Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastavte palbu, volá zajatý Američan

  8:55aktualizováno  8:55
Američan Jeffrey Schilling, kterého na jihu Filipín zajala povstalecká skupina Abu Sajáfa telefonicky sdělil místnímu rozhlasu, že je živý a že žádá o zastavení ofenzívy filipínské armády proti islámským rebelům. "Jsem živý, daří se mi dobře. Filipínská vláda si myslí, že když mě prohlásí za mrtvého a obětuje mě, takže zničí skupinu Abu Sajáfa. Skupina však uteče, jakmile budu mrtvý," prohlásil pro stanici DXRZ, která s ním údajně hovořila ve středu večer.

Francouzští novináři rebelům utekli
Dva francouzští novináři zadržovaní od července muslimskými povstalci na jihofilipínském ostrově Jolo jsou na svobodě.

Využili podle svých slov zmatku, který vyvolala armáda útokem na sídla povstalců, a v noci proklouzli ven. Filipínský prezident Joseph Estrada upozornil, že vojenská ofenziva potrvá až do úplné likvidace povstalecké skupiny Abu Sajáfa na ostrově a propuštění všech rukojmích.

Šestačtyřicetiletý kameraman Jean-Jacques Le Garrec a o tři roky starší zvukař stanice France 2 Roland Madura byli zajati 9. července, když se vydali na ostrov Jolo filmovat tábor, kde teroristé už od dubna zadržovali rukojmí.

V noci na dnešek Francouzi spali s únosci ve vesnici na Jolu. Když se ale probudili, zjistili, že blízko u nich nikdo z teroristů není, a tak běželi pryč, dokud je nespatřili vojáci.

"Od začátku ofenzivy jsme měli velký strach. Domnívali jsme se, že jako rukojmí už nemáme žádnou cenu," řekl Le Garrec. "Ostatní rukojmí žijí. Jsou zesláblí, ale v dobrém zdravotním stavu."

Povstalci zadržují ještě Američana, tři Malajsijce a 13 Filipínců.

Vojáci jsou podle náčelníka generálního štábu armády generála Reyese v akci bez oddechu už 48 hodin a učiní vše, aby osvobodili i amerického rukojmího Jeffreyho Schillinga, kterému povstalci hrozili popravou. Prý ho už spatřili v pronásledované skupině povstalců.

"Je to dobrá zpráva; vždy jsem říkal, že armádě důvěřuji. Chci, aby celá zem věděla, že armádě děkuji," řekl prezident, který v posledních dnech čelil kritice zejména ze strany Francie, která se obávala, že ofenziva proti povstalcům ohorožuje životy rukojmích.

Francouzský prezident Jaques Chirac vyjádřil Estradovi velkou vděčnost za osvobození novinářů a pozval ho na návštěvu do Francie. "Francie vítá jejich propuštění s velkou radostí a úlevou," řekl.

Útok proti filipínským teroristům přinesl oběti na nevinných
Útok filipínské armády proti muslimským povstalcům na ostrově Jolo, kteří zde zadržují 17 rukojmích, přinesl v pondělí 18. září první oběti z řad civilistů. Filipínský ministr obrany Orlando Mercado potvrdil, že při bojích zahynuli čtyři neozbrojení, mezi nimi jedna žena a jedenáctileté dítě. Žádné další podrobnosti nesdělil. "Pozemní ofenzíva pokračuje a vojáci odhadují, že potrvá týden," řekl ministr.

Armádní letouny zahájily bombardování základen povstalecké Skupiny Abu Sajáfa v sobotu. Místní obyvatelé oznámili, že v bojích zahynulo nebo bylo zraněno množství osob, armáda však příliš podrobností nezveřejnila. 

Podle nedělního sdělení velitele filipínských ozbrojených sil generála Angela Reyese v bojích padlo šest povstalců a dvacet jich bylo zajato. Zraněni byli čtyři vojáci.

Filipínští povstalci prchají
Z jihofilipínského ostrova Jolo už uprchlo nejméně 70 teroristů, a to i navzdory blokádě, jíž filipínské námořnictvo ostrov odřízlo od zbytku země.

Armáda odhalila útěk poté, co prohlédla dva tábory povstalců. Zatím není jasné, zda jsou mezi uprchlíky šéfové povstaleckých frakcí.

Podle svědků je většina ze 70 uprchlých povstalců na sousedním ostrově Basilan, jehož část kontroluje Skupina Abu Sajáfa. Armáda odhaduje, že na Jolu by mělo být stále asi 4000 členů této skupiny.

Místní posádky údajně uprchlíky pronásledují na Basilanu, z jehož pobřežních oblastí se ozývá střelba. Tamní úřady požádaly armádu, aby zablokovala Basilan námořními loděmi stejně jako Jolo. Ostrovy jsou od sebe vzdáleny zhruba 100 kilometrů.

Filipínský prezident Joseph Estrada (vlevo) a šéf vojenských jednotek generál Angelo Reyes před čestnou jednotkou při jejich příletu na Andrewsovu leteckou základnu v Zamboanze. Estrada přiletěl na jih země, aby dohlížel na vojenskou operaci proti únoscům ze Skupiny Abů Sayyafa.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz