Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vydaný Torubarov není k nalezení. Podle Kalouska mu může hrozit i smrt

  15:59aktualizováno  21:34
Obhájci podnikatele Alexeje Torubarova stále netuší, kam byl jejich klient převezen poté, co ho začátkem května Česká republika vydala do jeho domovské země - Ruska. Navíc se stále nepodařilo objasnit, jak bylo letadlo, v němž podnikatel seděl, zastaveno. Podle ministra Miroslava Kalouska vydalo Česko podnikatele možná i na smrt.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Český obhájce Milan Hulík v tiskovém prohlášení uvedl, že ministr spravedlnosti Blažek porušil několik mezinárodních smluv, když rozhodl o extradici Torubarova ještě před tím, než byla vyřízena jeho žádost o azyl. Ústavní soud měl navíc rozhodovat o návrhu na odklad vydání. Hulík od počátku tvrdí, že Torubarovi v Rusku hrozí mučení.

Kalousek nechal v Praze blokovat ruský letoun cisternou

"Jeho ruský advokát mi volal, že se mu nepovedlo za tři týdny k Torubarovi do vězení dostat. Ruský advokát má přitom stejně jako český právo vidět svého klienta jednou denně," uvedl Hulík. To podle něj pouze dokumentuje, že Rusko skutečně porušuje lidská práva.

Znovu připomněl, že evropské soudy většinou do Ruska nevydávají. Podle rakouského soudu (kde Torubarova na začátku roku zadrželi) například "neexistuje garance spravedlivého soudu a důkazy proti němu jsou pravděpodobně zmanipulované".

Stejný názor prezentoval v Interview ČT24 také ministr financí Miroslav Kalousek, který se údajně snažil, aby letadlo s Torubarovem nemohlo z Prahy odletět. Pokyn k vydání podnikatele je podle tragické selhání české justice a ministerstva spravedlnosti.

"Jsem hluboce přesvědčen, že jeho vydání byla hrubá chyba, neměli jsem to udělat, budeme tím zatíženi, svým svědomím, dlouhá léta, protože jsme nevinného člověka vydali možná i na smrt," řekl Kalousek ČT. Torubarov byl podle něj bez ukončení azylového řízení vydán režimu, který nepovažuje za zcela demokratický. "Justice možná rozhodovala přesně podle paragrafů, ale nerozhodovala na základě uvědomění si situace, práva, etiky a ochrany lidských práv," podotkl Kalousek.

Ministr se hájí: Postupoval jsem podle zákona

Proti vydání se vyslovily i lidskoprávní organizace, ministr Blažek přesto dokument podepsal. "Je zajímavé, že Blažek byl asi deset dní před vydáním v Moskvě na návštěvě," naznačuje Hulík.

Ministr spravedlnosti se však už v pondělí ohradil, že postupoval podle platných zákonů. Musel prý totiž respektovat předchozí rozhodnutí soudů, které konstatovaly, že vydání je přípustné. O návrhu na odklad vydání se prý Blažek dozvěděl 2. května, tedy v den, kdy se extradice uskutečnila.

"Ministerstvo do poslední chvíle u Ústavního soudu zjišťovalo, zda vykonatelnost odložena byla, či nikoliv. K usnesení o odkladu vykonatelnosti však nedošlo, proto bylo vydání dokončeno. Čekání do poslední chvíle na případné rozhodnutí Ústavního soudu bylo i důvodem snahy zdržet odlet letadla s A. Torubarovem," sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Kdy, kdo, jak? Nikdo zastavení letadla nekomentuje

Zastavení letounu není až tak neobvyklá událost, jak by se mohlo zdát. Děje se tak například, když se na palubu dostane zavazadlo s neznámým obsahem. "Na různých letištích jsem se musel vrátit z plochy a vyhodit zavazadla," popsal Lidovým novinám, které na incident na letišti upozornily, pilot Václav Vašek.

Nicméně právě zdržení letadla ruského dopravce vyvolává kolem už tak zvláštní akce další otázky. Nikdo totiž nedokáže vysvětlit, za jakých podmínek lze letadlo připravené ke startu zastavit, kdo rozhodnutí vydá a jak probíhá. Existují přitom tři možnosti: pozemní personál letiště, policie nebo Řízení letového provozu.

Letiště však podíl na zastavení odletu ruského airbusu odmítá. "Šlo o bezpečnostní akci, jež proběhla plně v režii policie. Letiště Praha nebude komentovat žádné informace ani spekulace, jež se v této souvislosti objevily v tisku," odpověděla mluvčí letiště Eva Krejčí na dotaz iDNES.cz, zda o přistavení cisterny před letadlo rozhodl někdo z pozemního personálu.

I policie však přímý podíl na zastavení letadla odmítá. Podle mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké se příslušníci státní a cizinecké policie podíleli na extradici, nikoliv však na přerušení startu. "K tomu nemají zákonný titul," dodala Kopecká. Policisté by si nemohli pro Torubarova ani "dojít". Paluba letadla je totiž po jeho uzavření podle mezinárodního práva považována za státní území, v tomto případě Ruské federace.

Zbývá proto Řízení letového provozu. Podle jeho mluvčího Richarda Klímy však dispečer na věži může vydat povolení ke startu, zastavit by však mohl letoun, jen pokud by hrozila kolize. Aby se tedy letounu zamezilo v "rolování" na start, musí se mu podle Klímy do cesty postavit fyzická překážka; například právě cisterna.

O tom však musí rozhodnout pozemní personál letiště, čímž se celá věc dostává zpátky na začátek. K plné odpovědnosti se tak hlásí pouze ministr Kalousek.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Na Valašsku dostal kamion na namrzlé cestě smyk, skončil v potoce

V Pozděchově havaroval na namrzlé silnici kamion, částečně sjel do potoka.

Ranní námraza na silnici překvapila řidiče kamionu v obci Pozděchov na Vsetínsku. Dostal smyk, po němž souprava...

Poctivá žena nahlásila nález obálky na toaletách, bylo v ní 80 tisíc

(Ilustrační snímek)

„Každý slušný člověk by udělal to samé,“ říká padesátiletá žena, která na toaletách klatovského obchodního domu našla...

Ochranka mi hrozila přelámáním rukou, tvrdí žena. Obchod to popírá

Pouta (ilustrační foto)

Štěpánka Šimlová, pedagožka pražské FAMU, popsala na Facebooku incident, kvůli němuž podává stížnost na ochranku...Najdete na iDNES.cz