Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelstvo chce hnát spor o sčítání až k Ústavnímu soudu

  14:32aktualizováno  14:32
Až před Ústavní soud chce zastupitelstvo Jindřichovic pod Smrkem dostat spor o způsob provádění celostátního sčítání obyvatel. Obec totiž v lednu přijala usnesení, které nabádalo občany, aby při sčítání neprozrazovali vše, co po nich budou statistici žádat. S tím nesouhlasil okresní úřad v Liberci, který nařídil usnesení zrušit. To úřad respektoval. Zároveň ale jinřichovičtí radní přijali nařízení ve stejném duchu. "Účinnost nařízení je ve srovnání s usnesením daleko silnější a tvrdší," řekl starosta Petr Pávek.

Jindřichovičtí tvrdí, že by se občané nedobrovolným zodpovězením některých dotazů vzdali práv plynoucích z Ústavy a Listiny základních práv a svobod. Usnesení jim proto radí, na které kolonky ve sčítacích arších zodpovědět a které údaje raději zamlčet.

"Každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života a právo na utajení těchto skutečností," zdůraznil starosta. Lidé by podle něj neměli odpovídat na otázky o svém vzdělání, ekonomických aktivitách, zaměstnání, bydlení a majetku.

Pávek tvrdí, že jindřichovičtí nechtějí sčítání sabotovat, ale že jím jde jen o zachování soukromí. Podle něj by bylo řešením dotazníky rozdělit. "Nejprve by se vybrali osobní dotazníky a za několik dní později anonymní majetkové údaje," vysvětlil.

Sčítání lidu se bude provádět podle zákona o sčítání lidu, domů a bytů z roku 1999. Ten mimo jiné stanoví, které údaje o sobě mají poskytnout, které údaje poskytuje majitel domu a které uživatel bytu. Data mají být podle zákona správná a pravdivá. Tomu, kdo svou povinnost nesplní, hrozí pokuta až do výše 10 tisíc korun.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Najdete na iDNES.cz