Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé jednali o výměně domu za hřiště

  10:54aktualizováno  10:54
Zlín - Obyvatelé domu číslo 66 na náměstí Míru ve Zlíně, který město chce vyměnit za hřiště s objektem na Sokolovně, mají strach o své bydlení. Proto se nájemníci tohoto domu podepsali pod petici, ve které všechny zastupitele žádají, aby dnes na svém odpoledním jednání tento záměr neschválili.

Obyvatelé domu se bojí budoucnosti. "Město by přišlo o poslední obytný dům na náměstí a my o své domovy. Vždyť já už tady bydlím přes čtyřicet roků," zlobí se Zuzana Nevídalová, která se svým manželem protestní petici sestavila.

"A co teprve důchodci, kteří tady bydlí šedesát let. Ti jsou z toho, co se chystá, úplně vedle. Chodí zmateně po bytě, mají vysoký tlak a jen se nás ptají, co je nového," popisuje nervózní situaci v domě Nevídalová.

Nájemníci nemohou pochopit, že jim město o svém záměru nic neřeklo. "Dozvěděli jsme se to náhodou," říká Metoděj Nevídal a podivuje se také nad další věcí. "Když jsme chtěli byty koupit, tak nám je město nechtělo prodat a teď se najednou zbaví celého domu, který jim navíc přináší přes milion korun ročně v nájmech," kroutí hlavou Nevídal. "Vymění si nás jako známky," podotýká jeho manželka.

"Tento dům nebyl v prodejním seznamu, protože stál na náměstí a v jeho přízemí jsou nebytové prostory. Město si ho původně chtělo nechat, ale teď nastala jiná situace," vysvětluje zlínský místostarosta, který má v kompetenci bytovou politiku, František Chvatík.

V této souvislosti uvádí, že čerstvý odhad tržní ceny bytového domu na náměstí, který si město nechalo kvůli směně zpracovat, je srovnatelný s nemovitostmi v areálu Sokolovny.

Eventuální budoucí majitel dnes nájemníky ujišťuje, že se nemají čeho bát. "Určitě se nemusejí bát, že přijdou o bydlení. Ani nájemci prodejních prostor nemusejí mít strach. Nepočítáme s tím, že by se v náplni domu něco měnilo. Rozhodně tam nebude banka, jak se mezi lidmi proslýchá," vysvětluje prokurista společnosti Invest Sport, která je vlastníkem sportovního areálu na Sokolovně, Dalibor Kučera.

"Přebrali bychom totiž i nájemní smlouvy, které bychom respektovali," podotýká.  To však nájemníky neuklidňuje. "Nemusejí nás vystěhovat, stačí, když zvýší nájem, jakmile to umožní zákon a mají byty hned prázdné," říká s vážnou tváří Metoděj Nevídal.

"V souvislosti se zvyšováním nájmů se nebudeme chovat jinak než město," tvrdí Kučera. "Zastupitelé by si přesto měli pořádně uvědomit, o čem budou rozhodovat," dodává.

Na programu čtvrtečního jednání zastupitelstva je kromě směny pozemku za budovu také změna územního plánu na Sokolovně ze sportovního na komerční využití území. Firma Invest Sport zde totiž chce postavit větší komerční objekt. 

Dům na náměstí ve Zlíně, který chtějí zastupitelé vyměnit za hřiště s objektem na Sokolovně. (28.6.2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Další z rubriky

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Expert na ochranu osobních údajů v Rozstřelu vysvětlí nejasnosti o GDPR

(Ilustrační snímek)

GDPR vstupuje v platnost už tento pátek. Koho se nové předpisy nejvíce dotknou a jaké jsou největší mýty, které se o...

Ať lidé za zneužití záchranky platí, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační snímek

Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za...

Najdete na iDNES.cz