Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zástěnu slepili z kartonu a „střihli“ si volby. Hejtmanům navzdory

  14:13aktualizováno  14:13
Místo učebny volební místnost, místo lavic plenta a urna. Pražské Eko gymnázium se zapojilo do projektu Člověka v tísni a uspořádalo na škole studentské parlamentní volby. "Aspoň půjde vidět, že i mladí mají názor," míní šestnáctiletý student Vladislav Kašpar, který si o přestávce přišel odvolit.

Za řadou lavic sedí čtyři studenti, pro dnešek členové volební komise. "Určitě je dobré připravit se na to, co nás od osmnácti čeká natvrdo," míní předseda komise osmnáctiletý Tomáš Knopp, který přicházející spolužáky odškrtává na předtištěném seznamu voličů. Na něj se dostali jen ti, kterým už bylo patnáct let.

"Myslím, že je to velmi dobrý nápad. Aspoň půjde vidět, že i mladí mají názor a že by se na ně měl brát ohled. Taky se uvidí, jaký je vývoj, koho by mladí volili," míní Vladislav Kašpar, který dal ve fiktivních volbách svůj hlas TOP 09. Prý hlavně kvůli jejímu předsedovi Karlu Schwarzenbergovi. Předvolební období ale moc pozitivně nehodnotí. "Je to taková šaškárna," dodává.

studentské volby

Člověk v tísni připravil pro školy projekt Studentské volby. Školy, které se do projektu dobrovolně přihlásily, si fiktivní parlamentní volby pořádají samy. Volby se na školách konají v době od 26. do 28. dubna.

Žáci gymnázií, středních škol i učilišť, kterým je 15 a více, mohou dát ve studentských volbách své hlasy těm politickým stranám, které se budou za měsíc snažit uspět v řádných volbách.

Výsledky Člověk v tísni oznámí až po řádných volbách.

Přicházejí další voliči. Skupinka sedmnácti či osmnáctiletých studentů se staví do řady. "Jaká byla chemie?" ptá se jeden z členů komise spolužáka, který si přišel odvolit.

Studentské volby přesně kopírují to, co se odehrává při řádných volbách. Předseda nejdříve každého nově příchozího najde ve jmenném seznamu, další člen komise rozdává volební lístky.

Na něm je sedmadvacet stran - těch samých, které kandidují v květnových volbách do Poslanecké sněmovny. Dokonce jsou i v tom samém pořadí, které stranám určila losem Státní volební komise. Věci veřejné mají čtyřku, ČSSD devítku, TOP 09 patnáctku a ODS šestadvacítku.

Student se pak i s papírkem přesune za plentu vyrobenou z kartonu. Tam zaškrtne číslo "své" strany a volební lístek vhodí do urny, která stojí uprostřed třídy. Plentu i volební urnu vyrobila volební komise. "Dělali jsme to při hodině výtvarky," upřesnil předseda volební komise Knopp.

Blogeři idnes.cz: Zásah hejtmanů byl ostudný

S ostatními členy nejenže vytvořil seznam studentů-voličů, po škole také vylepili plakáty, které oznamují kdy a kde se studentské volby konají. Ve volební místnosti pak komise stráví tři hodiny, během nichž mohou spolužáci přijít volit. Pak sečte komise hlasy pro jednotlivé strany a učitel Jiří Štainc, který je zároveň garantem voleb, výsledky pošle agentuře, která pro Člověka v tísni volby vyhodnocuje.

K žádné propagaci nedochází, brání volby učitel

Štainc bere studentské volby za pěkně připravený projekt. Podle něho je přínosné, že studenti ve škole dělají to, co se blíží realitě. Kritiku, která se na volby snesla, odmítá. "Nedochází tu k propagaci nějaké konkrétní politické strany, ale pouze k seznámení studentů s myšlenkou voleb jako jednoho z mechanismů, který funguje v demokratické společnosti," tvrdí kantor.

"Pokud by se někteří lidé příliš hlasitě nevyjadřovali k riziku zpolitizování celého projektu, tak by většinu ani nenapadlo o tom takhle uvažovat," míní Štainc.

Naráží tím na kritiku, s níž začátkem dubna přišel středočeský hejtman David Rath. Školy ve svém kraji varoval, že pokud se do voleb zapojí, hrozí, že poruší školský zákon zakazující propagaci politických stran. Ministryně školství Miroslava Kopicová následně odvolala svou záštitu, kterou nad projektem měla (o kritice studentských voleb čtěte více zde).

"Dokonce jsem se kvůli tomu znovu přečetl příslušný paragraf ve školském zákoně o zákazu propagace politických stran na škole, ale ani poté jsem nic nezákonného na studentských volbách neshledal. Politici ale udělali projektu reklamu, píše se o tom, a to je dobře," uzavřel Štainc.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Najdete na iDNES.cz