Jaroslav Zavadil v předvolební kampani ČSSD

Jaroslav Zavadil v předvolební kampani ČSSD | foto: ČTK

Se Zavadilem se odboráři loučili potleskem, do čela ČMKOS chce Středula

  • 31
Předseda odborové konfederace Jaroslav Zavadil abdikoval v úterý na svoji funkci. Chce se věnovat povinnostem poslance. Nového předsedu si odbory zvolí v dubnu, do té doby je povede první místopředseda Václav Pícl. Nominaci do volby už získal předseda svazu KOVO Josef Středula.

"Úterní jednání sněmu ocenilo práci pana Zavadila, mimo jiné dlouhým potleskem ve stoje," uvedla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová.

Jaroslav Zavadil dostal jako poděkování kytici a část odborářů ho ještě před úterním jednáním sněmu přemlouvala, aby zůstal ve funkci předsedy až do dubna, kdy bude řádný sjezd ČMKOS. To on ale odmítl a v pátek jako předseda skončí.

"K dnešnímu dni jsem abdikoval. Do pátku 22. listopadu předám některé věci, dokončím svůj mandát a budu se věnovat naplno funkci, která vyplývá z titulu mého zvolení do Poslanecké sněmovny," uvedl Zavadil.

Zavadil vykonával funkci místopředsedy nebo předsedy konfederace od roku 1997. V předčasných volbách do Sněmovny se stal poslancem za ČSSD, strana jej postavila do čela pražské kandidátky. Právě to bylo důvodem jeho odchodu z čela ČMKOS. Sám v úterý zopakoval, že "sedět zadkem na dvou židlích".

"Z funkce odcházím se smíšenými pocity, přece jen jsem byl v čele odborů 17 let a v odborech 24 let, což je kus života a já si tu změnu pořád ještě neuvědomuji. Ona mě ta Poslanecká sněmovna ale rychle převede na jiné myšlenky," řekl iDNES.cz odstupující předseda. Podle něj funkce poslance nic nemění na tom, že v srdci stále zůstává odborářem.

Prvním kandidátem na post předsedy je Středula

Nového předsedu si bude konfederace volit na konci dubna. Konkrétně 25. a 26. dubna. Do té doby je jejich vedením pověřen současný první místopředseda Václav Pícl.

Svého kandidáta už navrhly odborové svazy KOVO, Stavba a Unios. Chtějí, aby ČMKOS vedl předseda KOVO Josef Středula.

"Mé hlavní krédo je být předsedou všech členských odborových svazů. Chtěl bych, aby odbory byly vnímány jako důležitá součást společnosti, aby pomáhali lidem a aby se s nimi vždy a za každých okolností počítalo," řekl iDNES.cz Středula.

Jak silný mandát bude Středula při volbě mít, ukáží následující měsíce, kdy ho mohou podpořit i další svazy. "Mám informace od dalších kolegů, že by ta volba byla z jejich strany vítána," dodal Středula s tím, že on sám by si v čele ČMKOS přál silnou osobnost s širokou podporou.

Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula

O funkci by se mohl ucházet i Pícl. Ten ale zdůraznil, že nezáleží na něm, ale musely by jej nominovat odborové svazy. "Pokud by taková nabídka přišla a měla většinovou podporu, samozřejmě bych chtěl v práci pokračovat dál a neodmítl bych ji," řekl iDNES.cz současný první místopředseda odborové konfederace.

Podle Zavadila je důležité, aby jeho nástupce dokázal stmelovat. "To při množství 29 odborových svazů je nejdůležitější, aby se udržela síla a koncentrace ČMKOS," domnívá se Zavadil.

Odbory chtějí růst reálných mezd o jedno procento

Odbory se v úterý dohodly na tom, že budou chtít, aby programové prohlášení budoucí vlády bylo projednáno na půdorysu tripartity. "Cheme, aby se vrátil plnohodnotný sociální dialog," uvedl Pícl.

Ve středu se zástupci svazů sejdou s představiteli vyjednávacího týmu ČSSD. V dalším týdnu pak s lidovci a hnutím ANO. Později budou jednat se všemi politickými stranami, které se dostaly do Sněmovny.

Zástupci odborů se také zmínili o svých požadavcích pro příští rok směrem k zaměstnavatelům. "ČMKOS doporučuje našim svazům a základním organizacím pro kolektivní vyjednávání, aby požadovaly navýšení mezd a platů pro rok 2014, které bude pokrývat předpokládanou inflaci, a navíc jim zabezpečí nárůst reálných mezd minimálně o jedno procento," uvedl Pícl.

Odboráři také uvedli, že letos dochází k meziročnímu průměrnému navýšení platů od 0,5 do 1,5 procenta. "Vzhledem k inflaci tedy doje k poklesu reálných platů a mezd," podotkl Pícl.

Guvernérovi ČNB nevěříme, tvrdí odbory

Kromě toho sněm projednával stanovisko ke kroku České národní banky, která minulý týden intervenovala a oslabila korunu (více čtěte zde). Zavadil k tomu řekl, že odbory nevěří, že se naplní slova guvernéra Miroslava Singera o snížení nezaměstnanosti (rozhovor s guvernérem čtěte zde).

Tématem jednání byla opět také situace ve zdravotnictví. Předsedkyně odborů ve zdravotnictví a sociální péči Dagmar Žitníková uvedla, že letošní navýšení příjmu systému o 1,5 miliardy korun je nedostatečné, protože systému jen letos chybí deset miliard.

Podle Žitníkové bez zásahu politiků situace povede ke krachu části regionálních nemocnic, které už nyní mají "katastrofické dluhy".

Podle odborů návrh nové úhradové vyhlášky přelévá peníze zejména velkým nemocnicím, specializovaným centrům, ale ne těm regionálním a krajským. "Ty budou mít v reálu buď podhodnocené příjmy jako letos, nebo úhrady budou ještě nižší," podotkla Žitníková.

Nyní platná úhradová vyhláška podle ní přináší nemocnici v průměru na jednoho pacienta 23 až 26 tisíc korun. "Po její novele na rok 2014 se částka snižuje od 22 do 24 tisíc," podotkla šéfka Odborového zdravotnictví a sociální péče.

Skokově se ale mají příští rok navýšit například platby za péči o nedonošené novorozence. Podle Žitníkové nyní činí v průměru 1,6 milionu korun na jedno dítě, příští rok by to mělo být 4,6 milionu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video