Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zátah odhalil nelegální balírnu cigaret

  18:06aktualizováno  18:06
Cheb - Celníci a policisté našli zřejmě první ilegální balírnu cigaret v Česku. Podařilo se jim to během druhého dne razie v osmihektarové asijské tržnici Dragoun v Chebu. Manufaktura na výrobu falešných cigaret Marlboro se skrývala v jedné z uzavřených plechových hal.
Razie na tržnici 2

Razie na tržnici 2 - Razie celníků a policistů v osmihektarové asijské tržnici Dragoun v Chebu. (22. července 2003) | foto: David Kurc

"Dosud jsme předpokládali, že nekolkované cigarety na našem trhu pocházejí pouze ze zahraničí," komentovala nález mluvčí západočeských celníků Jitka Blahutová.

V odhalené dílně bylo velké množství prázdných dutinek, napodobenin krabiček a kartonů na cigarety Marlboro.

"Byly tam i zásoby folie, stříbrné slídy a asi 200 tisíc kusů tabákem naplněných, ale volně v krabicích ložených cigaret," informoval ředitel chebského celního úřadu Roman Šťovíček.

Do plechových hangárů v zadní části tržiště šli celníci najisto. Haly byly až ke stropům naplněné stovkami beden s falešnými kopiemi značkové obuvi a textilu a s polotovary v podobě dosud neoznačených bot a oblečení neznámého původu vedle stohů nalepovacích světových značek a log Nike, Adidas, Puma a dalších.

Nelegální zboží opouští tržnici v kamionech do celních skladů v celém regionu. "Vše jde podle plánu, v dalších dnech budeme pokračovat, dokud nezkontrolujeme všechny stánky a nebytové prostory v Dragounu," podotkl Šťovíček, který akci řídí. Potvrdilo se, že hodnota zabaveného zboží půjde tentokrát do stovek milionů.

V noci Dragoun hlídaly speciální jednotky z Prahy. Kvůli nepokojům trhovců a jejich snahám dostat zboží z areálu musela být v noci ostraha posílena o další místní policisty.

"Z Dragounu neuniklo nic," tvrdí Šťovíček. Vietnamci protestují a dovolávají se písemné dohody o vzájemné vstřícnosti, kterou v pondělí podepsali s vedením chebské radnice.

Podle zápisu z tohoto jednání má představitel trhovců Vu The Ba složit do 7. srpna do notářské úschovy 30 milionů korun pro město jako první splátku dlužného nájemného. Radnice má na oplátku vytvořit trhovcům podmínky, "aby zde mohli dále nerušeně podnikat".

Vu, který provozuje v Dragounu restaurace a herny, chápe razii státních orgánů jako porušení dohody s městem a zcela otevřeně se jí spolu s krajany dovolává proti zasahujícím jednotkám.

"Máme o Dragoun zájem a doufáme, že kontroly blokující provoz tržnice co nejdříve přestanou. Pokud ne, žádné peníze pro město nesložíme, protože je prostě nebudeme mít," prohlásil Vu.

Zasahujícím chebským policistům se přístup radnice nelíbí a hovoří o nepřípustném tlaku na výkon svých pravomocí. Na jejich obranu vystoupil předseda bezpečnostního výboru Karlovarského kraje Jiří Červenka z Aše.

"Na základě mých informací jde o nepřípustný zásah do práce policie," prohlásil Červenka. "V tuto chvíli je třeba vyjádřit rozhodnou podporu poctivým policistům a celníkům. Informoval jsem o situaci hejtmana kraje a budu trvat na řádném prošetření případné korupce v komunální politice i policii, které povede ke konkrétním změnám," řekl Červenka.

Radnice tlak na činnost státních orgánů rozhodně popírá a argumentuje tím, že jde zřejmě o nedorozumění. "Při pondělní schůzce s panem Vu se vůbec nejednalo o kontrolní práci státních orgánů," argumentuje místostarosta Pavel Vanoušek, který jednání řídil.

"Na policii tlačíme pouze v tom, že chceme být informováni o výsledcích vyšetřování nekalého konkurenčního boje s letáky proti Dragounu a vyhrožování bombovým útokem z minulého týdne. K takovým věcem v našem městě přece nemůžeme jen nečinně přihlížet," řekl Vanoušek.

Návrh Vu The Baa na splácení dlužného nájemného se podle něho připravuje k projednání ve finančním výboru, radě a zastupitelstvu města, které se sejde 21. srpna. "Záleží na tom, jestli protistrana do 7. srpna skutečně složí slíbených 30 milionů korun. To bude pro nás jasný signál, jak vážně urovnání vztahů s městem myslí," upozornil místostarosta.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Seniorka si na poště odložila obálku s penězi, někdo ji sebral

O obálku s penězi přišla devadesátiletá žena, která si ji na poště v Sokolově...

O dvacet tisíc korun přišla devadesátiletá žena, která si na poště v Sokolově odložila obálku s penězi na psací pult,...

Policie obvinila pět lidí z dotačního podvodu při stavbě centra v Hluboké

Relaxační a regenerační centrum v Hluboké nad Vltavou zahájilo provoz v roce...

Policisté obvinili pět lidí z dotačního podvodu při stavbě Relaxačního a regeneračního centra v Hluboké nad Vltavou....

VIDEO: Po honičce kolem města museli řidiče z auta dolovat policisté

Řidič odmítal vystoupil, policisté museli obuškem prorazit okno.

Ve zběsilou honičku se proměnila běžná policejní kontrola řidiče volva ve Vysokém Mýtě. Po osmikilometrové jízdě se...

Najdete na iDNES.cz