Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zasedání NATO bude o Afghánistánu

  15:53aktualizováno  15:53
V Bratislavě začalo jarní Parlamentní shromáždění NATO. Do slovenské metropole přijelo na 600 zástupců parlamentů ze všech členských zemí aliance. Zasedání provází mimořádná bezpečnostní opatření. V centru města objevila policie v předvečer schůzky dvě nastražené nálože.

Pětidennímu zasedání bude dominovat především diskuze o situaci v Afghánistánu a plánované posílení tamější mírové mise pod velením NATO.

"Aliance bude muset posílit bezpečnost v této zemi, která se připravuje na zářijové volby," předeslal předseda Parlamentního shromáždění NATO Doug Bereuter.

Přes víkend se otázkami bezpečnosti v Afghánistánu i možným zapojení NATO v Iráku budou zabývat jednotlivé výbory pro obranu a bezpečnost a pro ekonomiku.

Na úterý je naplánováno plenární zasedání Parlamentního shromáždění, kterého se zúčastní i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad al-Baradej.

Jarní Parlamentního shromáždění NATO je největší akcí svého druhu v dosavadní historii Slovenska. "Velmi mě těší, že právě hlavní město Slovenska je hostitelem prvního zasedání po největší vlně rozšíření aliance," uvedl předseda Národní rady Slovenska Pavol Hrušovský

Meziparlamentní shromáždění členských zemí aliance nemá výkonnou pravomoc a stojí formálně mimo NATO.

Koná se pravidelně na jaře a na podzim a zúčastňují se ho i vysocí představitelé NATO.

Parlamentní shromáždění sdružuje zákonodárce členských a přizvaných států a slouží jako nezávislý poradní orgán aliance.

Bylo založeno 18. července 1955 pod názvem Severoatlantické shromáždění NATO.

Má konzultativní charakter a jejím cílem je posilovat spolupráci a porozumění mezi státy aliance.

Delegáti pracují ve čtyřech tematicky zaměřených výborech - ekonomickém, politickém, bezpečnostním a ve výboru pro vědu. Do rozpočtu přispívají vlády nebo parlamenty členských států, náklady na zasedání kryje ze svého rozpočtu.

Zasedání provázejí přísná bezpečnostní opatření
Kromě několika tisíc slovenských policistů střeží jednání i vojáci. K zajištění bezpečnosti delegátů zasedání ministerstvo obrany vyčlenilo asi stovku vojáků a čtyři obrněné transportéry.

Ve čtvrtek policisté v přímo centru Bratislavy objevili dvě igelitové tašky s nastraženými náložemi. Více čtěte ZDE

Šéf Parlamentního shromáždění Doug Berouter podle agentury SITA uvedl, že je o nálezu výbušných systémů informován. Samotné jednání však nález podle něj neohrozí. Bereuter zároveň ocenil bezpečnostní opaření.

Slováci se chtějí předvést
"Jednání bude oslavou vstupu Slovenska a šesti dalších zemí do aliance," předeslal Berouter. V rozpočtu slovenské Národní rady, která je hostitelem zasedání, je na akci vyčleněno 42 milionů slovenských korun. Slovensko se chce jako pořadatel pravidelného zasedání před delegáty doslova vytáhnout.

Samotnou technickou organizaci proto zajišťuje najatá agentura AIMS International z Prahy, která se již organizačně podílela na vrcholném summitu NATO v roce 2002 a na loňském jarním Parlamentním shromáždění v Praze.

Zasedání bude doprovázet bohatý společenský a kulturní program - od lidové hudby a umění, slovenské kuchyně, historických památek až po současné umění.

Jak uvedl šéf stálé slovenské delegace v Parlamentním shromáždění NATO Jozef Banáš, organizátoři delegátům nabídnou program i mimo Bratislavu. Konkrétně na hradech v Trenčíně a v Červeném Kameni.

Kromě kolotoče jednání čeká na delegáty i tradiční prohlídka bratislavského Starého Města, Bratislavského hradu, Slavína či Dómu Svatého Martina. Plavbu po Dunaji chtějí organizátoři ukončit návštěvou Děvína.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz