Turecká policie hlídá vstup na Taksimské náměstí. (17. června 2013)

Turecká policie hlídá vstup na Taksimské náměstí. (17. června 2013) | foto: Reuters

Zatýkání v Turecku pokračuje, za mřížemi skončily desítky socialistů

  • 12
Turecká policie začala zatýkat ve velkém odpůrce režimu. Zátah se uskutečnil v řadě měst, včetně Istanbulu a Ankary. Nepokoje přesto dál pokračují. Do pondělní stávky se zapojilo přes 800 tisíc lidí.

Při raziích v bytech a dalších místech byly zadrženy desítky osob, informovala s odvoláním na místní média agentura Reuters. Policie pozatýkala desítky lidí vAnkaře a dalších městech, mnohonásobně víc bylo zatčeno přímo v Istanbulu a přes čtyři sta lidí stále zůstává ve vazbě.

Agentura AFP píše, že mezi zatčenými jsou hlavně představitelé menší levicové strany, která je v organizování nynější protestů velmi aktivní. Podle istanbulské advokátní komory bylo zatčeno na 90 členů takzvané Socialistické strany utlačovaných (ESP), mezi nimiž je i její šéf Alp Altinörs. Turecké zpravodajské kanály NTV a CNN-Türk uvedly, že policie podnikla razie také v redakcích listu Atilim a nezávislé tiskové agentury Etkin, které jsou blízké ESP.

Podle státní televize TRT zatkli policisté nejméně 25 osob v metropoli Ankaře, dalších 13 v Eskisehiru na západě země a "mnoho" v největším městě Istanbulu. Premiér Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že by měla být posílena policie, aby mohla proti protestujícím zasahovat ještě účinněji než dosud.

Nepokoje v Turecku přesto pokračují. V pondělí se k nim připojilo i pět odborářských centrál a do jednodenní stávky se i proto zapojilo přes osm set tisíc lidí. Vláda přesto hodlá přitvrdit a nevylučuje perzekuce lidí, kteří podněcovali demonstrace na sociálních sítích. "Ti, kteří manipulují veřejným míněním a vedou demonstrace na Facebooku a Twitteru, budou odhaleni," řekl pro NY Times turecký ministr vnitra Muamer Güler.

Erdogan svolal několik shromáždění na svou podporu, aby ukázal, že kromě kritiků má i mnoho stoupenců. Současně ale mluví o použití armády."Policie použije veškeré síly k urovnání situace. Pokud to bude nutné využijeme ve městech i turecké ozbrojené síly," řekl v televizním interview.

Policie proti demonstrantům ostatně zasáhla tvrdě už v sobotu v parku Gezi. Demonstranti tam totiž už osmnáct dní okupovali prostor na protest proti projektu stavby nákupního centra. Turecká vláda je v sobotu rozehnala pomocí slzného plynu a vodních děl. 

Po bouřlivém víkendu byl včera Istanbul v relativním klidu. Náměstí Taksim bylo otevřeno pro veřejnost, ale do parku Gezi zatím mohou jen policisté a úklidové čety. I přesto, že premiér Erdogan ve svém projevu tvrdil, že park bude nyní otevřen pro všechny.

Turecká a západní média zaujal nový způsob protestu, který od pondělního večera začal na náměstí Taksim. Místo skandování protivládních hesel si doprostřed stoupl na několik hodin jednotlivec, který nehnutě hleděl před sebe. Večer se k němu připojili další lidé, než je všechny z místa policie odvedla.

Jednání Erdogana během víkendu podkopalo podle nezávislého průzkumu jeho popularitu. Lidé chtějí zachovat v parku zeleň a za hlavní viníky situace označují Erdogana a tureckou vládu. Víkendového zásahu si všiml i Západ. "Přístup je z mého pohledu velmi tvrdý. To, co se nyní děje v Turecku, je proti základní svobodě shromažďování a projevu," řekla pro NY Times německá kancléřka Angela Merkelová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue