Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zatajení dítěte sotva plnoletému otci nebyl trestný čin, rozhodl soud

  11:32aktualizováno  15:11
Pardubický krajský soud zrušil trest za zapřené dítě nezletilé dívky. Dívčina matka dříve dostala podmínku za to, že zatajila narození dítěte sotva plnoletému otci Ondřeji Rédovi. Pak miminko dala k adopci. Réda už v červnu neuspěl s žalobou na určení otcovství a odškodné.

Ondřej Réda zatím skončil v poli poražených. Nemá dítě ani odškodné. | foto: iDNES.cz

Réda měl s dívkou pohlavní styk ještě před jejími 15. narozeninami, za což už dříve dostal podmíněný trest. Na konci těhotenství mu rodina nezletilé sdělila, že porod nedopadl dobře a dítě zemřelo. Ve skutečnosti ale dala dítě k adopci.

Právě za tento přečin potrestal letos Okresní soud ve Svitavách mladíkovu "tchyni". "Zatajila, že dítě bylo poskytnuto k adopci, v úmyslu zabránit uplatňování rodičovských práv. Bylo to neetické a nečestné jednání," uvedl předseda svitavského soudu.

Krajský soud v Pardubicích se s tímto názorem neztotožnil. Vyjádření předsedy senátu Milana Špryňara po vynesení rozsudku potvrzuje, že to soudci neměli při posuzování této kauzy vůbec lehké:

"Jednání původně obžalovaných žen asi nebylo etické, ve vztahu k poškozenému je můžeme posuzovat i jako nelidské, ale dospěli jsme k závěru, že nedošlo k porušení trestního zákona."

Sotva plnoletý otec je zatím v poli poražených

Réda se tak zatím žádného zadostiučinění nedočkal. V červnu prohrál jiný spor, když se žalobou domáhal určení otcovství. Soud to nepřipustil. Dítě, které se narodilo v listopadu 2008, mělo uvedeno v rodném listě jméno otce.

Soudce Špryňar dnes navíc konstatoval, že Réda měl šanci se ozvat včas: "Údajný otec dítěte neučinil žádné kroky k tomu, aby byl legálně prohlášen otcem, ač byl podle našeho názoru opakovaně informován o možných právních postupech a od ledna 2009 už měl k dispozici pomoc osoby právně vzdělané."

Nedávná žaloba na určení otcovství vyděsila také adoptivní rodiče, kteří si před několika měsíci vzali dítě do péče. U soudu o otcovství je hájila Zuzana Baudyšová z Nadace Naše dítě. Podotkla, že pokud Réda souložil s nezletilou dívkou, není u něj předpoklad, že bude zodpovědný otec.

Mladík požadoval za psychickou újmu také dvoumilionové odškodnění. Svitavský soudce Bohumil Kotala to označil za nepatřičné. Podle něj má velkou část viny na celé situaci právě Réda.

"Přivedl tehdy čtrnáctiletou dívku do jiného stavu. Bylo to od něj neodpovědné," řekl. Také odvolací soud později Rédovu žádost o peníze odmítl s tím, že se jich má domáhat v občanskoprávním řízení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Najdete na iDNES.cz