Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zátopek byl nejslavnějším obyvatelem Troji

  18:28aktualizováno  18:28
Troja - Legendární běžec Emil Zátopek, který v úterý 21. listopadu večer zemřel ve střešovické nemocnici byl v posledních třiceti letech spojený s městskou částí Troja, kde si se svou ženou postavil v ulici Nad Kazankou rodinný domek. Zátopek byl spolu se svou manželkou Danou nejslavnějším obyvatelem této malé městské části. "Bydlí u nás například tenista Ulihrach, ale Zátopkovi určitě patřili k nejslavnějším obyvatelům republiky, kteří byli známí po celém světě, takže je logické, že byli nejznámějšími i u nás," řekl starosta městské části Troja Oldřich Adámek.

Podle starosty byli oba manželé v Troji velmi populární, protože už v šedesátých letech bylo možné vidět zajímavý obrázek: slavný olympijský šampion vozí na stavbě svého domku kolečka s betonem.

Emil Zátopek byl velmi společenský člověk, který neměl problém se stýkat s kýmkoliv. "Při akcích, které jsme pořádali - například o posvícenské zábavě - považoval za svou povinnost provést v kole všechny sousedky. On nebyl nějak výjimečný tanečník, ale tančil s chutí a velmi tím lidi bavil. Byl také známý tím, že byl veselý společník a příběhy, které zažil, dokázal velmi zábavně vyprávět," řekl starosta Adámek.

Také bývalý starosta Troje Vladimír Lutterer má na Zátopkovy několik vzpomínek. Mimo jiné i proto, že je pravidelně chodil navštěvovat při různých výročích. "Zátopkovy jsem už jako kluk obdivoval při jejich sportovních výkonech a v roce 1998 jsem oba manžele i symbolicky oddával při jejich zlaté svatbě," uvedl Lutterer.

Za manžely Zátopkovými sice jezdili do Troje slavné sportovní hvězdy, ale tyto návštěvy měly spíše soukromý charakter a na společenském životě této městské části se proto příliš neprojevily. "Na posledních dvou ročnících našeho vinobraní se u nás sešla řada olympioniků, to ale byla v posledních dvou letech spíše záležitost jeho manželky, protože Emil už nebyl schopen příliš dobře chodit. I když mu ale jeho nohy nefungovaly stoprocentně, byl známý tím, že se svým pejskem pravidelně chodil do krámu a snažil se, seč mu síly stačily, být soběstačný," řekl současný starosta.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz