Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé nechtějí šeberovské centrum

  8:47aktualizováno  8:47
Praha - Ostrou diskusi, která se rozpoutala kolem projektu dalšího rozsáhlého nákupního centra na okraji hlavního města - v sousedství Jižního Města, uzavřeli v Praze 11 její představitelé. Nesouhlasíme se změnou územního plánu, která by umožnila výstavbu rozsáhlého obchodního centra u Šeberova, řekli na čtvrtečním jednání zastupitelé jedenácté městské části. Konečné slovo však budou mít až městští zastupitelé, kteří budou o změně územního plánu jednat až v září. "Náš názor je pro ně jenom doporučující," připustil starosta Prahy 11 Petr Jirava.

Hypermarket Tesco s rekreačním parkem je plánovaný mezi dálnici D1 a Šeberovem. Projekt má své tvrdošíjné zastánce i odpůrce. Vedení radnice Prahy 11, v jehož sousedství se má šedesáti hektarový areál nacházet, je zásadně proti, představitelé šeberovského úřadu naopak nové nákupní středisko s otevřenou náručí vítají. Právě ve čtvrtek o projektu hlasovali zastupitelé jedenáctého obvodu. Projekt hlasováním neprošel.

Očekávání čtvrtečního hlasování
"Názor zastupitelů jedenáctého obvodu bude pro městské zastupitele pouze doporučující," připustil ve středu starosta Prahy 11 Petr Jirava. Hlavní argument Prahy 11, proč by šeberovské středisko nemělo vzniknout, je rozpor se strategickým plánem hlavního města. "Měla by se upřednostňovat nová celoměstská centra se zajištěnou kvalitní obsluhou hromadné dopravy, především metra," stojí v stěžejním dokumentu. K novému nákupnímu parku však povedou jenom silnice.

"Kvůli středisku bude zejména křižovatka Opatovská a Hrnčířská totálně zahlcena a přes sídliště bude jezdit spousta aut, která si budou zkracovat cestu," tvrdí starosta Jirava. Upozornil rovněž, že konkurence obchodního komplexu pravděpodobně zahubí malé obchody v Praze 11.

S tím však nesouhlasí Květa Vitvarová, místostarostka Šeberova. "Jejich argument, že šeberovský hypermarket zabrání dalšímu rozvoji malých prodejen v kočárkárnách, je pokrytecký. Schvalují totiž supermarkety, které budou stát přímo v centru jejich území. Šeberovské centrum nemůže ovlivnit podnikání na Jižním Městě," konstatuje Vitvarová.

Podle mluvčí Prahy 11 Lenky Stříhavkové by skutečně u stanice metra Chodov na nezastavěné ploše mělo stát větší obchodní středisko. "Investor chce v dokončeném obchodě oslavit Vánoce roku 2002," potvrdila Stříhavková.

Místostarostka Vitvarová však trvá na tom, že stavba střediska u dálnice přinese městu jenom pozitiva. A vypočítává je: "Přibude zeleně na území Šeberova, získáme obchvatovou silnici obce, odhlučňovací valy nás ochrání od provozu na dálnici a samozřejmě centrum přinese i služby, které nám dosud chybějí." Zároveň podotkla, že v obchodním komplexu mají stát i menší prodejny, které si budou moci šeberovští podnikatelé přednostně pronajmout.

Hypermarkety na Zličíně jsou také z těch, které svou konkurenci nemilosrdně drtí. (25. 3. 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Dospělí až v 25 letech. Ve světě neomezených možností se mladí hledají déle

Ilustrační snímek

Kdy se člověk stává dospělým? S překvapivou odpovědí na tuto otázku přišli autoři studie publikované v prestižním...

Soudružky a soudruzi, únor nebyl vítězný, ale prohraný, řekl Zeman KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

Prezident Miloš Zeman vystoupil na sjezdu komunistické strany. „Soudruzi a soudružky,“ řekl delegátům s tím, že je...

Budeme vládu tolerovat, řekl Filip. Lidé protestovali proti ruskému švábovi

Šéf komunistů Vojtěch Filip na sjezdu strany v Nymburku. (21. dubna 2018)

Na české komunisty je upřena největší pozornost od pádu minulého režimu v listopadu 1989. Poprvé od té doby totiž...

Najdete na iDNES.cz