Tarek Bechara žádal u soudu před dvěma měsíci o podmínečné propuštění.

Tarek Bechara žádal u soudu před dvěma měsíci o podmínečné propuštění. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Svědka v kauze Krejčíř pustili z vězení. A kvůli podvodu hned zase sebrali

  • 9
Klíčový svědek v případu uprchlého Radovana Krejčíře Libanonec Tarek Bechara se roky těšil na svobodu. Z vězení v Teplicích ho skutečně pustili, ale hned u brány mu policie nasadila opět želízka. Ozbrojené komando ho zatklo kvůli podvodu.

Bechara seděl ve věznici ve Znojmě, v Teplicích si ale svůj trest začal odpykávat, a proto odtud také musel odejít na svobodu. Na sever Čech ho eskorta převezla v pátek a v pondělí přesně v půl jedenácté dopoledne prošel branou teplické věznice. Svobody si ale neužil, před bránou k němu ihned přistoupili policisté, zatkli ho a odvezli do cely předběžného zadržení.

"To jdou pro mě," rozbrečel se Bechara, když z vrátnice zahlédl ozbrojené komando. Zásahová jednotka ho pak převezla zpět do Znojma, kde soud rozhodoval o vazbě. Becharovi přitom právě uplynul šestiletý trest za milionové podvody. Podle policie ale údajně z vězení zrežíroval další podvod, proto opět zamířil do cely.

"Policie v půl jedenácté zatýkala cizince kvůli příkazu k zatčení vydanému Okresním soudem ve Znojmě," sdělil v pondělí teplický policejní mluvčí Daniel Vítek. Znojemský soudce Aleš Klempa pak poslal Becharu do vazby.

Proč Bechara seděl

V letech 1994 až 1997 si od bank půjčil nejméně 236 milionů, nic ale nesplácel. V prosinci 2009 za to dostal trest. Je podezřelý, že patří do skupiny lidí, kteří v roce 2002 unesli otce Radovana Krejčíře Lamberta, jenž při únosu zemřel. V červenci 2010 (z vězení) vylákal od jedné ženy 520 tisíc korun. Byl obviněn z podvodu a v pondělí, okamžitě po propuštění z předchozího trestu, byl opět zatčen.

Zamlčel obvinění

Bechara údajně zpoza mříží znojemské věznice zorganizoval podvod za půl milionu korun. Veškeré informace Vězeňská služba i policie tají. MF DNES se ale podařilo zjistit, že v červenci 2010 jako jednatel pražské firmy TAB Consulting podvodně vylákal peníze od ženy za nákup pohledávky u firmy Telefónica O2, od září je stíhán.

Nové obvinění však zamlčel před teplickým soudem, který v květnu neúspěšně žádal o podmínečné propuštění. Bechara sice tvrdil, že chce ven kvůli nemocnému otci, nyní se ale zdá, že pravým důvodem bylo, aby zmizel a vyhnul se trestu za podvod spáchaný ve vězení.

Bojí se smrti kvůli Krejčířovi

Dosud seděl Bechara kvůli jinému, mnohem většímu podvodu. V letech 1994 až 1997 si půjčil až 700 milionů korun. Jenže soud v Českých Budějovicích prokázal kšefty "jen" s 236 miliony a v prosinci 2009 ho odsoudil na šest let do vězení. Tři a půl roku z toho si ale již odseděl ve vazbě, proto mu trest skončil v pondělí.

Bechara měl ještě jeden důvod, proč chtěl v tichosti odejít z vězení ještě před termínem ukončení trestu. Bojí se totiž o život. V roce 2002 ho získala ke spolupráci policie a on jí dodával informace z okolí stíhaného a uprchlého Radovana Krejčíře. Informace od Bechary vedly k odhalení řady Krejčířových aktivit, údajně i machinací v obchodech s naftou.

Jeho obavy zřejmě nejsou přehnané. Zbylí tři policejní informátoři, kteří donášeli na Krejčíře, jsou mrtví. Jeden zmizel. Asi jediný, kdo přežil, je Bechara.


Video