Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zavedení trestu domácího vězení se možná odloží na rok 2011

  18:59aktualizováno  18:59
Zavedení trestu domácího vězení se možná odloží až na rok 2011, připustil dnes ve Sněmovně premiér Jan Fischer. Pro odklad mluví náklady na přechodný způsob kontroly domácích vězňů do doby, než ji nahradí elektronické náramky. Fischer chce ale věc nejprve probrat s ministryní spravedlnosti Danielou Kovářovou.

Ministerstvo spravedlnosti chce na dočasné řešení vynaložit 50 milionů korun. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Ty argumenty (pro odklad) považuji za poměrně silné, zejména ty finanční," uvedl premiér na dotaz poslance ČSSD Stanislava Křečka.

Potvrdil jeho informaci, že ministerstvo spravedlnosti chce na dočasné řešení vynaložit 50 milionů korun. Vláda přitom minulý týden už schválila Kovářové projekt zavádění domácího vězení, který s dočasným způsobem řešení kontroly počítá.

Původně se počítalo s tím, že ti, kterým bude tento trest uložen, dostanou elektronické náramky umožňující kontrolovat, zda odsouzený plní podmínky výkonu trestu. Jejich zavádění ale není připraveno tak, aby náramky mohly být použity už se zavedením domácího vězení od příštího roku, jak s tím počítá nový trestný kodex.

Ministerstvo spravedlnosti by chtělo podle Křečka problém řešit namátkovými kontrolami. Nakoupilo by proto 47 aut a najalo 90 kontrolorů. S nimi počítá i materiál, který vláda minulé pondělí schválila.

"Toto není v dnešní době adekvátní. Prozatímní dočasné kontroly nemají žádný faktický smysl," míní Křeček. Odklad by podle něj žádné problémy nezpůsobil vzhledem k tomu, že ještě nějakou chvíli potrvá, než by soudy začaly tresty domácího vězení ukládat.

domácí vězení

Trest domácího vězení má být přímou alternativou k vězení, má ulehčit věznicím a nahradit dosavadní roli obecně prospěšných prací. Měl by se týkat méně závažných zločinů, například drobných krádeží.

Zavedení elektronického sledování odsouzených a dokončením úprav zákonů, které s tím souvisejí má podle materiálu ministerstva přinést až druhá fáze projektu. Ministerstvo chce na ni požádat o dotaci z fondů EU. Stát by v takovém případě zaplatil jen 30 procent nákladů a ušetřil by zhruba 111 milionů korun.

V třetí fázi se má podle předkládané koncepce propojit trest domácího vězení a elektronické sledování vězňů do praxe české justice.Podle ministerstva by třetí etapa měla přijít v letech 2011 až 2013.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz