Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zavážení paliva do Temelína proběhlo bez závad

  11:49aktualizováno  11:49
Zavážení paliva do reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín, které skončilo v pátek odpoledne, proběhlo bez závad. Po skončení kontroly Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) to potvrdil ředitel odboru jaderných materiálů SÚJB Ladislav Barták.
Může tak být zahájena kompletace reaktoru, kde je nyní uloženo celkem 92 tun jaderného paliva.

"Inspekce byla zaměřena na ověření jaderných materiálů v Temelíně a na zavezení aktivní zóny prvního bloku. Všechny výsledky byly plně v souladu s tím, co provozovatel (společnost ČEZ) deklaroval před zahájením inspekce. Kontrola prokázala, že palivové soubory v aktivní zóně prvního bloku jsou v souladu s kartogramem předloženým inspektorovi Mezinárodní agentury pro atomovou energii," uvedl Barták.

"Po provedení těchto kontrol nemá SÚJB námitky proti tomu, aby provozovatel (ČEZ) pokračoval v činnostech na prvním bloku elektrárny tak, jak je to předepsáno příslušným programem," konstatoval Barták.

Pracovníci elektrárny tak mohou zahájit kompletaci reaktoru, kde je uloženo celkem 92 tun jaderného paliva. Hlavní částí této operace je usazení a utěsnění víka tlakové nádoby. Práce na kompletaci a uzavření reaktoru potrvají asi týden, po jejich ukončení pracovníci MAAE reaktor zapečetí.

Po řadě předepsaných testů, které za účasti zástupců SÚJB potrvají necelé dva měsíce, a po splnění všech legislativních požadavků požádá společnost ČEZ Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení aktivace paliva.

Po jeho vydání začne fyzikální spouštění reaktoru a asi na podzim by měl Temelín dodat
první elektřinu do rozvodné sítě. Do fáze zkušebního provozu na plném výkonu se první reaktor Temelína může dostat na jaře roku 2001.

Zavážení nebylo přerušeno, odmítá Temelín tvrzení ekologů
Protestující ekologové ve středu upozorňovali na to, že zavážení bylo podle jejich informací přerušeno kvůli poruše kamerového systému. Mluvčí Temelína Milan Nebesář sice závadu přiznal, ale popřel, že by se přestalo zavážet. "Zavážení pokračuje podle harmonogramu," řekl Českému rozhlasu 1-Radiožurnálu Nebesář.

Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla se odvolával na velmi důvěryhodný zdroj přímo z místa zavážení paliva. "Došlo k závažné poruše na kameře zavážecího stroje. Do vodotěsné kamery, která naviguje navážení paliva, se údajně dostala voda," sdělil Sequens Českému rozhlasu.

Sequens tvrdil, že právě porucha kamery přerušila navážení paliva. "Bez této kamery totiž nelze pokračovat. Podle našich informací se ještě v úterý večer nezaváželo," upřesnil pro Radiožunál. "Podobně jsme se dozvěděli, že zavážení neprobíhalo v pořádku ani v pondělí. V reaktoru se objevily kovové špony, které tam neměly co dělat a musely být odstraněny," pokračoval Sequens.

Mluvčí elektrárny Nebesář odmítl, že by zavážení bylo přerušeno. Závadu na kamerovém systému nicméně potvrdil: "Je pravdou, že došlo k poškození jedné z kamery, ale vlastní zavážení nebylo přerušeno. Kamerové systémy jsou dva. K normálnímu zavážení ale kamerový systém nutný není." Ubezpečil, že v žádném případě není ohrožena bezpečnost.

Ekologická organizace Greenpeace ale hovoří o tom, že jaderná elektrárna má problémy. "Greenpeace získalo interní materiály, které ukazují na vážné bezpečností problémy. Jedním z nich je poškození víka jaderného reaktoru, hlavní tlakové nádoby prvního bloku, k němuž došlo pravděpodobně při tak zvaných horkých zkouškách," sdělil Radiožurnálu mluvčí Václav Vašků.

Greenpeace se proto přidala k dalším ekologickým sdružením, které po Státním úřadu pro jadernou bezpečnost požadují přerušení zavážení paliva do elektrárny. Mluvčí úřadu Pavel Pittermann k tomu nevidí důvod. "Můj první dojem je, že jsou to nepodstatné záležitosti, které všechny byly řešeny," řekl mluvčí. Odmítl názor sdružení, že úřad je neobjektivní.

Demostranti protestují proti pokračujícímu zavážení paliva do reaktoru ´temelínské elektrárny (12. července 2000)

Happening před jadernou elektrárnou Temelín (12. července)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz