Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé schválili schodkový rozpočet

  12:14aktualizováno  12:14
Praha - Hlavní město již má svůj rozpočet na příští rok. Zastupitelé totiž ve čtvrtek schválili pražský rozpočet na rok 2002 ve výši zhruba 33 miliard korun. Jeho schodek činí téměř třetinu, to znamená přibližně jedenáct miliard korun. Nejvíc zaplatí město v příštím roce za dopravu a komunikace.

Plánovaný úsek městského okruhu radlická-Zlíchov bude stát téměř miliardu, dostavba tunelu Mrázovka další miliardu a Barrandovská tramvajová trať asi šestset tisíc.

Na dostavbu tratě metra IVC ale zatím v rozpočtu není ani koruna. "U této položky doufáme, že ji zaplatí stát," řekl TVD náměstek primátora Jiří Paroubek (ČSSD). A pokud to stát do svého rozpočtu nezařadí? "Tak to musíme vzít z půjčky od banky," dodal.

Městský rozpočet na rok 2002

* Příjmy: 21 963 840, 7 tis. Kč
* Výdaje: 32 787 016, 7 tis. Kč
* Schodek: 10 823 176,0 tis. Kč

Největší výdaje:

* Dotace Dopravnímu podniku na provoz: 5 720 338 000 Kč
* Nové vozy metra: 1 380 000 000 Kč
* Výstavba městského okruhu: 2 620 000 000 Kč
* Bytová výstavba: 965 000 000 Kč (asi 950 městských bytů)
O nutnosti dostatečné finanční částky pro dostavbu metra je také přesvědčen starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister (ODS). "Hned v lednu nebo v únoru budeme jednat o změně rozpočtu, protože finance na dostavbu metra tam musí být," řekl TVD.

V rozpočtu také chybí peníze například na cyklostezky, na nové domy s pečovatelskou péčí a domovy pro seniory nebo velké části vnitřního městského okruhu. "Je to opravdu hrozné - rozpočet, kde je schodek už teď tak vysoký a přitom tam tolik důležitých věcí chybí," tvrdí vůdce unionistů Michael Hvížďala.

I navrhovatelé rozpočtu, kterými jsou pražští radní, už teď počítají s tím, že v novém roce podají ihned návrh na jeho změny.

Opozice protestuje, podle ní vedení města rozhazuje
ODS a ČSSD, které ve městě vládnou, mají v zastupitelstvu většinu. Městský rozpočet na příští rok pochází z dílny pražských radních. Ti poněkud zariskovali, když nepočkali na schválení státního rozpočtu Poslaneckou sněmovnou. Teprve potom bude totiž jisté, kolik Praha dostane peněz ze státní kasy.

Týká se to například příspěvku na stavbu metra. Město má zatím slíbeno čtyři sta milionů korun, ale může dostat více, ale také méně. Náměstka Paroubka to nechává klidným. "Až to budeme vědět, tak náš rozpočet podle toho upravíme," podotkl.

V příštím roce chtějí radní utratit třiatřicet miliard korun, zatímco zisky metropole budou o jedenáct miliard nižší. Již tradičně spotřebuje nejvíce doprava. Stavět se bude pokračování metra trasy C a tunel Mrázovka. Jinde však peníze chybějí.

Kritická je situace dvaceti středních škol, kterým v příštím roce schází dvě stě padesát milionů korun na nutné opravy. Paroubek se však hájí tím, že rekonstrukce musí zajistit stát. "V minulém roce na nás školy převedli, ale peníze nám nedali. Tak ať se o ně teď postarají," dal rázně najevo.

Rozpočet napadly všechny opoziční strany. Komunistům, lidovcům i Unii svobody shodně vadí, že rok od roku dává město méně peněz na výstavbu cyklistických stezek. Šéf lidoveckých zastupitelů Marián Hošek je nespokojen s tím, že se šetří na grantech pro sociální instituce. "Znamená to, že ti, kteří pomáhají bezdomovcům, důchodcům a dalším potřebným lidem, dostanou méně než v minulém roce. Chci, abychom jim dali alespoň o dva a půl milionu korun víc," řekl Hošek.

Vůdce unionistů Michael Hvížďala protestuje proti krácení rozpočtů městských částí. "Město ale na druhé straně příliš rozhazuje na stavbách, jako je tunel Mrázovka a skleník Fata Morgana v botanické zahradě," řekl. Ušetřit by se podle něj dalo na magistrátních úřednících a zaměstnancích městských společností. "Dovedu si představit, že by jich mohlo odejít několik set. Rozhodně by nechyběli," dodal Hvížďala.

Hošek míní, že město má kde šetřit. Jako příklad uvedl položku Public relation. "Myslím si, že vyhodit sedmatřicet milionů korun za propagaci města je v situaci, kdy jinde peníze chybí, zbytečný luxus," řekl. Lidovci a Unie svobody proto rozpočet nepodpoří.

Předseda komunistických zastupitelů František Hoffman se možná až poněkud překvapivě razantní kritiky na účet vedení města zdržel. "Návrh je celkem vyvážený a je nám jasné, že můžeme vařit jen z těch peněz, které jsou," podotkl Hoffman. Jeho kolegové se podle něj rozhodnou teprve těsně před hlasováním, zda rozpočet podpoří.

Unionisté a komunisté však čtvrteční zasedání zastupitelstva zpochybňují kvůli porušení procedurálních pravidel. "Návrh rozpočtu nám z radnice dodali o den později, než připouští jednací řád. Návrh také nevisel na úřední desce patnáct dnů před jednáním zastupitelstva. To je porušení zákona," vysvětlil Hvížďala.

Mluvčí magistrátu Martin Kupka však tvrdí, že navržený rozpočet byl již dříve volně dostupný na internetu. I přes tyto námitky se zdá, že Praha bude mít od čtvrtka schválený rozpočet na příští rok. Koalice ODS a ČSSD má v zastupitelstvu většinu a nic nenasvědčuje tomu, že by někdo z jejích členů nepodpořil návrh vlastních radních. "Schválení rozpočtu je pro koalici zásadní záležitostí a nevím o nikom ze sociálních demokratů, kdo by byl proti," řekl náměstek Paroubek (ČSSD). Radní Rudolf Blažek (ODS) také předpokládá, že všichni občanští demokraté budou hlasovat pro rozpočet.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Zákrok strážníků proti řidiči, kontroverzní tablo maturantů a zemětřesení

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Sledujte Zprávy iDNES.tv, ukážeme vám video ze zákroku strážníků proti řidiči, který zaparkoval na zákazu a podle...

Češi věří z politiků nejvíc Zemanovi, nejméně Merkelové, ukázal průzkum

Angela Merkelová při pražském setkání s Milošem Zemanem (25. srpna 2016).

Češi považují za nejdůvěryhodnější osobnost světové politiky Miloše Zemana. Následuje slovenský prezident Andrej Kiska,...

Tvůrci metropolitního plánu čelí výtkám kvůli parkům a novým čtvrtím

Metropolitní plán má městu nabídnout návrh rozvoje do budoucna. Snímek pořídil...

Představa městských architektů o vývoji Prahy v následujících desetiletích čelí mnoha výtkám. Nejhlasitějším kritikem...

Najdete na iDNES.cz