Myslivecká puška

Myslivecká puška | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Zastřelil myslivce. Soudu se však vyhne a zbraň odevzdat nemusí

  • 192
Státní zastupitelství ukončilo vyšetřování listopadové tragédie při honu u Zašovic na Třebíčsku. Jeden ze střelců tehdy usmrtil pětasedmdesátiletého kolegu z blízkých Kněžic. Usvědčený pachatel k soudu nepůjde, dostal od státního zástupce roční zkušební dobu.

"V plném rozsahu se doznal muž narozený v roce 1941. Uznal vinu, stalo se to neúmyslně. Bližší informace k jeho osobě nesdělím. Byl obviněn z usmrcení z nedbalosti. Státní zástupce podmínečně zastavil jeho trestní stíhání už v přípravném řízení a pachateli udělil lhůtu jeden rok k osvědčení, tedy vlastně roční podmínku," konstatoval okresní státní zástupce v Třebíči Zdeněk Špaček.

Proč pachatel nepředstoupí před soudce? "Protože formálně splnil všechny podmínky, aby nemusel. Byl to nedbalostní delikt, on se úplně doznal, zaplatil všechny úhrady, které měl. My na státním zastupitelství v Třebíči podmíněné zastavení trestního stíhání u těchto nedbalostních věcí praktikujeme poměrně často, v počátcích tohoto institutu v 90. letech jsme byli vyhlášení, že to děláme skoro nejčastěji v republice," řekl Špaček.

Podle jeho slov to bývá zejména u automobilových nehod, kdy se prokáže, že viník nejednal v úmyslu druhému ublížit.

V den neštěstí při honu policisté předběžně sdělili, že případ vyšetřují jako trestný čin usmrcení z nedbalosti, a naznačili, že viníkovi hrozí až tři roky vězení. Jak už to u podobných kauz bývá, právní názory se liší.

Usmrcení člověka musí projednat soud, míní právník

Pražský právník Ondřej Závodský se domnívá, že pachatel by měl stanout před soudem.

"Trestní řád stanovuje státnímu zástupci pro podmíněné zastavení trestního stíhání v přípravném řízení několik podmínek, které byly z formálního hlediska zcela zjevně splněny. Obviněný se doznal a uhradil náhradu škody. Podle mého názoru však nebyla splněna poněkud vágně formulovaná podmínka, tedy že takové řešení se jeví jako dostačující," argumentuje Závodský.

Podle něj je třeba veškeré případy usmrcení jiného člověka projednat ve veřejném hlavním líčení, aby každý, kdo o to projeví zájem, se mohl na vlastní oči přesvědčit, zda nedošlo k úmyslnému zabití někoho jiného.

"A osobně, kdybych byl ten, kdo žaluje, žádal bych podle trestního zákoníku sazbu dva až osm roků vězení," doplnil svůj pohled pražský právník.

Navíc tento myslivec může opět jít na hon, podle všeho ani neodevzdal zbraň. Napovídá tomu vyjádření krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové.

"Nevedeme proti tomu pachateli žádné správní řízení ve smyslu odnětí zbraně. Protože případ státní zástupce podmínečně zastavil, tak ten člověk nemá záznam v trestním rejstříku a my se na něj díváme jako na bezúhonného. Zůstala mu tedy zbraň, zbrojní průkaz a právo vykonávat mysliveckou činnost," konstatovala Čírtková.

V Okresním mysliveckém spolku Jihlava podrobnosti případu nevědí. "K nám se takové informace nedostávají, tedy jak dopadly nějaké kauzy. Není na to zákon. Obecně vzato jsme především poradním orgánem pro uživatele honiteb. Nevím proto, jak skončil případ, který se stal u Zašovic, nemůžu ho podrobně komentovat, od kolegů nic nevím," uvedla ve středu jednatelka spolku Marie Deržmíšková.

Hon mezi Zašovicemi a Kněžicemi pořádali v polovině listopadu myslivci z Kněžic. Pětasedmdesátiletý účastník tehdy utrpěl průstřel břicha. I přes rychlou pomoc lékařů v třebíčské nemocnici po několika hodinách zemřel.

Honu se tehdy účastnilo 35 lidí, ne všichni měli zbraně, nikdo z nich podle zjištění policie nebyl pod vlivem alkoholu. "Ten, co umřel, byl dlouholetý myslivec. Co ho znám, tak u nich byl určitě 30 nebo 40 let. Lidé jsou z toho u nás ve vsi špatní. Myslí na něj v dobrém, ten člověk nikomu neublížil," okomentoval loni nešťastnou událost starosta Kněžic Roman Diviš.

Zrušili poslední leč

V obci měli na poslední listopadovou sobotu naplánovanou tradiční poslední leč s tancovačkou, ale akci pod vlivem nešťastné události nakonec zrušili. Starosta Diviš se nyní k případu nechtěl vracet.

"Já do místního mysliveckého spolku nevidím, od nás je tam takových patnáct chlapů. A nerad bych to celé nyní jakkoli komentoval," řekl opatrně s tím, že k věci nemá žádné informace.

Vzhledem k tomu, že státní zástupce nechtěl být konkrétní, kdo nechtěně způsobil smrt kněžického myslivce, není tedy jasné, zda pachatel byl místní, nebo odjinud.


Video