Zastupitelé se vyslovili pro říšského orla

  • 1
Brno - Jižní Morava má svůj znak a prapor. Pokud ho oficiálně Václav Klaus kraji udělí, budeme se na razítkách a dopisních papírech krajského úřadu setkávat s dvěma orlicemi, dvojhlavým orlem a hroznem vína. Tak alespoň rozhodli jihomoravští zastupitelé. Schválený návrh teď musí putovat do poslanecké sněmovny. Tam ho posoudí podvýbor pro heraldiku, který pak předsedovi sněmovny Václavu Klausovi doporučí, nebo nedoporučí, aby přidělil krajskou symboliku.
Podívejte se do fotogalerie na nový znak i prapor.

Podle očekávání se ve druhém poli čtvrceného znaku objevil černý dvojhlavý orel s prsním štítkem. Tento znak dostali Brňané od císaře Ferdinanda III. v roce 1645 za úspěšnou obranu města při obléhání švédskými vojsky. "Je potřeba připomenout, že se zde úspěšnou obranou Brna stalo něco významného, že Brno zachránilo nejen Vídeň, ale celou Evropu," prohlásil při obhajobě černého dvojhlavého orla hejtman Stanislav Juránek.

Právě motiv černého dvojhlavého se stal nejrozporuplnější částí znaku. O tom, že na něm má být hrozen, nikdo nepochyboval, kvůli černému orlovi dokonce klub sociálních demokratů navrhl radě, aby nechala znak ještě přepracovat. Tento požadavek však při hlasování neprošel.

Proč vadilo druhé pole
Druhé pole nového znaku vyvolalo tolik diskusí hned z několika důvodů. V rozpravě je shrnul sociální demokrat Ivan Ohlídal. Zaprvé je tento znak historicky spojen s obdobím násilné rekatolizace po bitvě na Bílé hoře. Stejný znak také převzala nacistická správa města během okupace, což může v pamětnících vyvolávat nepříjemné vzpomínky na jedno z nejtěžších období dějin.

Komunista Ladislav Býček upozornil na to, že dvojhlavý orel je znakem městské části Brno-střed a Brňané ho většinou znají pouze z keramických pouličních nádob na odpadky. "Jak pak můžeme chtít, aby měli lidé nový znak v úctě," položil řečnickou otázku Býček.

Odborníkům však vadí černý orel v krajském znaku ještě z jednoho důvodu. Neodpovídá totiž podmínkám, které pro nové krajské znaky stanovil podvýbor pro heraldiku poslanecké sněmovny. Ten nařídil, že ve druhém poli má být znak krajského města, nebo jeho část. To ovšem černý orel se znakem města na prsou nesplňuje. Stejně tak požadavkům poslaneckého podvýboru nevyhovuje nový prapor, neboť ten má být podle zadání čtvrcený podobně jako znak.

Co bude dál
Členové podvýboru pro heraldiku se netají s tím, že na svých podmínkách budou striktně trvat. Jeden z jeho členů, brněnský heraldik Ivan Štarha, už před časem upozornil, že podvýbor černého orla v jihomoravském znaku nejspíš nedoporučí. "Část znaků jsme už schvalovali. Nemůžeme teď naše podmínky zmírnit. Kraje z první vlny by se nás celkem oprávněně zlobily," uvedl Štarha.

Znak uděluje předseda sněmovny, krajští radní by se tedy mohli pokusit obejít heraldický podvýbor a požádat o přidělení přímo Klause. "Předpokládám, že v takovém případě by se předseda sněmovny stejně na názor zeptal sněmovního podvýboru," konstatoval Štarha.

Prapor Jihomoravského kraje

Znak Jihomoravského kraje


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video