Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé schválili drogové testy

  8:01aktualizováno  8:01
Praha - Zaměstnanci městských podniků budou muset absolvovat testy, zda nepracují pod vlivem drog. To umožňuje Strategický plán protidrogové politiky, který včera schválili pražští zastupitelé. Expert na drogovou problematiku Pavel Bém však toto opatření považuje za absurdní a úsměvné. "Problém drog není v zaměstnancích magistrátu, ten je na ulicích. Nic se tím nevyřeší. Také si neumím představit, jak se budou testy dělat. Navíc by byly velmi drahé," řekl.

Náměstek primátora Otto Kechner však namítl, že vedení magistrátu nechystá nějaké rozsáhlé represivní akce proti svým zaměstnancům. "Budeme postupovat podobně, jako když podezíráme pracovníka, že pil v pracovní době alkohol. Člověk, který bude podezřelý, že je nadopovaný, se podrobí kontrolnímu odběru krve a moči," řekl.

Původní návrh plánu počítal s místnostmi, kde by si narkomani mohli vyměňovat použité injekční jehly. To vyvolalo bouřlivý odpor většiny radních, kteří se obávali, že je to krok k legalizaci drog, a proto předkladatel návrhu náměstek primátora Kechner po několikaměsíčních střetech se svými kolegy od nich upustil a plán tak mohl být předložen zastupitelům ke schválení. 

Takové obavy Bém považuje za zbytečné. "Když si narkomani budou mít kde měnit použité jehly za vydezinfikované, sníží se tak počty nemocných na AIDS a ostatních infekčních chorob," dodal.

Pražská protidrogová koordinátorka Nina Janyšková tvrdí, že přijatý plán je spíše politický než odborný, ale je rozumným kompromisem mezi liberálním a represivním přístupem. "I když odborníci by v něm rádi viděli šlehárny anebo možnost testování extáze na nějakých party," řekla.

Nový protidrogový plán upřednostňuje prevenci před represemi. Vedení města chce proto podporovat vznik dalších dětských hřišť a více městských peněz také dostanou zájmové kroužky. Naopak ušetřit chce magistrát na střediscích, která se starají o narkomany.

Úředníkům hrozí za drogy vyhazov
Pokud nestojí hasiči, strážníci nebo řidiči autobusů o výpověď, nesmějí užívat marihuanu ani jiné drogy. Samozřejmě nejenom v práci, ale ani ve volném čase. Kontrolu města mají zajistit testy. Nedávno totiž pražští radní schválili novou protidrogovou strategii města a její předkladatel Otto Kechner upozorňuje: "Jednou z novinek bude od léta zintenzivnění testů na drogy mezi zaměstnanci městských podniků."

V praxi se tak mohou stát stopy marihuany v moči důvodem k rozvázání pracovního poměru. Odborníci však tvrdí, že je tento bod strategie zcela nesmyslný: testy by byly protiprávní, a navíc velice drahé.

Kdyby radní chtěli být skutečně důslední, rozpadly by se pravděpodobně některé soubory městských divadel, protože mnozí herci se kladným vztahem k měkkým drogám netají.

Taková představa Kechnera znejistila, a proto význam nových opatření upřesňuje: "Půjde především o profese, kde je nebezpečí ohrožení života. Budou se kontrolovat hlavně hasiči, záchranná služba, městská policie, nebo řidiči dopravních podniků."

I když na strategii pracoval radní déle než rok, přesnou představu o plánovaných testech zatím nemá. "Zaměstnanec pravděpodobně půjde na odběr do ordinace. Tato možnost namátkové kontroly je dobrým represivním opatřením," říká.

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz reaguje na takové představy jediným slovem: hloupost. "Kdo by to testoval a čím?" ptá se. Spreje na rychlé zjištění přítomnosti drogy z potu jsou podle něho finančně nedostupné a pro pražskou záchrannou službu jsou velmi drahé už alkoholové testy, které využívá pravidelně.

Přesto si Schwarz snaží představit, co po něm budou pražští radní od léta chtít: "Někoho bych třeba podezříval z kouření marihuany. Provedl bych mu kožní test, pak ho odvezl na laboratorní vyšetření moči. Tam bych tři hodiny čekal, až se mu bude chtít čurat. To je těžko uskutečnitelné." Ředitel navíc upozorňuje, že například přítomnost moderní drogy extáze se zjišťuje jen velmi obtížně - z žaludečních šťáv.

Také šéf Dopravního podniku Milan Houfek je z této části strategie rozpačitý. "Ve větším množství od léta rozhodně kontrolovat naše řidiče nemůžeme," tvrdí Houfek. "Jedině snad, kdyby nám město přispělo ze svých zdrojů," dodává.

Spíše se však zdá, že se radní při schvalování strategie unáhlili a k naplnění tohoto bodu v praxi nedojde. "To není tak důležitá část plánu," říká primátor Jan Kasl, který hlavně oceňuje fakt, že se Praha přinejmenším v příštích čtyřech letech zaměří na prevenci a výchovu. "Možná to byl dokonce s testováním spíš výkřik do tmy, protože zaměstnanec může odběr moči odmítnout," dodává Kasl.

V tom se primátor nemýlí. Podle právníka Roberta Bezděka může zaměstnavatel požádat svého zaměstnance o vyšetření na přítomnost drog pouze v případě, že má oprávněný důvod ho ze závislosti podezřívat. "Takový zaměstnanec by musel být problémový, například dlouhodobě neplnit své povinnosti nebo se chovat nepřirozeně," upřesňuje Robert Bezděk.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Stát uzavřel smlouvu na odkup vepřína v Letech, sanace vyjde na 120 milionů

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Stát uzavřel ve čtvrtek smlouvu s majitelem vepřína v Letech u Písku, který stojí v místě koncentračního tábora pro...

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...

Ústí nad Labem mapuje brownfieldy, aby si jich všimli investoři

V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice.

Ústí nad Labem se připojilo k projektu Národní databáze brownfieldů, která mapuje nevyužívané průmyslové lokality v...Najdete na iDNES.cz