Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé se budou zabývat rozvojem kraje

  21:52aktualizováno  21:52
J i h l a v s k ý k r a j - Zastupitele čekají v příštích týdnech závažné úvahy: budou se zabývat programem rozvoje kraje, který by měl na přibližně pětileté období určit jeho hlavní priority. Několikasetstránkový dokument vznikal v Jihlavském kraji (jako i v ostatních regionech) postupně v minulých třech letech. Zastupitelé by se jím měli nyní probrat a říci, kterým z navrhovaných směrů rozvoje se kraj v dalších letech vydá.

"Program vznikal z odborného nadhledu na základě komunikace s přibližně sto padesáti místními odborníky z různých sfér: od podnikatelské až třeba po nadace a neziskové organizace," řekla Iva Galvasová, ředitelka brněnské firmy Garep, která program připravila.

S programem se nejprve seznámí na semináři 23. dubna krajští zastupitelé, poslanci a senátoři. Na dalším semináři 25. dubna pak bude dokument poprvé oficiálně celistvě představen všem, kteří se v regionu podíleli na jeho vzniku a také starostům pověřených obcí z regionu.

Poté by se politické kluby v krajském zastupitelstvu měly postupně dohodnout na případných úpravách a doplněních dokumentu. Tyto úpravy by měl ze zvláště vyčleněných prostředků zaplatit krajům stát.

"Bude to živý dokument. Rozhodně nebude neměnný s tím, že bychom se podle něj museli řídit navěky, bude to pružný materiál. Předpokládáme, že coby programový dokument kraje by mohl být zastupitelstvem předběžně schválen v polovině května," řekla Marie Černá, zástupkyně hejtmana odpovědná za regionální rozvoj.  Zcela definitivně bude dokument schválen na podzim. Potom už by měl být pro krajské zastupitelstvo závazný.

Lidé se mohou nyní s dokumentem seznámit a případně se k němu vyjádřit na internetových stránkách Jihlavského kraje mesta.obce.cz/jihlavsky-kraj, kde je přístupný v plném znění. "Přes víkend si chci program spolu s kolegy projít. Jestli najdeme něco, co v něm podle našeho názoru chybí, budeme chtít do jeho formování opět vstoupit a tyto věci doplnit," řekl Miroslav Chromeček z Jihlavské koalice neziskových organizací.

Krajská reprezentace se může rozhodnout jen pro některé z podnětů v programu rozvoje. "Neměla by ale opomenout ty, které k výkonu jeho funkce patří ze zákona, kdy má kraj například pečovat o regionální rozvoj," řekla Galvasová.
Neobává se, že by krajské zastupitelstvo dokument zcela odmítlo - i to se totiž teoreticky může stát. "Proto jsme se snažili vytvořit velmi široké pole spolupracovníků při jeho přípravě. Pokud vím, tak nikde v krajích nebyly tak rozsáhlé počty pracovních skupin, jako v případě Jihlavského kraje, kde jsme měli pracovních skupin třináct a v každé z nich bylo od deseti do třiceti lidí ze všech sfér," upřesnila Galvasová.

Strategický dokument, který z rozhodnutí zastupitelstva vzejde, bude muset být v souladu nejen s plány rozvoje jeho jednotlivých mikroregionů, ale také s operačním programem dvojregionu NUTS 2 Jihovýchod, sdružujícím Jihlavský a Brněnský kraj. Ten se stane v příštích letech základním dokumentem, na jehož základě bude moci kraj žádat o dotace z evropských předvstupních fondů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz