Svobodná Evropa změnila sídlo, betonové bloky poblíž Národního muzea mohou zmizet.

Svobodná Evropa změnila sídlo, betonové bloky poblíž Národního muzea mohou zmizet. | foto: Martin Mráz, MF DNES

Zátarasy chránící Svobodnou Evropu po osmi letech zmizí

  • 7
Betonové bloky, které jsou pro řidiče u Muzea od roku 2001 připomínkou hrozby terorismu, do prázdnin zmizejí. Zátarasy dosud chránily budovu Rádia Svobodná Evropa, která by se po přestěhování stanice na Hagibor měla postupně začít otevírat pro návštěvníky Národního muzea.

"Do 26. června by měly zmizet všechny betonové zátarasy a provoz kolem budovy by se měl vrátit ke stavu z roku 2001,“ vysvětluje radní pro dopravu Radovan Šteiner.

Kromě demontáže a odvozu zábran se počítá s opravou silnice a chodníků a s obnovou zeleně. Betonové bloky budou mizet postupně, ve třech etapách a hlavně o víkendu, aby jeřáby a nákladní auta nepřekážely dopravě na magistrále. "Náklady na odstranění bariér v řádu statisíců korun zaplatí Američané," dodává Šteiner.

Ilustrační mapka - omezení u Muzea

Nyní jsou bloky okolo celé budovy. Částečně zabírají odbočovací pruh magistrály z Wilsonovy do Vinohradské ulice i dolní část Vinohradské, která je v současné době jednosměrná. Zábrany zatím zůstávají kolem budovy, i když minulý týden rozhlasová stanice slavnostně otevřela nový areál na Hagiboru. Ve staré budově totiž stále zůstává rozsáhlý archiv rádia. "Stále jednáme s Američany a doufáme, že bariéry zmizejí ještě dříve, než je nyní v plánu," věří Šteiner.

O přestěhování rádia se začalo uvažovat ihned po teroristických útocích na New York 11. září v roce 2001, a to nejen kvůli omezeným možnostem hlídání budovy a dopravním komplikacím, ale i kvůli možné bezpečnostní hrozbě v samém středu Prahy.

Bezpečnostní zónu narušovali jen opilci nebo turisté

Budovu střežila nejprve armáda a většina Pražanů má dodnes v paměti neslavný příjezd obrněných transportérů, které byly postupně nahrazeny betonovými bariérami. Vojáky ze speciálních jednotek po čase vystřídali policisté, které poté doplnila bezpečnostní agentura.

Nikdo z nich však proti teroristům nemusel nikdy zasahovat. "Několikrát byla sice narušena bezpečnostní zóna, ale pokaždé se jednalo o opilce nebo cizí turisty, kteří si chtěli zkrátit cestu do Státní opery," vysvětluje pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Muzeum místo rádia

Budovu, která po přestěhování Rádia Svobodná Evropa na Hagibor osiří, převezme 1. června Národní muzeum. Na první návštěvníky budou už v létě čekat Dny otevřených dveří. Podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše měl totiž jen málokdo možnost nahlédnout do bývalého parlamentu nebo do ještě přísněji střeženého sídla Rádia Svobodná Evropa.

První výstavou, kterou Národní muzeum uspořádá v budově někdejšího Federálního shromáždění, bude ještě letos expozice s názvem Be Free. Její exponáty přiblíží atmosféru a život v Československu v 50. až 80. letech minulého století.

Už příští rok by mohlo začít i hloubení tunelu, který spojí budovu Národního muzea s nově získaným objektem. Jeho vykopání by mělo usnadnit stěhování a v budoucnu i pohyb návštěvníků Muzea. V novém objektu bude také po dobu rekonstrukce historické budovy Muzea sídlit jeho vedení a své místo tu najdou i výstavy, jež byli lidé zvyklí hledat v původních muzejních prostorách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video