Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozsáhlý policejní zátah v Praze překvapil řidiče, bezdomovce i bazarníky

  18:12aktualizováno  18:12
Pražská policie ze čtvrtého městského obvodu spustila v pátek rozsáhlou akci s názvem Chronos, v rámci níž zkontrolovala celkem 1 575 lidí, 1 262 aut, 24 squatů a ubytoven a 33 bazarů, zastaváren a provozoven sběrných surovin. Odhalila v rámci ní čtrnáct řidičů pod vlivem omamných látek a zjistila desítky dalších přestupků. O rozsáhlé páteční akci informoval v sobotu v podvečer mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Policie si v pátek počíhala na řidiče projíždějící Jižní spojkou u Barrandovského mostu (ilustrační snímek)

Policie si v pátek počíhala na řidiče projíždějící Jižní spojkou u Barrandovského mostu (ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„V průběhu včerejšího dne pátrali policisté po hledaných osobách, kradených věcech a řešili delikty v silniční dopravě.“ uvedl a doplnil detailní popis několikahodinové a přesně koordinované akce.

Nejúspěšnější byli policisté při večerní uzavírce Jižní spojky, jedné z hlavních dopravních tepen v metropoli. Zde si na pomoc přizvali strážníky „taxitýmu“ Městské policie hlavního města Prahy i kolegy z Celní správy ČR. Kontrole při obousměrné uzavírce tak neunikl téměř nikdo. „Prováděli kontroly vozidel, u kterých zjišťovali jejich technický stav a také například to, zda jsou v plné šíři vybavena věcmi předepsanými zákonem,“ upřesnil činnost kolegů Hulan.

Zevrubnou kontrolou podle něj prošli nejen běžní řidiči, ale také řidiči taxíků a nákladních aut. U taxikářů strážníci a úředníci magistrátu zjišťovali, zda splňují veškeré zákonem stanovené podmínky pro výkon svého povolání. „Ve valné většině bylo vše buď úplně v pořádku, nebo byly zjištěny drobné nedostatky administrativního charakteru. Jeden z taxikářů měl ale tolik prohřešků, že mu byla přímo na místě uložena desetitisícová kauce,“ uvedl Hulan.

Řidiči dýchali, celníci kasírovali

Celníky pak zajímalo, zda především dodávková a nákladní auta nepřevážejí přes Českou republiku zboží takzvaně na černo. Během toho také zjišťovali, zda kontrolovaní řidiči nemají nějaký ten rest v podobě nezaplacené pokuty. V tomto směru od hříšníků „dovybrali“ částku v řádu několika tisíc korun.

Celkem policisté podle Hulana zadrželi 14 řidičů pod vlivem návykové látky, polovina z nich překročila přestupkovou hodnotu a čelí tak podezření z trestného činu. „Ve 121 případech zjistili takzvaně ostatní přestupky, tedy že například vozidlo nesplňovalo technické podmínky pro provoz na pozemních komunikacích, nebo že řidič u sebe neměl předepsané doklady. Za tyto delikty policisté uložili 94 řidičům pokuty v celkové výši 42 300,- Kč,“ uvedl Hulan.

Dvacet sedm hříšníků pak bude muset své přestupky vysvětlovat ve správním řízení na magistrátu. Ve dvou případech skončili prověřovaní lidé na policejní služebně pro podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, například kvůli nerespektování zákazu řízení.

Akce začala prohlídkou bazarů

Samotná akce však podle Hulana začala v pátek už nedlouho po poledni, kdy se policisté ze zmíněného obvodu vydali do bazarů, zastaváren a provozoven sběrných surovin, kde pátrali po odcizených či jinak podezřelých věcech.

„Svou pozornost policisté také věnovali administrativě, kterou jsou provozovatelé povinni vést,“ uvedl Hulan s tím, že následně se policisté soustředili na prohlídku míst, kde se vyskytují lidé bez domova, a prohledali také ubytovny. „Na těchto místech policisté pátrali po hledaných či pohřešovaných osobách,“ uvedl Hulan. Ani v jedné části kontrol však nebyli policisté úspěšní.

„Byť měla akce v tomto směru - dá se říci - nulový výsledek, je to jak pro policisty, tak pro občany v těchto lokalitách pozitivní zpráva. Svědčí to totiž o tom, že předchozí, průběžně prováděné kontroly, kterým se policisté věnují po celý rok, mají svůj smysl a výsledek,“ okomentoval jejich snažení mluvčí.

Podobnou akci, přinejmenším z pohledu rozsahu kontrol na Jižní spojce, policie neprovedla poprvé. Pražskou tepnu podobně uzavřela už v roce 2014, kdy odhalila pět řidičů pod vlivem drog, čtyři pod vlivem alkoholu a tři se zákazem řízení. Celkem tehdy policisté uložili pokuty za 222 tisíc korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz