká konkrétní škoda byla způsobena. K Janu Janků řekl, že se u soudu jasně prokázalo, že o fungování společnosti Neograph neví vůbec nic. Připomněl i znalecký posudek Pavly Císařové, který podle něj znaleckým posudkem vůbec není. „Pominu, že tvrdila, že se papírenské stroje chladí párou. Ale několikrát zde ona sama uvedla, že neví a není odborníkem v projednávané oblasti,“ uvedl Matouš

Obhájce Martina Kohouta dokonce mluvil o „brutálním zločinu spáchaném znalcem“. Oba obhájci odmítli, že by se jejich klienti něčeho dopustili a navrhli zproštění.

Tím, že jsem oznámil tunelování, jsem všechno zničil

Vladimír Sitta mladší i starší v závěrečné emotivní řeči popisovali, jak jim oznámení korupce ohledně jízdenek pro dopravní podnik změnilo život. Mladší z mužů připomněl, že vše oznámil už v roce 2009, ale policie nic neudělala. Proto se rozhodl o dva roky později vystoupit z anonymity. Poté se podle něj věci daly do pohybu, ale nikoli pouze ve vyšetřování korupce.

Připomněl, že Neograph vybudoval jeho dědeček a otec. Byla to podle něj firma s rodinnou atmosférou i mezi zaměstnanci. „Tím, že jsem oznámil tunelování, jsem všechno zničil,“ řekl Vladimír Sitta. Popisoval, že otce v důsledku připravil o továrnu a zaměstnance o práci. „Loajální zaměstnanci odešli s otcem, nebo krátce po jeho odchodu,“ vysvětloval.  

Popsal, jak kvůli akcionáři Janu Janků a státní zástupkyni Dagmar Máchové přišel jeho otec o firmu, jak s otcem byli obžalováni, mluvil o podivné kontrole z finančního úřadu či o absurdním stíhání za držení dětské pornografie, které však státní zastupitelství zastavilo.

Připomněl odposlechy, kde se Rittig, jeho advokáti a další baví o jejich likvidaci, ale i o napojení na policii či státní zastupitelství. Z jeho řeči však vyznělo, že oznámení, které podal, nelituje. Podle něj je třeba ukázat osobní statečnost. V závěru řekl, že se mu vrací důvěra v policii, státní zastupitelství a má ji i v soudy.

Vladimír Sitta starší mluvil o zásazích, které v jejich neprospěch učinil vyšetřovatel i státní zástupkyně Máchová. „Na nás páchali bezpráví ti, kteří naopak měli stát na naší straně, na straně práva a spravedlnosti,“ uvedl. Na oba podal už dříve trestní oznámení.

Soud po závěrečných řečech líčení odročil. Verdikt vynese 18. září.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Žena z Frýdku-Místku spadla z okna na balkon sousedů, její stav je vážný

Vrtulník Letecké záchranné služby v Ostravě.

Vážná zranění utrpěla žena, která ráno vypadla z okna ve čtvrtém patře domu ve Frýdku-Místku. Zřítila se na balkon o...

Pošťák z Písecka potřeboval peníze, v práci jich ukradl celý pytel

(Ilustrační snímek)

Zaměstnanec pošty z Písecka ukradl pytel s penězi, v němž bylo několik set tisíc korun. Policisté ho dopadli, ještě než...

Po požáru tří chat našli hasiči mrtvého člověka. Neví se, kdo to je

Požár skladovací haly na seno a slámu v Česticích na Rychnovsku. (14. 11. 2015)

Tři rekreační chaty hořely v noci na dnešek v Janovicích na Frýdecko-Místecku. V jedné z nich objevili hasiči mrtvého...Najdete na iDNES.cz